اخبار مرتبط

به گزارش روز پنجشنبه روابط عمومی دادگستری استان کرمان، یدالله موحد در نشست هم اندیشی مسئولان قضایی استان با مدیرکل حفاظت محیط زیست کرمان افزود: تمام مدیرانی که در حوزه حفاظت از محیط زیست به عنوان یکی از مهمترین حقوق عمومی بطور مستقیم چه در عرصه اجرا و چه قضا مسئولیت دارند باید به این مخاطرات توجه و آن را سرلوحه سیاست گذاری، برنامه، تصیمات و تدابیر خود قرار دهند.
نماینده عالی قوه قضائیه در استان کرمان بیان کرد: امروز خیزش ریزگردها و آلایندگی هوا ناشی از ذرات معلق در محدوده تنفس یک پیش بینی نیست بلکه یک بحران موجود است و حیات جامعه و انسان ها را به مخاطره انداخته است.
وی ادامه داد: دیگر خشکسالی، بحران آب، نوسانات دما و آسیب های ناشی از آن به محصولات کشاورزی یک فرضیه نیست بلکه یک بلیه محقق است.
وی ادامه داد: باید بپذیریم حجم عظیمی از مخاطرات وجود دارد و زنجیر وار به آنها اضافه می شود و بر میزان و پیچیدگی آنها در تمام حوزه های طبیعی و البته انسانی افزوده می شود.
موحد ادامه داد: بدون شک اگر از کنار این مخاطرات و عوامل ایجاد آنها بدون اعتنا عبور کنیم و در مقابل آنها هوشمندانه رفتار نکنیم، حیات اجتماعی، اقتصادی چه در قلمرو جهانی، منطقه ای، کشوری، استانی و حتی شهرستانی زیر و رو خواهد شد و خسارات بزرگ مادی و انسانی در پی دارد و به توقف فعالیت های انسانی منجر خواهد شد.
رئیس شورای قضایی استان کرمان گفت: انسان ها در راستای تامین منافع فردی و گروهی خود تغییرات بزرگی را بر کره خاکی تحمیل می کنند برخی از این تحولات موجب برهم خوردن نظام طبیعی و مساله مخاطرات انسانی می شود.
وی با اشاره به آیه 205 سوره بقره که منتهی به فساد و افساد در زمین خدا و خونریزی به ناحق نیز می شود اظهار داشت: از تعابیر بلیغ قرآن کریم مخاطره را هر چیزی می توان دانست که بنحوه بالقوه و یا بالفعل جسم و جان و محصول تلاش انسان را به خطر اندازد.
موحد در ادامه با اشاره به آیه 30 سوره بقره 'مَنْ یُفْسِدُ فِیهَا وَیَسْفِکُ الدِّمَاء...' بیان کرد: به تعبیر حضرت آیت الله هاشمی شاهرودی که در مقاله ای در باب افساد فی الارض می فرماید مقصود از افساد فی الارض این است که قابلیت زمین را برای زندگی بشر از آن گرفته شود و زمین فاسد به معنای این است که قابلیت حیات اجتماعی انسان از آن سلب شود.
رئیس کل دادگستری استان کرمان گفت: در ماده 286 قانون مجازات اسلامی، احراق و تخریب و پخش مواد سمی و میکروبی و خطرناک بگونه ای که موجب ورود خسارت به اموال عمومی و خصوصی بطور گسترده شود مفسد فی الارض محسوب و مجازات مرتکب را اعدام تعیین کرده است.
وی ادامه داد: این قبیل اقدامات آگاهانه و با توجه به دانش به پیامدهای رفتاری که برای حیات انسانی مخاطره آمیز است.
رئیس شورای قضایی استان کرمان با تاکید بر اینکه امروز باید باز تعریفی از مقوله امنیت داشته باشیم هشدار داد: بحران های زیست محیطی به لیست تهدیدات جدی جامعه بشری افزوده شده و این بحرانها نیز همانند تهدیدات امنیتی حتی امنیت ملی جوامع بشری را با خطر مواجه کرده است.
وی با طرح این سئوال که آیا فقط شرارت و اقدامات ایذایی و مسلحانه مصداق ناامنی هستند و تخریب محیط زیست پیامدهای مشابهی ندارد؟ افزود: به طور قطع ناامنی ظرفیت زیست اجتماعی را سلب می کند و گاهی این قبیل اقدامات لطمات سنگین تری به حیات اجتماعی وارد می کند.
رئیس شورای حفظ حقوق بیت المال استان کرمان بیان داشت: در گذشته ظرفیت خود اصلاحی طبیعت برای جبران کافی بود اما امروز آلایندگی های ناشی از توسعه صنعتی و بیولوژیکی، اتمی و غیره به مراتب بیشتر از ظرفیت خود اصلاحی طبیعت بوده و بر آن فایق آمده است.
3029/7440
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.