اخبار مرتبط

ساخت و سازهای غیرمجاز، غیراصولی و فاقد استانداردهای سازمان نظام مهندسی و آیتم‌های فنی و بی‌توجهی به طرح تفصیلی یاسوج یک جا فضای سبز تبدیل شده به خیابان و خیابان هم شده به مکان تجاری، تجاری تبدیل شده به مسکونی و این مشکلات سبب آبگرفتگی، سیل و عدم ارائه خدمات بهتر می‌شود و باید در طرح تفصیلی شهر یاسوج بازنگری شود.
تعرض و تجاوز به رودخانه‌ها و عرصه‌های منابع طبیعی در استان کهگیلویه و بویراحمد به ویژه در شهرستان بویراحمد و شهر یاسوج موجب شده تا خارج از تصور همگان در برخی از نقاط این شهر سیل راه بیفتد.
عده‌ای با پشتوانه‌های صاحبان قدرت و با عبور از قانون به اراضی ملی و رودخانه‌های استان دست‌درازی و تعرض می‌کنند. وجود کارخانه‌داران شن و ماسه در حاشیه رود بشار و سایر رودخانه‌های این استان و برداشت بی‌رویه از آنان سبب شد تا این رودخانه‌ها وحشیانه طغیان کنند و بخشی از اراضی کشاورزی و مزارع پرورش ماهی را با خود ببرد.
همچنین قطع درختان و از بین بردن پوشش گیاهی عرصه‌های منابع طبیعی نیز و ساخت و سازهای غیرمجاز از دیگر عواملی هستند که یاسوج و شهرستان بویراحمد را در معرض خطر سیل، رانش زمین و ریزش کوه قرار داده است.
وحید محمدی‌تبار مدیرکل بحران استانداری کهگیلویه و بویراحمد به این موضوع گریزی می‌زند و می‌گوید: دو نکته علت اصلی این مشکلات هست و علتی که سیل می‌آید این است که ما در گذشته که گاهی تا 15 روز باران می‌بارید و سیل هم نمی‌آمد این بود که ما اینقدر به منابع طبیعی و درختان مان تعرض نکرده بودیم و پوشش گیاهی‌‍مان را از بین نبرده بودیم، چرا که پوشش گیاهی باعث می‌شود که از خطر سیلاب و سیل و فرسایش خاک جلوگیری شود. دست بردن به اراضی ملی، برداشت از حاشیه و کف رودخانه‌ها و تعرض به رودخانه و ساخت و سازهای غیرمجاز نیز سبب به راه افتادن سیل می‌شود.
مدیرکل بحران استانداری کهگیلویه و بویراحمد به بلایی که ساخت و سازهای غیرمجاز بر سر شهرهای استان به ویژه شهر یاسوج آورده است، اشاره کرد و گفت: ساخت و سازهای غیرمجاز، غیراصولی و فاقد استانداردهای سازمان نظام مهندسی و آیتم‌های فنی و بی‌توجهی به طرح تفصیلی یاسوج که متاسفانه یک جا فضای سبز تبدیل شده به خیابان و خیابان هم شده به مکان تجاری، تجاری تبدیل شده به مسکونی و این مشکلات سبب آبگرفتگی، سیل و عدم ارائه خدمات بهتر می‌شود و باید در طرح تفصیلی شهر یاسوج بازنگری شود.
محمدی‌تبار گفت: مردم از منافع شخصی خودشان برای منافع عمومی بگذرند تا ما بتوانیم خدمات بهتری ارائه دهیم.
به گفته بعضی از مسوولان تعدادی از مزارع آبزی‌پروری که بدون رعایت اصول و غیرکارشناسی در بستر رودخانه‌ها ایجاد شده بودند بر اثر بارش‌های شدید باران و راه افتادن سیل و طغیان رودخانه‌ها از بین رفتند.
موضوعی که جعفر گوهرگانی معاون امور اقتصادی استاندار کهگیلویه و بویراحمد در نشست ستاد بحران که به ریاست علی محمد احمدی برگزار شد، اشاره کرد و گفت: برخی غیرقانونی در حاشیه رودخانه‌ها اقدام به راه‌اندازی پرورش ماهی و طرح‌های گردشگری کرده‌اند و الان که بر اثر طغیان رودخانه‌ها خسارت دیده‌اند، نباید برای آنها از سوی دستگاه‌های متولی امر برآورد خسارت کرد چرا که ما هم کارهای خلاف قانون آنها را تأیید کرده‌ایم. احمدی استاندار کهگیلویه و بویراحمد بعد از شنیدن سخنان گوهرگانی با جدیت خطاب به فیلی معاون عمرانی و وحید محمدی‌‌تبار مدیرکل بحران گفت: تمام طرح‌های اقتصادی باید با نظر آقای گوهرگانی برآورد خسارت شود و هم خودم چک می‌کنم. در غیر اینصورت خودم برای معرفی مدیر متخلف به دستگاه قضایی پیش قدم می‌شوم. و باید برآورد خسارت‌ها مطابق با واقعیت باشد و گزارش خلافی ارائه نشود.
دستگاه قضا کهگیلویه و بویراحمد برای حفاظت از اراضی ملی و بیت‌المال تلاش‌های زیادی کرده است و موفقیت‌های خوبی هم در این مسیر به دست آورد.
اما عده‌ای هنوز دست بردار نیستند و در گذشته هم که اراضی منابع طبیعی را کسانی فروختند و ساخت و سازهای غیرمجاز هم صورت گرفت و هم مجوزهایی گرفتند.
بر اثر بارش‌های شدید اخیر (دوشنبه 5 فروردین ماه 98 و سه شنبه 6 فروردین ماه) در منطقه ارم آب راه افتاد و شن‌های زیادی را با خود پایین آورد. ساخت ساختمان‌های در منطقه ارم به ویژه در ارم 15 که منابع طبیعی خانه مسکونی شده است. حتی در صورت داشتن مجوزهای قانونی باز هم این خانه‌ها در معرض خطر سیل، رانش زمین و کوه هستند.
آنها در ورودی یک دره ساختمان سازی کرده‌اند و آب دره در روزهای بارانی به کیف خیابان جاری شد و تا جلوی درب آموزش و پرورش شهرستان بویراحمد شن و آب جمع شده بود. موضوعی که هیچ سابقه‌ای نداشت.
این افراد چطور غیرکارشناسانه منابع طبیعی را تخریب و خانه ساخته‌اند، سووالی هست که باید مدیران گذشته و سهل‌انگار و شاید برخی مدیران فعلی به آیندگان پاسخ دهند.
9868/6110
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.