اخبار مرتبط

بر اساس مشاهدات عینی روز پنجشنبه خبرنگار ایرنا که به دلیل برش راهها خود را از خواجه نفس با قایق به گمیش تپه رساند و حدود 12 ساعت با قایق یا خودروهای سنگین در سطح شهر گشت داشت، اگر چه عده ای شهر را ترک کرده اند اما همچنان افراد زیادی در محل سکونت خود حضور دارند.
روحیه مردم همچنان خوب است اما نگرانی در برابر نفوذ آب به خانه ها و بخش های تجاری و امکان بروز مشکلات جدید به سبب بسته بودن راهها در چهره ها ملموس و مشهود است.
ادارات و بانکهای گمیش تپه بجز برخی دستگاههای اجرایی همچون روز گذشته تعطیل است اما نیروهای آنها در سطح شهر به مردم خدمت رسانی می کنند به عبارت دیگر اغلب کارمندان ؛ امدادگر شده اند.
بیشتر واحدهای صنفی تعطیلند اما فروشگاه های بزرگ دایر بوده و کالاهای مورد نیاز مردم را عرضه می کنند و این عامل باعث کمبود برخی اقلام و گران تر شدن آن شده است.
برای عبور آب از قسمت شرقی به غرب جاده خواجه نفس - گمیشان؛ دستگاههای عملیاتی 23 نقطه جاده را شکافته اند که همین عامل موجب قطع دسترسی زمینی به گمیشان و ضرورت استفاده از قایق شده و البته سرعت عبور و تخلیه آب را بیشتر کرده است.
کمبود قایق و تقاضای زیاد برای جابجایی بعضا باعث ایجاد صف برای سوار شدن شده است و در برخی موارد گفت و گوی میان اهالی و قایقرانان به جدل کلامی ختم می شود.
نفوذ آب در منازل باعث پیوستن فاضلاب خانگی به سیلاب شده که در برخی نقاط انتشار بوی بد تعفن کمی آزاردهنده است و در عین حال بروز برخی بیماری ها محتمل.
محدودیت جابجایی بار و کالا توسط ماشین آلات ارتش موجب شده شهروندان به حمل کالاهای بزرگ و وسایل اصلی خانه هایشان که ارزش بیشتری دارد؛ بسنده کنند.
یکی از مشکلاتی که تعدادی از زنان گمیش تپه با خبرنگار ایرنا در میان گذاشتند، توزیع نامناسب اقلام خوراکی میان شهروندان است.
یک زن گمیش تپه ای که خانه اش در محاصره سیل قرار دارد به خبرنگار ایرنا گفت: شوهرم به یاری سایر بستگان و سیل زدگان شتافته و چون کارگر روزمزد است، در این مدت درآمدی نداریم.
او در حین گفتگو تلاش کرد از خودرو ارتش که در حال توزیع اقلام غذایی میان سیل زدگان بود آذوقه دریافت کند اما به سبب حرکت سریع خودرو و تعلل زن (ناشی از گفتگو با خبرنگار) موفق نشد.
مقابل فرمانداری گمیشان تعداد زیادی از شهروندان تقاضای دریافت انواع کمک ها شامل مواد غذایی، بیل، چکمه و کمک های امدادی دارند و عوامل اجرایی هم در تلاش برای رفع احتیاجات مردم هستند.
ارتفاع آب در شرق گمیش تپه بیشتر و در حد بالای 50 سانتی متر است و مطابق آمار هلال احمر تاکنون 23 هزار چکمه در سطح شهرستان توزیع شده است.
سپاه اعلام کرده با ایجاد کانال های انحرافی تلاش دارد از فردا ورود آب به گمیش تپه را کاهش دهد و در پی آن با مشارکت سایر دستگاههای اجرایی و امدادی راه ارتباطی مرکز شهرستان را در کوتاه ترین زمان ممکن بازگشایی کند.
خواربار و مایحتاج روزانه ، لباس و اقلام بهداشتی مورد تقاضای مردم بویژه زنان خانه داری است که برخی از آنها شوهرانشان را به دلایل مختلف مانند امدادرسانی در کنار خود ندارند.
شهرستان گمیشان با جمعیت تقریبی 80 هزار نفر که حدود 20 هزار نفر در گمیش تپه زندگی می کنند در کرانه شرقی دریای خزر و غرب استان گلستان قرار داشته و اقتصاد آن بر پایه کشاورزی و صیادی از دریاست.
تمام جمعیت گمیشان را قوم ترکمن تشکیل می دهند.
میثم محسنی کوتنایی خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی در گفتگو با مردم برای تهیه این گزارش؛ عکس هایی هم از سطح شهر گمیش تپه گرفته که در صفحه عکس ایرنا قابل دیدن است.
3091/2729
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.