حسین قنبری روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: هم اکنون در چهار سد 'گلستان، بوستان، وشمگیر و دانشمند' که مجموعا حدود 135 میلیون مترمکعب حجم مخزن آنان است، مقدار 125 میلیون متر مکعب آب ذخیره شده است.
به گفته وی، در سد بوستان افزون بر 22 میلیون متر مکعب، در سد گلستان افزون بر 50 میلیون مترمکعب، درسد دانشمند افزون بر 15 و در سد وشمگیر 38 میلیون متر مکعب آب ذخیره شده است.
قنبری با بیان اینکه به جز سد بوستان، آب در سه سد دیگر گنبدکاووس سرریز کرده است، اضافه کرد: در سال زراعی جاری یعنی از اول مهر امسال تا الان در مجموع 361 میلی متر بارش در حوزه این شهرستان باریده که نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود 65 درصد افزایش دارد.
وی تصریح کرد: ذخیره این مقدار آب در سدهای بزرگ مخزنی گنبدکاووس در سال زراعی جاری درحالی انجام شده که پارسال حجم آب در این چهار سد، فقط حدود 20میلیون متر مکعب بوده است.
مدیر امور منابع آب سه شهرستان گنبدکاووس، مینودشت و گالیکش همچنین ادامه داد: علاوه بر ذخیره این حجم آب در سدهای مخزنی گنبدکاووس، 78 میلیون متر مکعب آب دیگر نیز در سه تالاب بین المللی آلماگل، آلاگل، آجی گل، آب بندان های اینچه برون، کرند و ایمر ملا ساری این شهرستان ذخیره شده است.
قنبری افزود: هر یک از تالاب های 'آجی گل و آلما گل' حدود پنج میلیون متر مکعب و تالاب آلاگل نیز 50 میلیون متر مکعب آب دارند که ظرفیت دو تالاب اول تکمیل و افزون بر 70 درصد حجم آلاگل نیز پر شده است.
به گفته، همچنین براثر بارش های خوب امسال، تعداد زیادی آب بندان کوچک نیز در سطح شهرستان گنبدکاووس آبگیری شدند.
شهرستان گنبدکاووس با 350 هزار نفر جمعیت واقع درشرق گلستان، دارای اقلیم خشک و نیمه خشک بوده و با 165 هزار هکتار اراضی زراعی و باغی از شهرستان های بسیار مهم در تولیدات کشاورزی این استان و کشور می باشد.
1860/3039/
انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.