اخبار مرتبط

موسی خادمی روز دوشنبه به مناسبت 14 تیر ماه روز شهرداری‌ها و دهیاری‌ها در گفت و گو با ایرنا از شدت یافتن پدیده حاشیه نشینی در استان ابراز نگرانی کرد.
وی گفت: مهاجرت از یک طرف روستاها را که مراکز تولید هستند با چالش کمبود نیروی انسانی رو به رو کرده و از طرفی دیگر منجر به ظهور و شدت یافتن پدیده حاشیه نشینی در اطراف شهرهای استان شده است.
به گفته وی، توسعه فرهنگ شهر نشینی و ایجاد بسترهای توسعه پایدار از دیگر مؤلفه‌هایی است که در کندشدن روند مهاجرت به شهرهای بزرگ مؤثر بوده و این وظیفه مهم بردوش دستگاه‌های اجرایی تصمیم گیر استان گذاشته شده است.
استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: توزیع عادلانه امکانات در مناطق شهری و روستایی، ایجاد اشتغال و افزایش نشاط در سایه حمایت از تولید روند مهاجرت به شهرهای این استان را کند می‌کند.
خادمی تأکید کرد که اگر پدیده مهاجرت مدیریت نشود باعث بروز مشکلات عدیده‌ای خواهد شد.
وی گفت: دهیاری‌ها باید با ایجاد بستری مناسب و تلاش بیش از پیش در افزایش سطح رفاه در روستاها برای حفظ منابع انسانی بکوشند که این تلاش چه‌بسا به مهاجرت معکوس از شهرها به روستا منجر شود.
استاندار کهگیلویه و بویراحمد افزود: مدیریت خرده فرهنگ‌هایی که به‌واسطه حضور بیش از حد نفوس انسانی با افکار و فرهنگ‌های متفاوت در شهرها ایجاد می‌شود از یک سو و توان خدمات رسانی به‌تمامی شهروندان از سوی دیگر می‌تواند از اثرات مخرب این مهاجرت بکاهد.
وی اظهار داشت: این مؤلفه می‌تواند این مهم را تبدیل به فرصت کند و در این زمینه شهرداری‌ها می‌توانند به‌خوبی نقش آفرینی کنند.
یاسوج مرکز کهگیلویه و بویراحمد قدمتی کمتر از 50 سال دارد که هم اینک بیش از 130 هزار نفر در آن ساکن هستند.
بر اساس گزارش های مختلف، جمعیت زیادی از شهرهای کهگیلویه و بویراحمد به مناطق حاشیه‌ای شهر یاسوج مهاجرت کرده‌اند.
خبرنگار: مسعود علیزاده ** انتشار دهنده: سید ولی موسوی نژاد
1662/6110

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.