اخبار مرتبط

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا در این جشنواره ملی مختار مهاجر رئیس سازمان جهادکشاورزی گلستان درسخنانی گفت: اسب ترکمن که تا چندی پیش درحال انقراض بود و می رفت جایگاه خود را در عرصه های مختلف از دست بدهد، اینک با تلاش های صورت گرفته صنعت پرورش اسب ترکمن هویت خود را بازیافته است.
به گزارش ایرنا، فرماندار کلاله نیز گفت: حفظ، احیا و توسعه پرورش اسب علاوه بر توسعه فرهنگی در رونق اشتغال، سرمایه گذاری و رشد اقتصادی منطقه تاثیر به سزایی دارد.
نصرت برزگر اضافه کرد: برای رونق پرورش اسب ترکمن، تمهیدات لازم از جمله فراهم کردن طرح و اعتبار لازم برای روستای صوفیان و توسعه این صنعت پیش بینی شده است.
در این جشنواره و در قسمت مسابقه 215 راس اسب از 12 استان کشور شرکت کرده بودند که با رای هیات داوران نتایج زیر بدست آمد:
در دور اول با شرکت کره های نریان پای مادر؛ مارابل اول، ال فیروز و درمان چپرقویمه دوم و سوم شدند که به ترتیب متعلق به حمید مقدسی، طاهر نفس پور و طاغن دوردی حبیب لی بودند.
در دور دوم کره های مادیان پای مادر شرکت داشتند که صوفیان ناز سرمدی از مجتمع پرورش اسب ترکمن رتبه اول را کسب کرد و ماه منیر فرخ و ایکای یاسر عناوین دوم و سوم را بدست آوردند که به ترتیب به ابراهیم فرخ نژاد و باشگاه یاسین یاسر تعلق داشتند.
دور سوم با شرکت کره های یک ساله نریان؛ آتلان سرمدی از مجتمع پرورش اسب ترکمن سرمدی اول، بارش متعلق به حمید جرجانی و قره یل متعلق به فرهان اشری به ترتیب دوم و سوم شدند.
در دور چهارم نیز مسابقه زیبایی بین کره اسب های یک ساله مادیان برگزار شد که دشت ناز متعلق به سیدمهدی حق گو اول و باران و دنیز مهر به ترتیب متعلق به سهیل کیانا و افشین مهر پرور، دوم و سوم شدند.
دور پنجم بین کره های دو ساله نریان برگزار شد که در این مسابقه بالان متعلق به عبدالله فرهمند، یاد بلوط آی متعلق به فرشاد خطیب و بیژن شیردل و مردابه اسب طاهر ماهری اول تا سوم شدند.
در دور ششم با شرکت کره های 2 ساله مادیان؛ الماس نادر، کوران کلهر و صوفیلا سرمدی به ترتیب اول ، دوم و سوم شدند که به ترتیب به محمد جاهد، روح الله کلهر و مجتمع پرورش اسب سرمدی تعلق داشتند.
در دور هفتم بین نریان های 3 تا 5 سال؛ دولت لی از باشگاه یاسین یاسر اول و جادو متعلق به امید صلاحی و فولاد متعلق به علیرضا یوسف پور به ترتیب دوم و سوم شدند.
دور هشتم بین مادیان های 3 تا 5 سال بود که در این مسابقه، اسب های تیاناز و گلتای نفس از مجتمع پرورش اسب سرمدی به ترتیب اول و دوم شدند و گندم اسد متعلق به خانم امیری سوم شد.
در دور نهم بین مادیان های 6 ساله به بالا به ترتیب صوفیا، ماه صنم و گیدسم گلرمن اول، دوم و سوم شدند.
مسابقه دور دهم به نریان های 6 سال به بالا اختصاص داشت که اسب آتیلا 13 متعلق به ایمان اخوان اول شد، هلاکو از باشگاه یاسین یاسر و زمان متعلق به اصغر ایمانی به ترتیب دوم و سوم شدند.
این جشنواره از سوی کمیته زیبایی اسب فدراسیون سوار کاری کشور برگزار شد که سازمان جهادکشاورزی و دفتر امور روستایی استانداری گلستان، فرمانداری و هیات سوارکاری کلاله، شورای اسلامی و دهیاری روستای صوفیان در برگزاری دوازدهمین دوره جشنواره ملی اسب ترکمن همکاری داشتند.
شهرستان کلاله با بیش از 110 هزار نفر جمعیت، در شرق استان گلستان واقع است.
/7478/ 3039/1648
خبرنگار : حاجی محمد خدری ** تنظیم : علی لکزانوری ** انتشار: پری سالارنیا
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.