اخبار مرتبط

به گزارش روز شنبه مرکز اطلاع‌ رسانی شهرداری، عبدالرضا دادبود که در مجمع جهانی شهرداران در گوانژو کشور چین شرکت دارد، اظهار داشت: این بافت جزو پنج بافت قدیمی ثبت شده در میراث فرهنگی ایران و سومین بافت به لحاظ وسعت در کشور است.
به گزارش ایرنا بافت قدیم گرگان با مساحتی بین 150 تا 200 هکتار، سومین بافت تاریخی ثبت شده ایران بعد از اصفهان و یزد به شماره 41 در فهرست آثار ملی قرار دارد.
بام های سفالی و قرمز رنگ، دیوارها و جرزها آجری و رج به رج کنار هم چیده شده شمایلی از شهری کهن به نام گرگان بوده که هنوز هم پا برجا است.
بافت تاریخی گرگان که عنوان افتخارآمیز وسیع ترین بافت تاریخی ثبت شده شمال ایران را دارد با بناهای شاخصی همچون خانه های شیرنگی، تقوی، شعرباف، خراسانی، مفیدیان، کبیر، سرای باقری ها و امامزاده نور در محلات سرچشمه، دوشنبه ای، دربنو به مرکز استان گلستان هویتی عمیق بخشیده است.
آنچه اکنون آن را بافت تاریخی گرگان می نامند بازمانده مجموعه‌ ای از شهر استرآباد و عناصر آن و فضاهای شهری همچون مساجد، آب انبارها، قنات ‌ها، معابر و واحدهای مسکونی یک یا چند طبقه است.
شهردار مرکز گلستان همچنین یادآور شد: علاوه بر بافت تاریخی، گرگان ظرفیت های خوبی در زمینه گردشگری طبیعی و تاریخی دارد که برای گردشگران داخلی و خارجی جذاب است.
وی در ادامه به برگزاری جشنواره 'پائیز هزار رنگ' در گرگان اشاره کرد و گفت: در مدت سه روز برگزاری جشنواره، مردم از نقاط مختلف ایران به عنوان گردشگر به گرگان آمدند.
دادبود اضافه کرد: بنا داریم این جشنواره که یکی از دلایل برگزاری آن وجود 15 رنگ زیبا در برگ درختان این منطقه است را در سطح بین المللی و با حضور میهمانان و گردشگرانی از کشورهای خارجی برگزار کنیم.
وی مجمع جهانی شهرداران را فرصتی برای برقراری ارتباط بیشتر بین مسوولان و مدیران شهری 2 شهر گرگان و گوانژو بیان کرد و به امضای تفاهم نامه خواهرخواندگی این دو شهر اشاره کرد و افزود: طبق برنامه ریزی سعی می شود که در کوتاه ترین زمان ممکن، پس از امضای این تفاهم نامه، فعالیت ‌ها و اقدامات طرفین آغاز و وارد فار اجرایی شود.
شهردار گرگان بر استفاده از تجربه گوانژو در توسعه حمل و نقل شهری و حل مشکل ترافیک نیز تاکید کرد.
مجمع جهانی شهرداران از چهارشنبه تا جمعه در شهر گوانژو کشور چین برگزار شد.
گرگان مرکز استان گلستان از شهرهای گردشگری شمال کشور بوده و افزون بر 500هزار نفر جمعیت دارد.
3014/1648
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.