اخبار مرتبط

معاون سیاسی و امنیتی کهگیلویه و بویراحمد خبر داد:

به گزارش ایرنا، رئیس جمهوری و کاروان تدبیر و امید در سی امین سفر استانی خود روزهای 24 و 25 مرداد سال 1395 میهمان مردم دیار دلیرمردان و شیرزنان آریوبرزن بود که پیامدها و حلاوت های آن 2روز از استقبال باشکوه مردم گرفته تا دیدار صمیمی رئیس جمهوری با عشایر و تصویب 46 مصوبه کارگشا همه نوید بخش آینده ای پرامید برای توسعه همه جانبه این استان محروم داشته است.
آبرسانی به 2 شهر سوق و دهدشت و روستاهای اطراف، تاسیس سه صندوق سرمایه گذاری کشاورزی در شهرهای یاسوج، دهدشت و گچساران، فازدوم آبرسانی به دشت امام زاده جعفر گچساران، کمک های فنی و اعتباری برای پرداخت 50درصد سود تسهیلات سرمایه گذاری در استان و کمک به تکمیل بیمارستان بهمئی از جمله مصوبات اجرایی نشده سفر رئیس جمهوری به این استان است.

** 46 مصوبه رهاورد سفر پربرکت رئیس جمهوری
استاندار کهگیلویه وبویراحمد گفت که 46 مصوبه با اعتباری افزون بر 9 هزار و 600 میلیارد ریال رهاورد سفر رئیس جمهوری و اعضای هیات دولت به این استان بود.
سید موسی خادمی اظهار داشت که این طرح‌ها درحوزه‌های راهسازی، بهداشت و درمان، کشاورزی، آب و فاضلاب، علمی و فرهنگی و توسعه شهری در سال‌های 95 و 96 مصوب شده است.
استاندار کهگیلویه وبویراحمد تصریح کرد که پنج هزار و 890 میلیارد ریال از این میزان اعتبار برای سال 95 و سه هزار و 770 میلیارد ریال نیز برای سال 96 مصوب شده است.
خادمی ادامه داد: چهار طرح از مجموع طرح‌های مصوب درحوزه عمران شهری، 6 طرح در بخش کشاورزی، 9 مورد درحوزه منابع آب، پنج طرح در بخش علمی، فرهنگی و گردشگری، هفت طرح در حوزه بهداشت و درمان و چهار مورد نیز در بخش حمل و نقل است.
وی یادآور شد که 2هزار و 600 میلیارد ریال از این اعتبار در بخش راهسازی، 2 هزار و 190 میلیارد ریال آب و فاضلاب، یکهزار و 740 میلیارد ریال عمران شهری، یکهزار و 330 میلیارد ریال کشاورزی،970 میلیارد ریال به چهار بیمارستان در حال ساخت و 720 میلیارد ریال برای طرح‌های فرهنگی دانشگاه‌ها در نظر گرفته شده است.

** جذب 100 درصدی اعتبارات طرح‌های عمرانی سفر هیات دولت
رئیس سازمان برنامه و بودجه کهگیلویه و بویراحمد گفت که تاکنون 6هزار و 280 میلیارد ریال از مجموع 9 هزار و 600 میلیارد ریال اعتبارات مصوب سفر رئیس جمهوری و اعضای هیات دولت به این استان برای سال 95 و از محل اسناد خزانه ابلاغ و جذب 100 درصدی شده است.
حسن نوروزی اظهار داشت که علاوه بر این، حدود 400 میلیارد ریال دیگر نیز نقدینگی از مصوبات سفر هیات دولت تاکنون ابلاغ شده است.
وی همچنین اختصاص یکهزار و 400 میلیارد ریال یارانه سود بانکی را فرصت مناسبی برای ترغیب سرمایه گذاران در این استان دانست و گفت این امر نیز از سوی مسئولان دولت تدبیر و امید در حال پیگیری برای تحقق است.

** اضافه شدن 6 مصوبه جدید
معاون هماهنگی سازمان برنامه و بودجه کهگیلویه و بویراحمد نیز گفت که تعداد مصوبات سفر رئیس جمهوری و هیات دولت به این استان از مجموع 46 مصوبه به 52 مورد افزایش یافته است.
امید موسوی اظهار داشت که میزان اعتبارات مصوب برای این 6مصوبه جدید، افزون بر70میلیارد ریال است.
وی تصریح کرد که احداث، تعمیر و تجهیز ساختمان های دادگستری، ایجاد زیرساخت های پارک جنگلی یاسوج، تکمیل و پرداخت مطالبات پارک علم و فناوری استان، مطالبات برگزاری کنگره ملی شهدا و تکمیل و تجهیز پارک بانوان یاسوج از جمله مصوبات و طرح های عمرانی جدید است.
موسوی یادآور شد که اضافه شدن 6 مصوبه جدید به مصوبات سفر هیات دولت به کهگیلویه وبویراحمد از اواخر سال 95 و با رایزنی استاندار، سازمان برنامه و بودجه، مجمع نمایندگان و همچنین اهتمام ویژه دولت یازدهم به این استان انجام شد.
معاون هماهنگی سازمان برنامه و بودجه کهگیلویه وبویراحمد گفت که کمتر از 10 مصوبه از مجموع مصوبات سفر رئیس جمهوری در این استان اجرایی نشده که برخی از آنها نیز تامین اعتبار شده و به زودی عملیات اجرایی آنها آغاز خواهد شد.

** 12 مصوبه با پیشرفت بالای 50 درصد
رئیس سازمان برنامه وبودجه کهگیلویه وبویراحمد گفت که براساس ارزیابی ها و بازدیدهای میدانی از طرح های در حال اجرای سفر رئیس جمهوری به استان بیش از 12 مورد از آنها پیشرفت فیزیکی بالای 50درصد دارند.
نوروزی تصریح کرد که انجام 50 کیلومتر شبکه و 10 کیلومتر خط انتقال فاضلاب شهر دوگنبدان، سامانه های نوین آبیاری، آبرسانی به شهر دوگنبدان، تکمیل موزه میراث فرهنگی در یاسوج، تکمیل مجتمع فرهنگی و هنری یاسوج، بیمارستان 32 تختخوابی باشت، بیمارستان 283 تختخوابی یاسوج و بیمارستان 139 تختخوابی گچساران از جمله این طرح هاست.
وی احداث دانشکده پرستاری و مامایی در یاسوج، تکمیل زیرساخت های هلال احمر استان، تامین آب شرب مادوان و روستاهای اطراف، جاده اصلی پاتاوه- دهدشت، احداث باند دوم بزرگراه بابامیدان- گچساران- بهبهان و جاده اصلی باغچه سادات - سرفاریاب را از دیگر طرح های با پیشرفت فیزیکی بالای 50درصد در قالب مصوبات سفر رئیس جمهوری به استان ذکر کرد.
نوروزی یادآور شد که آغاز عملیات اجرایی برخی از این طرح ها به بالای 15 سال هم می رسد که به دلیل کمبود اعتبار و یا سوء مدیریت تاکنون راکد و یا روند اجرایی آنها به کندی پیش می رفت.
وی ادامه داد که با اولویت قراردادن این طرح ها در سفر پربرکت رئیس جمهوری به استان میزان اعتبار مورد نیاز آنها برای تکمیل و بهره برداری کامل تامین شده و اکنون روند اجرای شتاب بیشتری گرفته اند.

** کهگیلویه وبویراحمد میراث دار 1800 طرح نیمه تمام دولت گذشته
معاون عمرانی استاندار کهگیلویه وبویراحمد گفت که افزون بر یکهزار و 800 طرح عمرانی نیمه تمام استانی از دولت های نهم و دهم بر این استان تحمیل شده بود.
پژمان نیک اقبالی اظهار داشت که میانگین پیشرفت فیزیکی بخش عمده ای از آنها زیر 20 درصد بوده و اکثر آنها نیز تعطیل و یا راکد بود.
وی بیان کرد که با توجه به کمبود اعتبار برای اجرا و تکمیل این طرح های عمرانی نیمه تمام کهگیلویه و بویراحمد مشکلات این طرح ها شناسایی و اولویت بندی شد.
وی ادامه داد که یک برنامه چهار ساله به دستور سید موسی خادمی استاندارکهگیلویه و بویراحمد تدوین و با کار کارشناسی نیز شاخص ها مشخص شدند.
نیک اقبالی تصریح کرد که این برنامه به یک کتابچه تبدیل و در پایگاه خبری استانداری کهگیلویه و بویراحمد برای جمع آوری نقدها و نظرات کارشناسان به نمایش گذاشته شد و شاخص ها نیز سال به سال ارزیابی می شوند.
وی ابراز داشت: درصد اعتبارات عمرانی کهگیلویه و بویراحمد در بخش ملی به نسبت جمعیت، وسعت و حق آن پایین و در ابتدای دولت یازدهم هشت دهم درصد بود.
معاون عمرانی استاندار کهگیلویه وبویراحمد گفت: دلایل منطقی برای افزایش اعتبارات عمرانی کهگیلویه و بویراحمد به وزارتخانه ها اعلام و درخواست هایی نیز به سازمان برنامه و بودجه ارسال شد.

** کهگیلویه وبویراحمد در مسیر توسعه
استاندار کهگیلویه وبویراحمد گفت که این استان با وجود ظرفیت های متنوع در بخش های مختلف اما همواره درسایه برخی بی برنامگی و یا سوء مدیریت ها در گذشته دچار شکاف توسعه ای عمیق نسبت به سایر مناطق کشور بوده که هم اینک با تدبیر و تلاش دولتمردان یازدهم به مسیر اصلی توسعه بازگشته است.
خادمی با اشاره به تخصیص میزان بودجه سالانه و اعتبارات عمرانی استان در طول چهار سال گذشته نسبت به قبل از فعالیت دولت یازدهم گفت که در سال 91 کل بودجه عمرانی این استان اعم از استانی و ملی سه هزار و 420 میلیارد ریال بود که در سال 95 با بیش از 2 برابر رشد به رقمی افزون بر هفت هزار و320 میلیارد ریال رسید.
وی اظهار داشت که سهم استان از کل اعتبارات عمرانی دولت در سال 92 حدود 62 صدم درصد بوده که در سال 96 به 1.7دهم درصد رسیده است.
خادمی تصریح کرد که کل اعتبارات تملک و دارایی های کهگیلویه و بویراحمد در سال 91هزار و 800 میلیارد ریال بوده که در سال 96 نیز به هفت هزار و 930 میلیارد ریال رسید.
وی یادآور شد که شورای برنامه ریزی و توسعه استان کهگیلویه و بویراحمد در حالی که در سال 91 تنها مجاز به توزیع و تصمیم گیری راجع به هزار و 800 میلیارد ریال بودجه بود اما در سال 96 میزان بودجه ای که استان می تواند بین شهرستان ها و مناطق مختلف توزیع کند به رقمی افزون بر هفت هزار و 930 میلیارد ریال رسیده است.
استاندارکهگیلویه وبویراحمد گفت که کل بودجه عمرانی مصوب در بودجه سال 96 در استان کهگیلویه و بویراحمد با بیش از سه برابر رشد نسبت به سال 92 رقمی افزون بر 12 هزار میلیارد ریال است.
خادمی با اشاره به رویکرد منطقی برنامه ها و سفرپربرکت رئیس جمهوری به این استان محروم گفت که از زمان سفر پربرکت رئیس جمهوری و اعضای هیات دولت یازدهم توجه و حضور مسئولان کشوری به این منطقه در بخش های مختلف چندین برابر افزایش یافته است.
وی اظهار داشت که تاکید شخص رئیس جمهوری مبنی بر پیگیری و عملیاتی شدن وعده های دولت در این سفر، فرآیند پیگیری امور و حتی جذب اعتبارات در وزارتخانه ها و سازمان های مرکزی را تا حدود زیادی سهل تر کرده و برخی مسئولان کشوری خود در این زمینه پیگیر مستمر مصوبات سفر هستند.

** امضای سه تفاهم نامه اقتصادی
معاون اقتصادی استاندار کهگیلویه و بویراحمد نیز گفت که در سفر هیات دولت به این استان سه تفاهم نامه مهم اقتصادی بین استانداری و سازمان اقتصادی کوثر وابسته به بنیاد شهید و امور ایثارگران، پست بانک ایران و کمیته امداد حضرت امام خمینی (ره) منعقد شد.
مجید محنایی اظهار داشت که راه اندازی هشت مجتمع تولیدی خدمات در شهرهای مختلف کهگیلویه و بویراحمد هم اکنون در حال مراحل کارشناسی و امکان سنجی است که تحقق آن سه سال آینده به کاهش نرخ بیکاری کمک می‌کند.
وی بیان کرد که بر اساس این تفاهم نامه‌ها سازمان اقتصادی کوثر متعهد به سرمایه گذاری افزون بر هشت هزار میلیارد ریال در بخش‌های مختلف کشاورزی، صنعت و خدمات در این استان شده است.
وی ادامه داد که امکان سنجی و مطالعه طرح فسفات چرام، پرورش مرغ گوشتی و اجرای طرح پرورش ماهی در شهرستان چرام از مهمترین تعهدات سازمان اقتصادی کوثر در انجام این تفاهم نامه که هم اکنون در حال انجام است.
معاون استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت که این سازمان همچنین متعهد شد که در هر یک از شهرستان‌های هشت‌گانه این استان 2 طرح در بخش‌های کشاورزی و صنعت سرمایه گذاری کند.
وی بیان کرد که براساس تفاهم نامه منعقد شده با پست بانک نیز افزون بر 150 میلیارد ریال برای اجرای طرح‌های خرد سرمایه گذاری در سطح استان برنامه ریزی شده است.
محنایی انعقاد تفاهم نامه با کمیته امداد کشور با هدف ساخت بیش از پنج هزار و 450 واحد مسکن شهری و روستایی برای نیازمندان، تعهد شرکت گاز برای گازرسانی به 236 روستای کهگیلویه و بویراحمد و تصویب 850 میلیارد ریال برای توسعه زیر ساخت‌های اینترنت را از دیگر دستاوردهای سفر کاروان تدبیر و امید به کهگیلویه و بویراحمد ذکر کرد.

** پرداخت 800 میلیارد ریال وام ازدواج
معاون اقتصادی استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت که 800 میلیارد ریال تسهیلات ازدواج برای جوانان این استان در سی امین سفر استانی کاروان تدبیر و امید در مرداد سال جاری اختصاص یافته بود که تمام این اعتبار پرداخت شد.
وی افزود که مصوبه پرداخت یارانه پرداخت 50 درصد سود بانکی به متقاضیان سرمایه گذاری در کهگیلویه و بویراحمد یکی از اقدام‌ها و مصوبه‌های ارزنده سفر رئیس جمهوری و هیات دولت به این استان است که تا پایان سال جاری یا اوایل سال آینده بخشی از آن عملی خواهد شد.
معاون امور اقتصادی استاندار کهگیلویه و بویراحمد ساخت پارک علم و فناوری، تلاش برای راه اندازی صندوق توسعه کشاورزی در سه شهرستان گچساران، باشت و کهگیلویه از دیگر برنامه‌هایی است که اجرا شد.
وی گفت: اختصاص 200 میلیارد ریال به کارخانه سیمان مارگون، آغاز فعالیت پتروشیمی دهدشت و تأمین اعتبار پتروشیمی گچساران از دیگر دستاوردهای سفر هیات دولت به کهگیلویه و بویراحمد است.
محنایی بیان کرد که اجرای طرح‌های اقتصادی در مناطق محروم لوداب، قلعه رئیسی و باشت با سرمایه گذاری چهار هزار میلیارد ریال در بخش‌های کشاورزی با همکاری موسسه فرمان اجرایی امام خمینی (ره) از برنامه‌هایی است که هم اکنون در حال امکان سنجی است که با تحقق آن مردم طعم توسعه اقتصادی را در مناطق محروم لمس می کنند.

** بهره برداری از یکهزار و 555 طرح در دولت یازدهم
معاون عمرانی استاندار کهگیلویه وبویراحمد گفت که یکهزار و 839 طرح عمرانی و اقتصادی از سال 1392 تا 1395 در مناسبت های دهه فجر و هفته دولت در کهگیلویه و بویراحمد کلنگ زنی و یا افتتاح شد.
نیک اقالی اظهار داشت که از این تعداد یکهزار و 555 طرح معادل 85 درصد افتتاحی و 284 طرح معادل 15 درصد نیز کلنگ زنی بوده است.
وی تصریح کرد که سیاست و رویکرد اصلی دولت تدبیر و امید در حوزه عمرانی به ویژه با تاکید مدیریت اجرایی استان آغاز نکردن طرح عمرانی جدید به جز در موارد ضروری بوده است.
وی افزود که اعتباری که برای این یکهزار و 839 طرح عمرانی کهگیلویه و بویراحمد هزینه شده و یا باید هزینه شود 23 هزار و 450 میلیارد ریال است.
نیک اقبالی بیان کرد: یکهزار و 856 طرح عمرانی در کهگیلویه و بویراحمد از دولت دهم در این استان به جا مانده بود که از این تعداد 438 مورد زیر 20 درصد، 894 مورد بین 20 تا 80 درصد و 533 مورد نیز بالای 80 درصد پیشرفت فیزیکی داشتند.
وی با بیان اینکه طرح های عمرانی شهرستان های هشت گانه کهگیلویه و بویراحمد بررسی و آسیب شناسی همه جانبه شد، افزود: ابتدای سال 1393 طرح های عمرانی کهگیلویه و بویراحمد از حالت رکود خارج شد.
این استان با مساحت 16 هزار و 264 کیلومتر مربع یک درصدخاک و با جمعیتی بیش از 713 هزار هزار نفری دارای یک درصد جمعیت کشور است.
گزارشگر: حمید جهان**انتشار دهنده:حسینعلی راشکی
3016/8005
انتهای پیام

اخبار مرتبط

معاون سیاسی و امنیتی کهگیلویه و بویراحمد خبر داد:

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.