اخبار مرتبط

ویروس بیماری خطرناک و کشنده تب کریمه کنگو از طریق «کَنه» به دام منتقل شده و جزء بیماری‌های مشترک بین انسان و دام است.
به گزارش ایرنا، عبدالله بهمنش روز سه شنبه در نشست ساماندهی و بررسی مشکلات کشتارگاه‌های کهگیلویه و بویراحمد در یاسوج اظهار داشت: به دلیل وجود بیماری تب کریمه کنگو در برخی استان‌های همجوار مردم این استان در معرض خطر هستند و باید مراقبت‌های لازم بهداشتی انجام شود.
وی افزود که کشتار غیرمجاز دام یکی از عوامل مهم بروز و شیوع بیماری تب کریمه کنگو بوده و در هر نقطه‌ای که کشتار غیرمجاز دام انجام شود ممکن است به چنین بیماری آلوده شده باشد.
مدیرکل دامپزشکی کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: مردم این استان برای جلوگیری از انتقال بیماری تب کریمه کنگو گوشت قرمز را قبل از مصرف در دمای 24 درجه سانتی‌گراد زیر صفر یخچال و یا کشتارگاه فریز کنند تا این بیماری خطرناک از بین برود.
بهمنش عنوان کرد که موضوع شیرخام، مرغ زنده و گوشت قرمز با سلامت مردم سروکار دارد و تدابیر لازم نیز توسط اداره کل دامپزشکی کهگیلویه و بویراحمد برای آلوده شدن مواد لبنی و فرآورده‌های گوشتی به بیماری تب کریمه کنگو اندیشیده شده است.
وی ابراز داشت: مسئولان قضایی کهگیلویه و بویراحمد به اداره کل دامپزشکی استان اختیار دهند تا نسبت به انهدام لاشه گوشت‌های کشتار شده به‌صورت غیرمجاز اقدام کند زیرا امکان وجود بیماری تب کریمه کنگو در آنها وجود دارد.
مدیرکل دامپزشکی کهگیلویه و بویراحمد گفت که در روستای دشتروم و منطقه تنگاری شهرستان بویراحمد، مسیر یاسوج - سپیدار به سمت دهدشت و همچنین منطقه فیلگاه شهرستان کهگیلویه شاهد کشتارهای غیرمجاز دام هستیم که باید برای جلوگیری از این اقدام غیربهداشتی تلاش شود.
بهمنش اظهار داشت: برخی کشتارگاه‌های کهگیلویه و بویراحمد از جمله در شهرهای سی ‌سخت، باشت و لنده به امکانات سردخانه‌ای مجهز نیستند.
وی افزود که این کشتارگاه‌ها تا پایان ماه رمضان مهلت دارند به امکانات سردخانه‌ای مجهز شوند و در غیر این صورت نیز تعطیل و گوشت مورد نیاز این مناطق از کشتارگاه شهر یاسوج تأمین می‌شود.
بهمنش با اشاره به اینکه کشتارگاه‌ها از جمله مکان‌هایی است که بیشترین نقش را در سلامت مردم دارد، اظهار داشت: کشتارگاه شهرهای دوگنبدان و دهدشت هر چه سریعتر به اتاق سردخانه مجهز شوند.
کهگیلویه و بویراحمد دارای 6 کشتارگاه در شهرهای یاسوج، سی سخت، دوگنبدان، باشت، دهدشت و لنده است.
در هفته گذشته مرگ یک زن 19ساله مشکوک به ابتلا به تب کریمه کنگو در بخش چاروسای قلعه رئیسی این شهرستان در جنوب استان کهگیلویه و بویراحمد خبر ساز شده بود.
خبرنگار: منصور زرگر**انتشار دهنده: سید ولی موسوی نژاد
7535/6110
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.