اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا، درحالی‌که در ابتدای روی کار آمدن دولت یازدهم تنها محصول گندم در کهگیلویه و بویراحمد خرید تضمینی می‌شد اما با راهبردهای حمایتی دولت تدبیر و امید هم‌اکنون خرید تضمینی محصولات ذرت، دانه‌های روغنی کلزا و جو در این استان سبب افزایش انگیزه کشاورزان در تولید شده است.
مدیرکل شرکت غله و خدمات بازرگانی کهگیلویه و بویراحمد گفت: 170 هزار تن گندم مازاد بر مصرف کشاورزان از سال 1392 تاکنون در این استان خریداری شده است.
سید علی صادق فروزنده افزود که در سال 92، 20 هزار تن، سال 93، 41 هزار تن، در سال 94 نیز 42 هزار و سال گذشته 67 هزار تن گندم مازاد بر مصرف کشاورزان در کهگیلویه و بویراحمد خریداری شد.
وی ابراز کرد: 2 هزار میلیارد ریال از مطالبات خرید تضمینی گندم کشاورزان این استان در این مدت پرداخت شده است.
فروزنده افزود: گندم معمولی تولیدی کشاورزان این استان برای مصرف آرد در کهگیلویه و بویراحمد در سیلوها ذخیره می‌شود.
وی بیان کرد که از سال زراعی گذشته خرید تضمینی دانه‌های روغنی کلزا آغاز شد.
فروزنده تصریح کرد: سال گذشته 120 تن محصول دانه‌های روغنی کلزا از کشاورزان کهگیلویه و بویراحمد خریداری شد.
مدیرکل شرکت غله و خدمات بازرگانی کهگیلویه و بویراحمد گفت که بر اساس پیش بینی‌ها سال جاری 62 هزار تن گندم و یکهزار و 100 تن کلزا از کشاورزان این استان خریداری می‌شود.
وی بیان کرد: کارخرید محصولات زراعی در 14 مرکز خرید گندم و چهار مرکز دانه‌های روغنی کلزا در شهرستان‌های مختلف این استان انجام می‌شود.
وی ادامه داد که ساخت سیلوی ذخیره گندم در گچساران که هم اکنون 85 درصد پیشرفت فیزیکی دارد از اقدامات ارزنده دولت برای افزایش زیرساخت‌های ذخیره سازی این محصول است.
وی ظرفیت سیلوهای ذخیره سازی گندم در کهگیلویه و بویراحمد را 27 هزار و 500 تن ذکر کرد و گفت: 30 هزار تن گندم نیز در سیلوهای باز ذخیره سازی می‌شود.
رئیس شرکت پشتیبانی امور دام کهگیلویه و بویراحمد نیز گفت: 226 ریال از مطالبات خرید تضمینی محصول ذرت در سال‌های 94 و 95 پرداخت شده است.
خرید تضمینی محصول ذرت در سال 1394 آغاز شد.
سید علی لاهوتی اظهار داشت: 133 میلیارد ریال در سال 1395 و 123 میلیارد ریال در سال 1394 برای خرید تضمینی محصول ذرت و بیش از هشت میلیارد ریال برای خرید تضمینی جو به بهره برداران در کهگیلویه و بویراحمد پرداخت شده است.
وی بیان کرد که 26 هزار و 300 تن ذرت و 871 تن جو از کشاورزان خریداری شد.
رئیس شرکت پشتیبانی امور دام کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: کار خشک کردن این محصول با همکاری چهار شرکت ذرت خشک کنی در این استان انجام می‌شود.
هرسال بیش از 100 هزار هکتار از مزارع کهگیلویه و بویراحمد زیر کشت گندم آبی و دیم می‌رود.
کهگیلویه و بویراحمد دارای 270 هزار هکتار زمین کشاورزی است که 30 درصد آن آبی و بقیه به صورت دیم کشت می‌شود.
خبرنگار: فرزانه شریفی ** انتشار دهنده: سید ولی موسوی نژاد
8143/6110

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.