اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا، لیلی رشیدی روز سه شنبه در نشست شورای سالمندان شهرستان جیرفت افزود: حساس سازی و تبیین جایگاه فرهنگی سلامت، و ایجاد فرهنگ توجه به سلامتی قبل از بروز بیماری، پیشگیری اولیه و تشخیص زود هنگام بیماری های بدون علامت و توجه به نیازهای بهداشتی، آموزشی و درمانی سالمندان از اهداف اجرای طرح سلامت سالمندان است.
وی اظهار کرد: طرح های غربالگری سلامت سالمندان شامل مجموعه طرح های غربالگری سرطان پروستات، دیابت، بهداشت روان و بهداشت دهان و دندان از ابتدای سال گذشته آغاز شده است.
وی ادامه داد: اهداف عمده و اساسی اجرای این طرح شناساندن عوامل سرطان زا، غربالگری و تشخیص زودرس و مشاوره در روند بیماری و کمک های درمانی برای تامین هزینه های شیمی درمانی است.
مسئول واحد بهداشت خانواده مرکز بهداشت جیرفت گفت: بر اساس اجرای این طرح 14.8درصد از سالمندان دارای فشار خون بالا، 6 درصد دارای مشکل بینایی و شنوایی، 6.57 درصد مبتلا به دیابت و پنج درصد هم دچار سکته قلبی شده اند.
وی عنوان کرد: دیابت، سکته قلبی و پوکی استخوان بیشترین بیماری های سالمندان را تشکیل می دهد.
وی به فعالیت مراکز بهداشتی و درمانی شهرستان جیرفت به صورت ویژه به سالمندان هم اشاره کرد و ادامه داد: هم اکنون 36 پزشک در مراکز روستایی و پنج پزشک هم در مراکز بهداشتی شهری به شهروندان ارائه خدمات می کنند.
وی ادامه داد: در این راستا توزیع ویتامین های مورد نیاز سالمندان، واکسیناسیون سالمندان خانواده های شهدا، تجهیز امکانات بهداشتی پارک شهید دلیری جیرفت به عنوان پارک سالمندان و افزایش ارتقای سطح آگاهی سالمندان در تمام زمینه ها در دستور کار قرار دارد.
شهرستان جیرفت با 280 هزار نفر جمعیت از چهار بخش مرکزی، اسماعیلی، ساردوئیه و جبالبارز تشکیل شده و در فاصله 230 کیلومتری جنوب کرمان واقع است.
خبرنگار: روح الله صائب ** انتشار دهنده: نجمه حسنی
6003/ 3029

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.