اخبار مرتبط

براساس اعلام ارشاد گلستان به ایرنا، قدرت دائمی روز سه شنبه اظهار داشت: با توجه به تقارن تاریخ انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا با هفته پایانی اردیبهشت، امسال آئین نکوداشت مختومقلی فراغی زودتر برگزار می گردد.
وی اضافه کرد: بزرگداشت مفاخری همچون مختومقلی فراغی شاعر ترکمن ضمن احیای تفکرات و اندیشه‌های ناب ایرانی، اسلامی باعث تداوم وحدت و همدلی در کشور و به‌ویژه استان گلستان می‌شود.
وی اظهار کرد: همه‌ساله در اردیبهشت‌ماه مصادف با سالروز ولادت این شاعر شهیر، مراسم بزرگداشتی در بسیاری از شهرهای استان مانند بندر ترکمن، آق‌قلا، کلاله، گمیشان و گنبد کاووس برگزار می‌شود.
معاون ارشاد گلستان با اعلام اینکه مفاخر بخشی از تاریخ و هویت هر کشوری محسوب می‌شوند، افزود: این موضوع در کشوری مانند ایران باسابقه فرهنگ و تمدن هزارساله اهمیتی دوچندان دارد بر همین اساس مختومقلی به‌عنوان یکی از مفاخر ایرانی نقش و جایگاه ویژه‌ای در تاریخ ایران و قوم ترکمن دارد.
وی ادامه داد: مختومقلی فراغی به جهت پرداختن به موضوعات اجتماعی در اشعارش بسیار مورد توجه اهالی فرهنگ قرارگرفته است همچنان که به دلیل اشعار پندآموز، اجتماعی و وصف سجایای پیامبر اسلام (ص) و ائمه اطهار (ع) طرفداران زیادی در بین شعرا، نویسندگان، پژوهشگران و عامه مردم دارد.
به گزارش ایرنا مختومقلی فراغی شاعر شهیر ایرانی ترکمن در سال یکهزار و ١١٢ هجری شمسی در روستای 'حاجی قوشان' از توابع شهرستان گنبدکاووس به دنیا آمد، پدرش دولت محمد آزادی از شاعران سرشناس قرن دوازدهم ترکمن و گوگلان و مادرش ارازگل از طایفه گوکلان، تیره گرکز بود.
این شاعر و عارف در سال یکهزار و ١٦٩ هجری شمسی درگذشت و پیکر او را حوالی روستای آق تقای در ٤٠ کیلومتری غرب مراوه‌تپه و در جوار آرامگاه پدرش به خاک سپردند.
هرساله در ایام ولادت مختومقلی فراغی برنامه‌های متنوع فرهنگی هنری با حضور جمع کثیری از علاقه‌مندان به این شاعر و نیز برخی مقامات استانی ،کشوری و خارجی از کشور ترکمنستان در شهرهای ترکمن‌نشین و به‌ویژه بر سر مزار فراغی در شرق گلستان برگزار می‌شود.
1648
تنظیم و انتشار: پری سالارنیا
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.