اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا، ایمان مشایخی روز شنبه در جمع خبرنگاران افزود: مجموع اعتبار 6میلیارد و 950 میلیون ریال از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی برای اجرای این طرحها نیز در نظر گرفته شده است .
وی گفت : جنوب کرمان دارای مراتعی با وسعت یک میلیون و 941 هزار و 954 هکتار است که 632 هزار و 287 هکتار آن ییلاقی و مابقی قشلاقی است که چشم‌انداز ویژه‌ای به این منطقه بخشیده است.
مشایخی با اشاره به اینکه از نظر تنوع گیاهی، مراتع جنوب کرمان بیش از دو سوم فلور گیاهی کشور را شامل می‌شود تصریح کرد: این فلور گیاهی غنی حاکی از اهمیت، توانایی و ظرفیت‌های فراوان مراتع این منطقه دارد.
مشایخی ادامه داد: از مهم‌ترین محصولات فرعی این منطقه می‌توان به آویشن، آلاله، آنغوزه، بومادران، کتیرا، شیرین‌بیان، زیره سبز و سیاه، بابونه، وشاء اشاره کرد که عمدتا جزو گیاهان دارویی و صنعتی محسوب می‌شوند.
وی تصریح کرد: هم‌اکنون بهره‌برداری از اینگونه گیاهان مرتعی با نظارت دقیق و مستمر طی عقد قراردادهای مشارکت مردمی به افراد واجد شرایط محول شده است که این امر علاوه بر احیا و توسعه با توجه به بهره‌برداری اصولی و فنی برنامه‌ریزی ، مراتع و گونه‌های گیاهی آن موجب اشتغالزایی و کسب درآمد جمع کثیری از افراد شده است.
مشایخی با بیان اینکه طی چهار ماه ابتدای سال جاری پروژه‌های مرتع‌داری با اعتبار بیش از 400 میلیون ریال در این منطقه اجرا شده ، ادامه داد: در مدت مذکور طرح‌های مرتع‌داری به میزان یکهزار و 896 هکتار در جنوب کرمان تهیه شده است.
وی افزود: هم‌اکنون در حال اجرای پروژه‌های عملیات بیولوژیک در سطح 760 هکتار و ذخیره نزولات آسمانی در سطح 300 هکتار با مجموع 6 میلیارد و 950 میلیون ریال اعتبار از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی هستیم که هر دو طرح در مرحله استعلام و انعقاد قرارداد قرار دارند.
مشایخی خاطرنشان کرد: تعداد 67 عدد کارت پروانه چرای دام از ابتدای سال جاری تا پایان تیر ماه پس از ممیزی و مقررات مربوط به آن صادر شده است.
وی گفت: دامداران هر ساله در راستای تعلیف دام خود بر اساس تعداد واحد دامی که در کارت پروانه چرا قید شده است، عوارضی واریز می‌کنند که این عوارض در مدت مذکور مبلغ 110 میلیون ریال بوده است.
اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری جنوب کرمان هفت شهرستان، جیرفت، عنبرآباد، فاریاب، رودبار جنوب، کهنوج، قلعه گنج و منوجان را زیر پوشش دارد.
7450/ 5054
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.