اخبار مرتبط

به گزارش دریافتی ایرنا به نقل از روابط عمومی استانداری کرمان، محمدجواد فدایی پنجشنبه در کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری استان، افزود: باید براساس برنامه زمانبندی پیش رفت و هر دو هفته یکبار روند کار رصد شود، در غیر این صورت برنامه تا پایان سال اجرا نخواهد شد.
فدایی با تاکید براینکه باید در زمینه کشف فرصت های شغلی بیش از پیش تلاش کرد، گفت: آنچه که برای جامعه مهم است، فوریت در جواب منطقی برای جوانان جویای کار است لذا در این راستا باید راهکار واقعی ارائه شود.

**** 117 هزار بیکار در استان کرمان
مدیرکل کار، تعاون و رفاه اجتماعی استان کرمان نیز در ادامه این جلسه گفت: براساس برنامه دو سالانه اشتغال استان، باید در سال جاری 34 هزار و 278 نفر شغل ایجاد شود که تاکنون 5 هزار و 700 مورد ثبت سامانه رصد شده است.
رضا اسماعیلی افزود: درخواست ما این است که ابلاغ سهمیه شهرستانی ایجاد اشتغال در سال جاری از طریق استانداری صورت گرفته و پیگیری فرمانداران پیگیری داشته باشند تا عدد مورد نظر تا پایان سال محقق شود.
وی با اشاره به اینکه شهرستان سیرجان نزدیک به 2 هزار و 513 نفر ورودی بازار کار در سال جاری داشته و در این زمینه خوب عمل کرده و تا پایان سال بیش از سهمیه کار خواهد کرد، تصریح کرد: تا نیمه اول سال 97 برنامه پنج ساله اشتغال استان کرمان تدوین و ابلاغ خواهد شد و سعی شده آمار نزدیک به واقع بوده و زیاده گویی نباشد.
مدیرکل کار، تعاون و رفاه اجتماعی استان کرمان با اشاره به اینکه نرخ بیکاری همه شهرستان های استان اعلام شده، خاطرنشان کرد: استان کرمان 3 میلیون و 164 هزار نفر جمعیت دارد که جمعیت بالای 10 سال استان 2 میلیون و 550 هزار نفر و جمعیت فعال استان یک میلیون و 32 هزار نفر است.
اسماعیلی با اشاره به اینکه در ورودی به بازار کار، از متوسط کشور پایین تر هستیم، افزود: بیشترین نرخ بیکاری استان ها 25 درصد و کمترین نرخ 6.9 درصد است.
وی گفت: 915 هزار نفر جمعیت شاغل استان و 117 هزار نفر جمعیت بیکار استان اعلام شده که میانگین نرخ بیکاری سال قبل 11.4 درصد اعلام شد و کشور 12.6 درصد است که کرمان رتبه ششم کشور را دارد.
مدیرکل کار، تعاون و رفاه اجتماعی استان کرمان تصریح کرد: 34 درصد از اشتغال استان در کشاورزی، 26 درصد صنعت و مابقی در بخش خدمات است و پیش بینی می شود اشتغال کشاورزی در پنج سال آینده ریزش داشته باشد. به همین جهت اشتغال در بخش کشاورزی کمتر دیده شده و عدد ایجاد اشتغال این حوزه بیشتر در خدمات و صنایع تبدیلی دیده شده است.

**** تسهیلات قرض الحسنه اشتغال 20 میلیون تومان شد
مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) استان کرمان نیز در این جلسه گفت: سیاست اصلی کمیته امداد توانمندسازی خانواده هاست و در این راستا در سال گذشته در مجلس اعتبار قابل توجهی از تسهیلات قرض الحسنه بانک ها حدود 2 هزار و 100 میلیارد تومان به کمیته امداد اختصاص یافت.
یحیی صادقی با اشاره به اینکه سهم استان کرمان از این اعتبار 99 میلیارد تومان است، افزود: 60 میلیارد تومان از این عدد به استان رسیده و بانک ها در حال کار هستند و علاوه بر این، حدود 80 میلیارد تومان از منابع داخلی صندوق قرض الحسنه کمیته امداد نیز سهم استان است که در مجموع 170 میلیارد تومان برای ایجاد اشتغال در سال جاری داریم.
وی با اشاره به اینکه منابع داخلی امداد حتما محقق می شود و مابقی اعتبار بانک ها بستگی به همکاری بانک مرکزی دارد و برای ایجاد اشتغال سهم هر شهرستان مشخص و به فرمانداران ابلاغ شده است، یادآورشد: در سال جاری تعهد ایجاد 4 هزار شغل داریم و سال قبل همین عدد بود که 5 هزار مورد محقق شد و امیدواریم به بیش از 6 هزار عدد در سال جاری برسیم.
مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) استان کرمان افزود: بانک مرکزی امسال سقف تسهیلات قرض الحسنه اشتغال را از 15 میلیون تومان به 20 میلیون تومان افزایش داده و ما در کمیته امداد این اختیار را داریم که 15 درصد افراد غیرمددجو را نیز که شرایط سختی دارند، با رعایت مقررات، تسهیلات بدهیم.
دریافت و انتشار : بهنام احمدی ** 5054
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.