اخبار مرتبط

گودرز باقری فرد روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا همچنین از توزیع 20 هزار اصله نهال در این استان همزمان با هفته منابع طبیعی خبر داد.
معاون فنی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: این تعداد نهال برای توسعه فضای سبز در معابر عمومی شهری و روستایی توزیع شده است.
باقری فرد توضیح داد: امسال 170 هزار اصله نهال از گونه هایی مانند کاج، سرو،چنار، صنوبر بلوط، بنه و زالزالک با هدف احیای جنگل ها و توسعه فضای سبز در این استان خریداری یا تولید شد.
وی بیان کرد:بذرپاشی با نهال از دیگر برنامه های منابع طبیعی برای احیای جنگل ها در سال جاری بوده که در سطح 175 هکتار انجام شده است.
معاون فنی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد اضافه کرد: اجرای توسعه گیاهان دارویی در یکهزار و 500 هکتار از مراتع و یکهزار و 200 هکتار مرتع کاری از دیگر اقدامات انجام شده با هدف احیای مراتع این استان در سال جاری بوده است.
وی بیان کرد: طرح های احیای جنگل ها و مراتع این استان امسال با بیش از 25 میلیارد ریال اعتبار از محل صندوق توسعه ملی اجرا شد.
باقری فرد تصریح کرد: تغییر اقلیم، خشکسالی‌های پی‌درپی و بروز بیماری‌ها و حمله آفات ازجمله خشکیدگی بلوط و شیوع آفت برگ خوار بلوط سبب کاهش و تنک شدن بخشی از جنگل‌های بلوط این استان در سال های گذشته شده که نیازمند مشارکت مردم و مسئولان برای احیا است.
وی عوامل تهدید کننده منابع طبیعی را استفاده از درختان به عنوان سوخت، پراکنش روستاها در قلب مناطق جنگلی، عدم اجازه زادآوری جنگل به علت بالا بودن آمار دام، توسعه شهرها و شهرک‌ها، طرح های عمرانی، بوته کنی گیاهان خوراکی، آتش سوزی، خشکسالی، دام مازاد و تخریب جنگل و مرتع و تبدیل به اراضی کشاورزی ذکر کرد.
باقری فرد تصریح کرد: تدوین یک برنامه کوتاه مدت ، میان مدت و بلند مدت، حفاظت از جنگل ها، نظارت بیشتر بر میزان برداشت از سفره های زیرزمینی و آب های سطحی در کنار تخصیص ردیف اعتباری برای کاشت جنگل از راهکارهای گره گشا برای تداوم حیات جنگل ها در این استان است.
بیش از یک میلیون و 300 هزار هکتار از وسعت کهگیلویه و بویراحمد را جنگل و مرتع تشکیل داده است.
36 هزار هکتار جنگل دست کاشت در مناطق مختلف این استان وجود دارد.
کهگیلویه و بویراحمد با بیش از 15 هزار کیلومتر مربع مساحت در جنوب غربی ایران قرار دارد و 30 درصد کل گونه‌های گیاهی کشور را در خود جای داده است.
این استان با حدود 720 هزار نفر جمعیت دارای یک درصد مساحت و یک درصد جمعیت کشور است.
کهگیلویه و بویراحمد با 2 اقلیم متفاوت و مناظر بکر و طبیعی و موقعیت خاص گردشگری دارای هشت شهرستان، 17 شهر و یک هزار و 676 روستای دارای سکنه است.
8143/6110
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.