اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا، علی محمد احمدی روز دوشنبه در نشست شورای برنامه ریزی استان تاکید کرد که هدف دولت از توسعه روستاها و ایجاد زیرساخت ها ، ایجاد دلگرمی در روستائیان برای کار و تلاش بیشتر و ماندن در روستاهاست و تسهیلات اشتغالزایی نیز با هدف ایجاد کسب و کارهای روستایی و تقویت ظرفیت ها در اختیار روستاییان قرار می گیرد.
وی یادآوری کرد: درباره نحوه هزینه کرد اعتبارات اشتغال روستائیان از بالا به استان ها دستورالعملی می دهند اما مشاوران در استان ها باید آن را چکش کاری کنند و مسائل بومی را در آن لحاظ کنند.
احمدی با اشاره به سند توسعه اقتصادی و اشتغالزایی روستایی گفت: سالانه باید پنج هزار روستا در کشور تحت پوشش این سند قرار بگیرند که سهم کهگیلویه و بویراحمد سالانه 91 روستا است.
احمدی گفت: 455 روستای بالای 20 خانوار استان واجد شرایط هستند که در قالب برنامه ششم و در چارچوب این طرح قرار می گیرند.
وی هدف این سند را شناسایی و بهره برداری از ظرفیت روستاها، اشتغال زایی و گسترش عدالت محوری ، تقویت اقتصاد روستایی ، توسعه اقتصادی صادرات عنوان کرد.
استاندار تاکید کرد در نوشتن این سند باید از ظرفیت های بومی استفاده شود و دستگاه ها نیز باید ظرف یک هفته پیشنهاد های خود را درباره این سند تکمیل کرده و به سازمان مدیریت و برنامه ریزی ارایه کنند.
احمدی تصریح کرد: تقویت اقتصاد روستایی به این معنی نیست که آمار و ارقامی ارایه شود و وامی داده شود و مشکل همچنان بر جای خود باقی بماند.
در ادامه این نشست مشاوران سند توسعه اقتصادی و اشتغالزایی روستایی گزارشی از اقدامات و برنامه های خود برای جوامع محلی و روستاهای بخش مرکزی بویراحمد و باشت ارایه کردند.
گزارشی که فرماندار بویراحمد در اعتراض به آن گفت: گزارش بر اساس آمار و اطلاعات اشتباه نوشته شده و به همین دلیل نمی تواند قابل اتکا و استناد باشد.
شاهرخ کناری گفت: ابهاماتی در این سند وجود دارد مهمتر آنکه شاخص هایی که بر اساس آن روستاها انتخاب شده اند مشخص نیست و تایید کمیته برنامه ریزی شهرستان را ندارد.
وی تاکید کرد: مدیران شهرستان ایرادات وارد شده به طرح را احصا کرده اند با این حال مدیران کل آن را به سازمان مدیریت و برنامه ریزی منتقل نکرده اند.
موضوع به باشت که رسید وقتی مشاور طرح از برنامه های پیش بینی شده در قالب سند توسعه و اشتغالزایی روستایی گزارشی ارایه کرد موضوع با اعتراض استاندار روبه رو شد.
احمدی با اشاره به کارخانه بیواتانول که هفته گذشته در شهرک صنعتی خان احمد باشت کلنگ زنی شده گفت: نباید برای توانمند سازی روستاها دنبال کارهای عجیب و غریب بود.
وی افزود:باید از همین حالا روی تفکر مردم روستاهای اطراف باشت کار شود و دستگاه های متولی کاشت ذرت به عنوان خوراک کارخانه بیو اتانول را امکان سنجی و ترویج کنند.
استاندار تاکید کرد: این کارخانه سالانه 180 هزار تن ذرت نیاز دارد که برای به دست آوردن این مقدار باید 20 هزار هکتار از اراضی منطقه زیر کشت ذرت برود در حالی که کل اراضی منطقه 16 هزار هکتار است و این یک فرصت برای این شهرستان است.
وی با بیان اینکه استفاده از ظرفیت های موجود یعنی اینکه از حالا مردم خود را آماده کنند که پس از افتتاح کارخانه بیو اتانول خود تامین کننده مواد اولیه آن باشند.
استاندار گفت: مردم باید بدانند کسانی که قرار است این کارخانه را بسازند نیاز به مصالح، خوراک ، مسکن و سایر امکاناتی دارند که بومیان منطقه می توانند آن را تامین کنند و به همین سادگی شغل ایجاد می شود.
وی تاکید کرد: توجه به توسعه پایدار در روستاها و احصای کاربردی مسیر توسعه در تدوین برنامه‌ها ضروری است.
احمدی با بیان اینکه توزیع اعتبارات و تسهیلات باید در پروژه‌های کوچک و کاربردی مورد توجه قرار بگیرد، یادآوری کرد: در استان زنجیره ارزش وجود ندارد در حالی که باید طرح‌ها کاربردی و خروجی محور باشند.
وی تصریح کرد: در حوزه اشتغال روستایی باید پیمایش و آمایش انجام شده و به مزیت‌های روستاها توجه شود.
در این نشست پروانه نیک مرام ، مدیر کل کار رفاه و امور اجتماعی گفت: هدف از تسهیلات اشتغالزایی روستاها جلوگیری از مهاجرت به شهرها و بازگشت به روستاهاست که به نظر می رسد تاکنون این موضوع کمتر محقق شده است.
9929/1662
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.