اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا مهدی حسینی نژاد شامگاه چهارشنبه در نمایشگاه دستاوردهای دولت تدبیر و امید در جمع خبرنگاران افزود: تا قبل از روی کار آمدن دولت یازدهم به راحتی نمی شد زیرساخت های مورد نیاز را تامین کرد اما امروز تمام زیرساختها در حوزه صنایع و معادن به سرعت در حال اجراست.
وی ادامه داد: یک کارخانه تولید فرو کروم با ظرفیت 200 هزار تن با مشارکت سرمایه گذار خارجی در رفسنجان به بهره برداری رسید و فاز دوم این کارخانه نیز بزودی افتتاح خواهد شد.
وی خاطرنشان کرد: پروژه احداث کارخانه فولاد بافت نیز سال 1386 در استان کرمان کلید خورد و تا سال 93 تنها فاز یک این کارخانه 63 درصد پیشرفت فیزیکی داشت اما با حمایت های دولت یازدهم در کوتاهترین زمان ممکن به بهره برداری رسید.
حسینی نژاد با اشاره به مشکلات حوزه زغال سنگ استان کرمان بیان کرد: دهه 40 کار اکتشاف زغال سنگ در کرمان آغاز شد و از دهه 50 عملیات استخراج از معادن کلید خورد و متاسفانه سیاست این بود که صرفا زغال استخراج کنیم و فولادسازی را در اصفهان انجام دهیم.
وی ادامه داد: بر مبنای این سیاست بیش از 17 هزار نفر در شرکت معادن زغال سنگ به کار گرفته شدند و امروز این میزان اشتغال برای استان یک چالش شده است.
حسینی نژاد که سابقه کار کردن در معادن زغال سنگ را دارد اضافه کرد: در واقع باید گفت ضوابط و مقررات، صنعت زغال، این استان را دچار چالش کرده و ما برای رفع مسائل و مشکلات زغال سنگ تلاش زیادی کردیم و حتی همه ارکان حکومت در استان با هم متحد شدند تا مشکلات این بخش حل شود و نهایتا در سال 96 توانستیم یک افزایش قیمتی را در زغال سنگ لحاظ کنیم.
وی با بیان اینکه ایجاد شورای عالی معادن یک ظرفیت بسیار خوب برای استان کرمان به شمار می رود عنوان کرد: اگر بتوانیم بخشی از حقوق دولتی معادن را در زیرساخت های صنایع و معادن استان هزینه کنیم یقینا بسیاری از مشکلات مرتفع خواهد شد.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان با اشاره به تلاش دولت در راستای تکمیل ارزش افزوده تولیدات این استان خاطرنشان کرد: امروز از زغال سنگ بیش از 60 هزار تن قطران و 1.2 میلیون تن کک تولید می کنیم و حرکت به سمت تولید محصولات دانش بنیان از این مواد معدنی در دستور کار است.
42 نوع ماده معدنی در استان کرمان شناسایی شده که 83 و نیم درصد این مواد معدنی مربوط به چهار ماده مس، کرومیت، زغال سنگ و سنگ آهن است و همچنین 21 درصد فعالیت های معدنی کشور در این استان انجام می شود.
سالانه 63 میلیون تن مواد معدنی از معادن کرمان استخراج می شود.
خبرنگار: کمیل بهشتیان ** انتشار دهنده: نجمه حسنی*
7429/3029
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.