اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا، در حالی که این روزها بازی و رقابت در فضای واقعی جای خود را به بازی در فضای مجازی داده است به نظر می رسد احیای بازی های بومی و محلی راهکاری برای ایجاد نشاط و سرزندگی در نسل جوان باشد.
بازی ها از جمله نمودهای اجتماعی و فرهنگی هر اجتماع به حساب می آیند و در حقیقت ویژگی اصلی بازی، درس آموزی و سازگاری با نظام و محیط طبیعی اجتماعی پیرامونی است.
ورزش های سنتی و بازی‌های بومی و محلی روستایی غنی از آداب، رسوم و خرده فرهنگ‌هایی است که بیانگر فرهنگ اصیل مردمان هر دیار است.
اهمیت بازی‌های بومی و محلی و نقش تاثیرگذار آن در حفظ و بقای خرده فرهنگ‌های هر منطقه زیاد است و به همین دلیل مسئولان و مدیران فرهنگی باید در سیاست‌گذاری‌های کلان و خرد نگاهی ویژه به این مقوله داشته باشند.
ورزش های سنتی، بومی و محلی علاوه بر آثار و مزیت های ورزشی از نظر علایق فرهنگی، هنری و گرایشات مردم مناطق مختلف کشور؛ بهترین عامل ایجاد سرگرمی های مفرح و سالم به شمار می روند.
رئیس اداره میراث فرهنگی و صنایع دستی کهگیلویه گفت: در دنیای امروزی که فضای مجازی و رسانه های الکترونیک به نوعی بر همه روابط چیره شده اند لازم است برای حفظ هویت و ماندگاری خود به فرهنگ و سنت های گذشته برگردیم .
سیاوش زمان اظهار داشت: احیای بازی‌های بومی و محلی به جای مانده از نسل های گذشته به نوعی آشتی فرهنگی با نسل جوان و نوجوان است.
وی با اشاره به اینکه عواملی که به هر فرهنگ و قومیت هویت می‌بخشد بسیار متنوع است گفت: یکی از عناصر مهم بازی‌ها و سرگرمی هاست که علاوه بر اینکه برآیندی از ویژگی‌ها و توانمندی‌های محیطی و اقلیمی و در پیوند عمیق با آن‌ها بوده راهی سودمند برای پر کردن اوقات فراغت، تفریح و سرگرمی به شمار می آید.
زمان تصریح کرد: با بررسی کارشناسان 30 نوع بازی محلی در مناطق روستایی و عشایری از گذشته های نه چندان دور در کهگیلویه رایج بوده که برخی از آنها در حال فراموشی و رنگ باختن است.
وی افزود: احیای بازی های های بومی و محلی در مناطق روستایی و عشایر برای صیانت از میراث فرهنگی ناملموس ضروری است.
رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کهگیلویه گفت: بازی‌های پر تحرک و پر جنب و جوش بومی محلی قربانی ابزار و وسایل ارتباطی عصر نوین شده که پیامد آن سستی، تنبلی، چاقی، فردگرایی و آموزش خشونت است.
سید ایرج کاظمی جو اظهار داشت: اهمیت بازی‌های بومی و محلی در حفظ و بقای خرده فرهنگ‌ها زیاد است و مسئولان و مدیران باید در سیاست‌گذاری‌های کلان و خرد، به این مقوله نگاه ویژه داشته باشند.
وی اضافه کرد: برنامه‌های فرهنگی، نسل امروز را متوجه آئین‌های اصیل گذشته می کند و باید با ارتقاء کیفیت آنها، نشاط اجتماعی و رضایت عمومی را ایجاد و ماندگاری بیشتر گردشگران را فراهم کرد.
سال گذشته نماینده مردم شهرستان های گچساران و باشت در مجلس شورای اسلامی در آیین اختتامیه بازی های بومی و محلی مشک و ملار در روستای سراب ننیز گچساران اظهار داشت: ایران با فرهنگی اسلامی و تمدن چندین هزار ساله برای تمام نیازهای مردم برنامه دارد و در صورت تلاش بیشتر می توانیم نسلی سالم با فرهنگ بومی پرورش دهیم.
وی با اشاره به آسیب های ناشی از بازی در فضای مجازی و کم تحرکی به عنوان چالش های امروزی، افزود: احیای بازی های بومی و محلی به عنوان سرگرمی های سالم نقشی گرهگشا در افزایش روحیه نشاط مردم دارد.
وی بیان کرد: ایجاد نشاط از نیازهای اساسی جامعه امروز است که استقبال مردم از جشنواره مشک و ملار گویای این حقیقت است.
تاجگردون بیان کرد که ترویج بازی های بومی و محلی در سنین دبستان و پیش دبستان راهکاری برای تحرک فیزیکی نسل امروز و پیش گیری از اضافه وزن است.
وی ادامه داد که ایجاد زمینه شادی و نشاط بین مردم به گونه ای که از حدود شرع عدول نکند نیازی است که باید به آن توجه بیشتری شود.
این بازی ها سال گذشته با شرکت 27 روستا و یکهزار و 50 بازیکن در حضور 77 تیم در هشت رشته فوتبال و فوتسال(آقایان و بانوان)، والیبال، طناب کشی، چوگو، الختر، گرنا و آشپزی برگزار و از افراد برتر تجلیل شد.
رئیس هیات روستایی و بازی‌های بومی،محلی کهگیلویه و بویراحمد نیز گفت: کلاس داوری و مربیگری بازی‌های بومی و محلی استان برای احیای این ورزش ها به میزبانی شهر یاسوج برگزار می‌شود.
رحمان همت پور اظهار داشت: کلاس مربیگری و داوری درجه 3 بازی‌های بومی و محلی تا پنجم بهمن ماه در شهر یاسوج برگزار خواهد شد.
وی افزود: کلاس تئوری مربیگری و داوری در سالن اداره کل و سالن شهید پایدار برگزار می‌شود.
همت پور تدریس 6 رشته هفت سنگ،دوز پا،الک دولک،کلاس کلاس، چوب کشی،طناب کشی،دارت و کمان سنتی را از جمله رشته‌هایی دانست که در این دوره آموزش داده می‌شوند.
وی اضافه کرد: برگزاری این دوره‌ها ضمن احیاء بازی‌های بومی و محلی موجب ارتقاء این ورزش‌ها در استان می‌شود.
همت پور افزود: جشنواره فرهنگی ورزشی بازیهای بومی،محلی نکوداشت دهه مبارک فجر با محوریت مبارزه اجتماعی با مواد مخدر سال گذشته در استان بوشهر، شهرستان تنگستان (شهر اهرم) طی روزهای 11 و 12 اسفندماه با حضور هفت استان برگزار شد.
در این مسابقات کهگلویه وبویراحمد با41 امتیاز اول،چهارمحال بختیاری با29امتیاز دوم ،تنگستان با 26امتیاز مقام سوم ،
فارس با24امتیازمقام چهارم این رقابتها را کسب کردند.
7531/1662
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.