اخبار مرتبط

مسعود شفیعی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: مرمت این 2 یادگار ارزشمند دوره های قاجاری و صفوی با 800 میلیون ریال اعتبار با مشارکت بخش خصوصی پس از انجام مراحل مزایده اینترنتی شروع شده است.
وی بیان کرد: بنای تاریخی قلعه عزیزی پیش از این سه بار مرمت شده بود و خانه تاریخی مدرسی که در روستای سمغون دهدشت واقع شده برای نخستین بار مرمت می شود.
شفیعی بیان کرد: این 2 بنای تاریخی برای مرمت کلی به یک میلیارد و 500میلیون ریال دیگر اعتبار نیاز دارند.
قلعه عزیزی در روستای دم چنار عزیزی بویراحمد قرار داردکه در 2 طبقه و با استفاده از مصالح قلوه سنگ و ملات سنگ احداث شده است.
این بنای تاریخی در دوره قاجاری برای کاربری های مسکونی و دفاعی ساخته شده است.
وی ابراز داشت: 500 بنای تاریخی در کهگیلویه و بویراحمد وجود دارد که برای مرمت آنان سالیانه حداقل 50 میلیارد ریال اعتبار نیاز است.
وی گفت: تاکنون 731 اثر تاریخی، فرهنگی و طبیعی این استان در فهرست آثار ملی ثبت شده است.
معاون اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد:61 آسیاب، 50خانه تاریخی،40 قلعه،40 آب انبار،23 بقعه متبرکه، 19گورستان، 17 استودان، 13 پل، 13 بافت تاریخی، پنج حمام، پنج مسجد و سه کاروانسرای این استان در فهرست آثار ملی قرار دارد.
شفیعی عنوان کرد: ثبت ملی گرفتن اعتبار برای مرمت و تعیین حریم پیشگیری از تعرض سودجویان از جمله برنامه‌های میراث فرهنگی برای صیانت از بناهای تاریخی کهگیلویه وبویراحمد است.
وی بیان کرد: نقوش برجسته تنگ سولک در بهمئی، آثار سنگی چین لوداب، شهر سنگی دلی یاسیر کهگیلویه، قلعه کی نصیر بهادر بویراحمد، قلعه رئیسی کهگیلویه و دو گور دو پا در باشت از جمله بناهای تاریخی مهم ثبت ملی شده این استان است.
کهگیلویه و بویراحمد در دوره‌های تاریخی مختلف با نام‌هایی مانند بلاد شاپور، جبال گیلویه و کهگیلویه شناخته می‌شد.
کهگیلویه و بویراحمد با 713هزار نفر جمعیت در جنوب غربی ایران قرار دارد و این استان بیش از 16 هزار کیلومتر مربع مساحت دارد.
8143/1662
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.