اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا، علی ابراهیمی روز پنجشنبه در نشست سند توسعه گیاهان دارویی کهگیلویه و بویراحمد در یاسوج اظهار داشت: ایران از نظر تنوع گیاهی به ویژه در زمینه گیاهان دارویی جایگاه خاصی در دنیا دارد و باید از این فرصت ارزنده برای ارزآوری، درآمدزایی و ایجاد اشتغال استفاده بهینه شود.
وی افزود: سال های اخیر اقدام های مناسبی برای توسعه صنعت گیاهان دارویی در کشور آغاز شده و هم اینک نیز به طور جدی دنبال می شود.
قائم مقام ستاد گیاهان دارویی معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری بیان کرد: در همین راستا سند ملی توسعه گیاهان دارویی تدوین و یک ستاد کشوری با همین نام نیز تشکیل و فعال شد.
ابراهیمی عنوان کرد: این سند به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی کشور رسید و سپس نقشه راه آن نیز تهیه شد.
وی ابراز داشت: تحقق این سند ملی با جدیت از سوی معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری پیگیری می شود و وزارتخانه ها و سازمان های مختلف نیز ملزم به همکاری لازم برای اجرای آن هستند.
قائم مقام ستاد گیاهان دارویی کشور گفت: یک ردیف اعتباری خاص از سوی دولت برای تحقق این سند در اختیار وزارت جهاد کشاورزی قرار گرفته است.
ابراهیمی اظهار داشت: دانشگاه ها، مراکز علمی و پژوهشی و شرکت های دانش بنیان کشور اقدام به فرآوری گیاهان دارویی کرده و از خام فروشی آنها پرهیز شود.
وی افزود: گیاهان دارویی کاربردهای متعددی دارد که مهمترین آنها شامل اقتصادی، ایجاد اشتغال، ارزآوری، درآمدزایی و ساخت دارو است.
ابراهیمی بیان کرد: به همین دلیل باید متولیان امر و مسئولان اجرایی کشور و کهگیلویه و بویراحمد نگرش جدیدی به صنعت گیاهان دارویی داشته باشند.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کهگیلویه و بویراحمد نیز گفت: گیاهان دارویی از ظرفیت های مهم استان برای کمک به رشد، توسعه و پیشرفت اقتصادی آن است.
داریوش دیودیده اظهار داشت: این قابلیت ارزشمند کهگیلویه و بویراحمد باید به زودی مورد بهره گیری هر چه بیشتر قرار گیرد.
وی افزود: تاکنون مطالعات و پیگیری های گسترده ای در زمینه نحوه کشت، پرورش، فرآوری و صادرات گیاهان دارویی در کهگیلویه و بویراحمد انجام شده است.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: سند توسعه گیاهان دارویی این استان در سال 1396 با همکاری دستگاه های اجرایی، دانشگاه ها، بنیاد نخبگان و بخش خصوصی تا افق سال 1400 تدوین شده که باید به مرحله اجرا برسد تا سبب تجاری سازی و تولید انبوه این محصول شود.
دیودیده عنوان کرد: زردبند و سینره 2 واحد تولیدی شاخص شهر یاسوج است که در زمینه فرآوری و صادرات گیاهان دارویی فعالیت می کنند و عملکرد مطلوبی نیز دارند.
وی ابراز داشت: تا سال 1400 به عنوان پایان
برنامه ششم توسعه کشور باید حداقل 6 درصد حجم سرمایه گذاری صنعتی کهگیلویه و بویراحمد مربوط به گیاهان دارویی باشد.
گیاه شناس و رئیس ستاد گیاهان دارویی کهگیلویه و بویراحمد نیز گفت: هدف از تدوین سند توسعه گیاهان دارویی استان برنامه ریزی و ارائه راهکارهای لازم برای گسترش روزافزون این صنعت در راستای ایجاد اشتغال، ارزآوری و درآمدزایی است.
عزیزالله جعفری اظهار داشت: کهگیلویه و بویراحمد تنها استان کشور است که اقدام به تهیه و تدوین سند توسعه گیاهان دارویی کرده و آمادگی دارد اطلاعات لازم را در اختیار دیگر استان ها قرار دهد.
وی افزود: تاکنون حدود 30 نشست کاری در مورد جزئیات سند توسعه گیاهان دارویی کهگیلویه و بویراحمد با حضور کارشناسان مربوطه از دستگاه های اجرایی، دانشگاه ها، بنیاد نخبگان و بخش خصوصی برگزار شده است.
گیاه شناس و رئیس ستاد گیاهان دارویی کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: وظایف دانشگاه ها و دستگاه های مختلف اجرایی استان برای عملیاتی کردن این سند مشخص و به آنها ابلاغ شده است.
جعفری عنوان کرد: دستگاه های اجرایی و دانشگاه های کهگیلویه و بویراحمد ملزم به فعالیت برای تحقق این سند هستند و در صورت کم کاری یا سهل انگاری نیز باید پاسخگو باشند.
وی ابراز داشت: این سند توسط معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری و استاندار کهگیلویه و بویراحمد امضا شده که به زودی نیز در نشست شورای برنامه ریزی و توسعه استان تصویب نهایی شده و وارد مرحله اجرا می شود.
جعفری گفت: تحقق کامل این سند می تواند کهگیلویه و بویراحمد را به یکی از قطب های گیاهان دارویی در کشور تبدیل کند.
سال گذشته چهار میلیون و 300 هزار دلار انواع کالا از کهگیلویه و بویراحمد صادر شد که از این میزان حدود 80 درصد معادل سه میلیون و 500 هزار دلار گیاهان دارویی بوده است.
7535/6110
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.