اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا ، یدالله موحد روز پنجشنبه در جریان بازدید از خبرگزاری با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای خبرنگار افزود: کار در حوزه خبرنگاری خطرپذیری بالایی دارد و در حوزه اطلاع رسانی به موثق بودن منابع خبری توجه شود تا افکار عمومی را درگیر نکند زیرا گاهی اوقات زدودن اخبار کذب از افکار عمومی کاری دشوار است.
موحد با تاکید بر اینکه پرتلاش ترین و دلسوزترین اقشار جامعه خبرنگاران هستند، خاطرنشان کرد ک اگر در جریان اطلاع رسانی به عمد و یا سهو خبری نادرست منتشر شد ، قطعا با دهها خبر تکذیبیه نمی توان اثر آن خبر اولی را از اذهان عمومی پاک کرد.
این مقام قضایی بیان اینکه ایرنا یکی از خبرگزاری های معتبر در نظام جمهوری اسلامی ایران است، افزود: این رسانه فراگیر جزو رسانه هایی است که از حیث امانتداری و کیفیت اطلاع رسانی و صداقت در تبادل اطلاعات جایگاه ارزشمندی دارد.
موحد با اشاره به اینکه خبرگزاری ایرنا تعامل مثبتی با حوزه دستگاه قضایی استان دارد، گفت: توقع و انتظار از خبرگزاری ایرنا متفاوت از سایر خبرگزاری ها است زیرا این رسانه بسان دستگاه قضا حاکمیتی قلمداد می شود.
رئیس کل دادگستری استان کرمان گفت: ایرنا خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران است و همانگونه که در مقابل دولت وظیفه خود را انجام می دهد باید در کناردیگر قوا و دستگاه قضایی خدمات را به مردم اطلاع رسانی کند.
موحد با اشاره به اینکه امیدواریم بتوانیم تعامل با اصحاب رسانه را بیش از گذشته تقویت کنیم ، افزود: خبرگزاری ایرنا یک رسانه پرظرفیت و پرمخاطب است که در شرایط کنونی می تواند در راستای اگاهی بخشی به جامعه و در همراهی با سایر دستگاههای خدمات رسان نقش محوری را بازی کند.
**مدیریت افکار عمومی یکی از رسالت های سنگین رسانه ها است
موحد تصریح کرد: رابطه اطلاع رسانی و عدالت یک بحث مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد و دستگاه قضایی نیز وظیفه تحقق عدالت و تامین امنیت را در جامعه دارد.
رئیس کل دادگستری استان کرمان خاطرنشان کرد: مدیریت افکار عمومی یکی از وظایف و رسالت های سنگین رسانه ها است که این مهم با تعامل اصحاب رسانه با روابط عمومی سازمان های اجرایی تحقق می یابد.
**محاکمه رسانه ای افراد بدترین نوع محاکمه است
موحد محاکمه رسانه ای افراد را بدترین نوع محاکمه برشمرد و گفت: در این نوع محاکمه فرصت دفاع به فرد داده نمی شود و به حیثیت فرد لطمه وارد می شود.
وی با اشاره به اینکه به لحاظ محدودیت های قانونی اطلاع رسانی در حوزه قضایی با پیچیدگی های خاصی روبرو است ، ادامه داد: برخی از اتهامات را نمی توان به سرعت اطلاع رسانی کرد بلکه بعد از بررسی و صدور احکام قضایی باید اطلاع رسانی شود.
رئیس کل دادگستری استان کرمان با اشاره به اینکه مفاسد اقتصادی مردم را نگران کرده است افزود: در این حوزه مردم انتظار دارند سسیستم قضایی با سرعت و بدون اغماض و شفاف با اخلال گران نظام اقتصادی کشور برخورد کنند که توقع به حقی است.
موحد گفت: طولانی بودن زمان رسیدگی به پرونده ها یکی از دغدغه های مسئولان ارشد قضایی است که گلایه مندی عمومی را به همراه دارد در حالی که اتهامات باید بررسی و بعد اطلاع رسانی شود.
**مبارزه با محتکران کالا تشدید می شود
رئیس کل دادگستری استان کرمان با اشاره به کشف حجم بالای کالاهای احتکار شده در سطح استان گفت: در قالب تیم های تخصصی با محوریت دادستان های سراسر استان بازرسی ها در حال انجام است و با اخلال گران در نظام اقتصادی کشور برخورد می شود.
موحد با اشاره به اینکه اجناس احتکار شده پس از انجام فرایندهای قضایی در بازار تزریق و به فروش می رسد، افزود: کشف احتکار در استان بی وقفه ادامه دارد و قاطعانه با افراد سودجو برخورد می شود.
وی با تاکید براینکه مردم می توانند نیز در حوزه کشف احتکار با دستگاه قضا مشارکت بیشتر داشته باشند ، اظهار داشت:مبنای بسیاری کالاهای احتکار شده گزارش های مردمی بوده است.
رئیس کل دادگستری استان کرمان با اشاره به اینکه طی 2 ماه گذشته در نشست با مسئولان استانی هشدارهای لازم در زمینه احتکار ارائه شده بود ،گفت: برغم این تذکرات یک عده سودجو به نیت مال اندوزی اقدام به پنهان کردن کالاهای اساسی و ضروری مردم کردند.
وی با اشاره به اینکه در حد توان و مقدورات دستگاه قضایی استان با این افراد سودجو برخورد می کند، تاکید کرد: فروشندگان هر کالایی را دارند با قیمت عادلانه در اختیار مردم قرار دهند تا به معیشت مردم کمک شود.
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان کرمان هم با گرامیداشت روز خبرنگار افزود:اخبار براساس صداقت و امانت منتشر شوند.
محمدباقر اسلامی با اشاره به اینکه در حوزه اجتماعی برنامه های مختلفی وجود دارد ،گفت: پژوهش در همه زمینه های آسیب های اجتماعی در حال انجام است که رسانه ها می توانند از این ظرفیت برای اطلاع رسانی استفاده می کند.
** ضرورت بیان بیشتر مشکلات تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی
مهدی بخشی معاون برنامه ریزی و توسعه قضایی دادگستری استان و دبیر ستاد اجرای اقتصاد مقاومتی دادگستری استان کرمان نیز در این بازدیدضمن گرامیداشت روز خبرنگار افزود: خبرنگاران در بخش مشکلات تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی بیشتر گزارش تهیه کنند تا مشکلات این قشر نیز به گوش مسئولان برسد.
9895/ 5054
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.