اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا، جاده ملی پاتاوه - دهدشت که عملیات اجرایی آن مربوط به سفر رهبر معظم انقلاب به کهگیلویه وبویراحمد در سال 1373بوده حدود 137 کیلومتر طول دارد که تاکنون 74 کیلومتر آن افتتاح شده است.
قطعه دوم این جاده به طول 28 کیلومتر با اعتباری افزون بر 950 میلیارد ریال اواخر اردیبهشت سال جاری با حضور خیرالله خادمی معاون وزیر راه و شهرسازی و مسئولان اجرایی کهگیلویه وبویراحمد به بهره برداری رسید.
این قطعه همچنین مشتمل بر پنج دهنه تونل به طول 2هزار و820 متر بوده است.
محمد احمدی روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا با اشاره به شتاب بخشی این طرح ملی در دولت یازدهم گفت که میزان پیشرفت فیزیکی حدود 53 کیلومتر باقی مانده جاده ملی پاتاوه - دهدشت بالای70درصد است.
وی تصریح کرد که تونل زیربنا به طول هزار و 211 متر یکی از بزرگترین تونل های موجود این جاده نیز هفته گذشته بازگشایی شد.
مدیر ساخت راه های کهگیلویه و بویراحمد گفت که این جاده از مهمترین طرح های ملی در حوزه راهسازی است که با بهره برداری آن ضمن کوتاه تر شدن مسیر اصفهان به بنادرجنوبی کشور، بیش از 400روستای محروم در 2شهرستان بویراحمد و کهگیلویه با جمعیتی افزون بر 100هزار نفر از نعمت جاده مناسب برخوردار خواهند شد.
وی میزان اعتبار تخصیص یافته به این طرح در سال 96 را افزون بر 900 میلیارد ریال ذکر کرد.
احمدی با اشاره به اهمیت این جاده ارتباطی به عنوان حلقه اتصال و محور کریدور شمال به جنوب افزود که از مجموع 137کیلومتر کل مسیر حدود 63کیلومتر آن باقی مانده که تا سال 97 به طور کامل بهره برداری خواهد شد.
وی گفت که جاده ملی پاتاوه – دهدشت دارای 14 دهنه تونل به طول حدود هشت هزار و 580متر است که پنج دهنه به طول 2 و نیم کیلومتر آن در فاز دوم این طرح و از حدفاصل سرچنار تا لوداب شهرستان بویراحمد است.
احمدی بیان کرد که افزون بر 2 هزار میلیارد ریال از محل سفر رئیس جمهوری و هیات دولت به استان در مرداد سال گذشته و 500 میلیارد ریال نیز توسط دفتر رهبر معظم انقلاب برای شتاب بخشی در ساخت و تکمیل جاده ملی پاتاوه - دهدشت اختصاص یافت.
احمدی یادآور شد که این جاده دارای چهار فاز است که قطعات(فازهای) یک و سه این طرح به ترتیب 28 و 20کیلومتر و فازهای 2 و چهار آن نیز به ترتیب 28 و 63 کیلومتر است.
مدیر ساخت راه های کهگیلویه و بویراحمد گفت: میزان اعتبار مورد نیاز برای تکمیل و بهره برداری جاده ملی در حال ساخت پاتاوه - دهدشت در این استان افزون بر 2 هزار و 500 میلیارد ریال برآورد شده که تاکنون همین مبلغ برای آن هزینه شده است.
احمدی، حجم خاک برداری و خاک ریزی در این جاده را به ترتیب افزون بر 16 و چهار میلیون متر مکعب دانست و گفت که بیش از 407 دستگاه پل بزرگ و کوچک در این جاده ملی اجرایی و عملیاتی شده است.
کهگیلویه وبویراحمد حدود 6 هزار کیلومتر راه اعم از بزرگراه، راه اصلی ، فرعی و روستایی دارد که از این میزان 142 کیلومتر بزرگراه، 505 کیلومتر راه اصلی، یکهزار و 238 کیلومتر راه فرعی و مابقی نیز روستایی است.
خبرنگار: حمید جهان**انتشار دهنده:حسینعلی راشکی
3016/8005
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.