اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا طبق گزارش دستگاه های مرتبط با گیاهان دارویی در گلستان، از مجموع گیاهان شناسایی شده دراستان 409 گونه آن دارویی است کـه 156 گونه درجنگل ها، 98 گونه در مراتـع، 47 گونه درحاشیه مزارع و 108 گونه دیگر به صورت مشترک در اراضی جنگلی، مرتعی و زراعی رشد می‌ کند.
کارشناسان و دست اندرکاران حوزه گیاهان دارویی در گلستان معتقدند: این استان با داشتن شرایط اقلیمی و آب و هوای مناسب می تواند به قطب گیاهان دارویی کشور تبدیل شود زیرا بسیاری از گونه های آن به صورت خود رو وجود دارد.
این کارشناسان در شرایط کنونی بر اولویت بندی طرح توسعه کشت گیاهان دارویی متناسب با شرایط آب و هوایی و خاک استان و بویژه برای مقابله با فرسایش خاک در اراضی جنوبی و ممانعت از گسترش بیایان در اراضی مناطق شمالی و تحول در اقتصاد ساکنان آنها تاکید دارند.
دراین راستا، نشست تخصصی فرصت ها و چالش های تولید و تجاری سازی زیره سبز و گل گاوزبان به همت بنیاد نخبگان استان با حضور مسوولان، دست اندارکاران و شماری از فعالان بخش خصوصی، کارشناسان و محققان دانشگاهی و مراکز تحقیقاتی در راستای بررسی راهکارهای استفاده از ظرفیت کشت در گرگان برگزار شد.

*گلستان بهشت گیاهان دارویی کشور است
یک عضو انجمن صادر کنندگان گیاهان دارویی و مواد غذایی گلستان در این نشست گفت: این استان با داشتن تنوع آب و هوایی و خاک مناسب، بهشت گیاهان دارویی در کشور است، چون گونه های دارویی خود رو یا کشت شده در این خطه بالاترین انسانس و ماده موثره را دارند.
کمال الدین جلالی افزود: سرمایه گذاری در حوزه گیاهان دارویی از ضرورت هایی است که باید بیش ازگذشته مورد توجه جدی در زمینه حمایت از تولید تا فرآوری گیاهان دارویی به منظور بازاریابی قرار گیرد.
وی به زیره سبز تولید شده در ایران از جمله گلستان اشاره کرد و گفت: این محصول تا 15 درصد نسبت به تولیدات سایر کشورهای دنیا بالاتر است و ترکیه، هند، سوریه، افغانستان، مصر و یونان از رقبای ااصلی در صادرات این محصول به شمار می روند.
این صادر کننده گیاهان دارویی همچنین ابراز نگرانی کرد که تولید زیره سبز در ایران از جمله گلستان به دلیل کاهش نزولات جوی و بروز خشکسالی، به 9 هزار تن کاهش یافته است.
جلالی بر سرمایه گذاری در توسعه کشت زیره و سایر گونه های گیاه دارویی متناسب با اقلیم و خاک در استان ها تاکید کرد.

*ضرورت بازاریابی گیاهان دارویی
رییس کارگروه گیاهان دارویی بنیاد نخبگان گلستان هم گفت: موضوع بازاریابی تولید گیاهان دارویی در این استان به منظور کوتاه کردن دست واسطه ها و فراهم سازی زمینه صادرات محصول باید جدی گرفته شود
خدایار همتی اظهارداشت: همچین راه اندازی میدان فروش گیاهان دارویی در استان پیشنهاد می شود تا استفاده از این ظرفیت رونق یابد.
به گفته وی، گلستان زمینه مناسبی برای پرورش گیاهان دارویی دارد و تاکنون 22 گونه آن و از جمله زیره سبز و گل گاو زبان شناسایی و جهت توسعه کشت به بهره برداران منطقه معرفی می شود.
وی اضافه کرد: زمین های مناطق شمالی استان برای توسعه کشت زیره سبز و مناطق جنوبی برای رونق کشت گل گاو زبان مستعد هستند که این اقدام باعث می شود تا ضمن کمک موثر به اقتصاد ساکنان آنها، از فرسایش خاک و تهدید به بیابانی شدن این اراضی در آتی ممانعت شود.

*گیاهان دارویی ظرفیت گلستان
رییس بنیاد نخبگان گلستان بر توجه به توسعه کشت گیاهان دارویی تاکید کرد و گفت: سرمایه گذاری در این حوزه، کمک به تحقق اقتصاد مقاومتی بوده و باید از این ظرفیت استفاده بهینه شود.
ابوالقاسم خزائیان افزود: نخبگان در حوزه تولید گیاهان دارویی می توانند دانش خود را در اختیار دستگاه های مرتبط و بهره برداران در استان قرار دهند تا از این ظرفیت برای توسعه کشت گیاهان دارویی و رونق اقتصادی ساکنان استان استفاده شود.

*زمین های شمال گلستان مستعد کشت زیره
رییس سازمان جهادکشاورزی گلستان گفت: زمین های شمال گلستان به ویژه در منطقه گنبدکاووس بسیار مستعد برای کشت زیره سبز به شمار می رود و در گذشته بیشترین سطح کشت گیاهان دارویی استان را این محصول به خود اختصاص داده بود.
مختار مهاجر افزود: تولید زیره سبز در سال های گذشته حدود 25 هزار تن بود که به دلیل مشکلات و مسائل مختلف امسال به حدو 2 هزار تن کاهش یافته است.
وی اظهار داشت: اکنون 21 گونه گیاه دارویی شناسایی و برای توسعه کشت در استان اولویت بوده که زیره، زعفران و شیرین بیان از جمله هستند.
مهاجر اضافه کرد: همچنین توسعه کشت گیاهان دارویی در این استان در قالب برنامه ششم توسعه دیده شده است که طی پنج سال اجرا و به 10 هزار هکتار سطح زیر کشت می رسد.
به گفته وی، این استان زمینه کاشت، داشت و فرآوری 400 گونه گیاه دارویی را با داشتن شرایط اقلیمی و خاک مرغوب دارد.
وی همچنین سرمایه گذاری بیش از گذشته در توسعه کشت گیاهان دارویی، استاندارد سازی، فرآوری و بازاریابی را ضروری دانست.
مجری طرح کشت گیاهان دارویی وزارت جهادکشاورزی نیز پیشنهاد کرد که با توجه به سیاست مد نظر مسوولان و دست اندرکاران گلستان؛ انجمن زیره سبزه و گل گاوزبان در استان تشکیل شود.
حسین زینلی افزود: توسعه کشت گیاهان دارویی در استان ها به ویژه گلستان متناسب با اقلیم و خاک آنها جزو اولویت ها به شمار می رود که برنامه ریزی به صورت استانی برای توسعه و استفاده از این ظرفیت با فعال کردن شورای راهبردی در دست پیگیری است.
به گزارش ایرنا درمجموع شرکت کنندگان در این نشست بر ارایه الگوی کشت زیره سبز، پیگیری مکانیزه شدن عملیات کاشت، داشت و برداشت محصول، استاندارد سازی روش های تولید زیره سبز و گل گاوزبان، انجام مطالعات تحقیقاتی و ترویج بهترین روش کاشت و جلوگیری از آفات این گونه ها، توانمندسازی بهره برداران تولید گیاهان دارویی، راه اندازی بازارچه گیاهان دارویی و عمل به اجرای اولویت کشت گیاهان دارویی در استان گلستان تاکید کردند.
اقتصاد اصلی ساکنان گلستان با یک میلیون و 869 هزار نفر جمعیت بر پایه کشاورزی استوار است.
6204/1648
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.