اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا،مردم شهرستان گچساران که به دلیل وجود منطقه سقلاتون بلندترین نقطه نفتخیز کشور بام نفتی ایران نامیده می شود در پاییز سال 1357 روزهای به یادماندنی و تاریخی را در اعتصاب کارکنان صنعت نفت پشت سر گذاشته بودند در قیام خونین نوزدهم آبان نشان دادند تا پای جان برای آرمان های ملی مقاومت می کند.
کارشناسان می گویند: شهرستان گچساران در قطع شریان اقتصادی کشور در پاییز سال 1357 نه تنها کمر رژیم طاغوتی را شکست بلکه اتاق‌های فکر انگلیس و آمریکا را به کما بردند.
آن روزها از فروش میلیون‌ها بشکه نفت ایران تنها سهم ناچیزی عاید کشورمان می‌شد و کشورهای بیگانه در حال غارت ثروت ملی ایران بودند.
هر چند پیروزی انقلاب اسلامی ایران دستاورد پویشی فراگیر در تمام نقاط کشور و مربوط به همه اقشار جامعه است اما نمی توان از نقش اعتصاب کارگران صنعت نفت در پیروزی آن به سادگی گذشت.

**موقعیت گچساران
میدان نفتی گچساران دومین میدان بزرگ نفتی ایران است که با مرکزیت شهرستان گچساران در استان های کهگیلویه و بویراحمد ،خوزستان ،بوشهر و فارس قرار دارد.
شرکت بهره‌برداری نفت و گاز گچساران زیرمجموعه‌ شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب است و در زمینه استخراج، پالایش و انتقال نفت خام، گاز طبیعی و تولید میعانات گازی فعالیت می‌کند.

** جنبش های قبل از نوزدهم آبان
در زمان مبارزات انقلاب اسلامی مساجد صاحب الزمان، بیت العباس و شهیدان (جامع) هم محل تجمع مردم بودند.
نیمه های ماه رمضان سال ۱۳۵۷ با پخش پیام های امام خمینی (ره) و سردادن شعارهای الله اکبر،لا اله الا الله و نهضت ما حسینی است رهبر ما خمینی است، در گچساران ساواک به وحشت افتاد.
مقاومت مردم به اندازه ای بود که نیروهای نظامی از استان های خوزستان و فارس به گچساران آمدند تا اوضاع را کنترل کنند.
در روز عید فطر ۱۳۵۷ جمعیت زیادی برای اقامه نماز عید در مسجد صاحب الزمان(عج) شهر دوگنبدان جمع شدند و عده ای از نیروهای مسلح ضد شورش مسجد را محاصره کردند تا مانع حرکت جمعی مردم شوند.
در چنین شرایطی نماز عیدفطر برگزار و جمعیت شروع به شعار دادن کردند و نیروهای نظامی با تعقیب جمعیت و تیراندازی هوایی مردم را متفرق کردند.
پس از این رخدادها،۲ نفر از فرهنگیان مبارز که یکی از آنها بهرام تاجگردون بود دستگیر و به زندان کمیته مشترک تهران اعزام شدند.
در یک روز پاییزی مردم برای چندمین بار جهت برپایی تظاهرات فراخوانده شدند.
در مسجد صاحب الزمان(عج) و بیرون از آن جمعت زیادی از مردم آماده حرکت شدند.
عوامل ساواک مسلحانه حمله و بلندگوی مسجد را خاموش کردند.
در این میان شهید بلادیان با شور و هیجان خاصی شعار می داد و مردم را به ایستادگی فرا میخواند. گاز اشک آور پرتاب و چند نفر از جوانان مورد ضرب و شتم ماموران قرار گرفتند.

**نوزدهم آبان نقطه عطف مبارزات انقلابی در گچساران
تجمع 50 نفری هواداران حکومت مستبد پهلوی که در نخستین ساعت‌های روز 19 آبان سال 1357 انجام شده بود باعث واکنش انقلابی مردم گچساران شد.
با ادامه واکنش‌های مردمی و تلاش شخصیت‌های برجسته انقلابی این شهرستان نظیر بهرام تاجگردون، محمد زید بهبهانی، ابراهیم شریعتی، نصریان، مختاری و رمضان اسماعیلی تجمع مردمی جلوی مسجد شهیدان شکل گرفت و مردم به بیانیه‌های ضد رژیم گوش فرا می‌دادند.
درگیری از ساعت 15 در محل مسجد جامع شهر دوگنبدان که بعد از این حادثه خونین به نام مسجد شهیدان نام گرفت، آغاز شد.
حکومت مستبد ساواک در برابر این اقدام آرام ننشست و مردم را به گلوله بست.
مردم در واکنش به خاک و خون کشیدن جوانان انقلابی خود را به خیابان اصلی شهر رساندند و با بشکه‌های نفت سیاه به طرف بانک‌ها و برخی اماکن دیگر هجوم بردند.
در ساعت‌های پایانی 19 آبان سال 1357 شهردوگنبدان پر از آتش، دود و گلوله شد و ساعت‌ها درگیری ادامه داشت.
نکته‌ای که مردم شهرستان گچساران همواره از آن یاد می‌کنند باز بودن درب خانه‌های مردم بود که پناه جوانان گریخته از دست مأموران ساواک بود.
در آن درگیری ده‌ها نفر از مردم انقلابی گچساران زخمی و 6 جوان به شهادت رسیدند.
در روز نوزدهم آبان سال 1357 شهیدان سید نجف بلادیان از طبقه بازاریان، امیرحسین کیامرثی و شهید غریب پرویزی از طبقه کارگر، شهید سید مذکور پارسی دانشجو، شهید محمد فراشبندی دانش آموز و شهید حسین امینی دانش آموز به شهادت رسیدند.
بزرگ مردانی که نام آنان اکنون زینت بخش خیابان های اصلی شهر دوگنبدان است.
دلاورمردانی که آرامگاه آنان در گلزار شهدای شهر دوگنبدان زیارتگاه عاشقان حسینی است.
شهرستان 124 هزار نفری گچساران در جنوب غربی کهگیلویه و بویراحمد 359 شهید تقدیم نظام جمهوری اسلامی ایران کرده است.
8143/6110
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.