اخبار مرتبط

به گزارش روز چهارشنبه پایگاه خبری پلیس فتا، سرهنگ محمدرضا رضایی با بیان اینکه بیش از 70 درصد کاربران فضای مجازی را جوانان تشکیل می ‌دهند افزود: 65 درصد پرونده‌ هایی که در پلیس فتا تشکیل شده مربوط به جرایم شبکه‌ های مجازی است.
وی با بیان اینکه ظریب نفوذ اینترنت در کشور ما بالای 80 درصد است و بیش از 50 میلیون کاربر اینترنت در کشور وجود دارد افزود: کشور ایران به نسبت جمعیت، بیشترین تعداد کاربران را در خاورمیانه دارد و خانم ‌ها بیشترین قربانیان سوء استفاده از شبکه ‌های مجازی هستند.
جانشین پلیس فتا استان کرمان نقطه اشتراک پرونده‌ های این حوزه را بیشتر تصاویری که خود افراد بارگیری کردند دانست و افزود: بیشترین سوء استفاده از افراد از طریق اطلاعات و تصاویری است که توسط خود افراد بارگیری شده است.
وی با بیان اینکه بسیاری از افراد از دانش کافی در این حوزه برخوردار نیستند گفت: متخلفان با اهدافی چون انتقام‌ جویی، تسویه حساب‌ های شخصی، اخاذی و کسب منافع مالی اقدام به سوء‌ استفاده از این فضا می‌ کنند.
سرهنگ رضایی با انتقاد از اینکه خانواده ‌ها در سنین پایین امکان استفاده از این فضاها را برای فرزندان خود محیا می‌ کنند گفت: این در حالی است که از نظر بسیاری از کارشناسان، استفاده از این فضاها تا سنین زیر 18سال توصیه نمی ‌شود.
وی با اشاره به اینکه حدود پنج تا 6 سال است که از شبکه ‌های اجتماعی در تلفن های همراه کشور استفاده می ‌شود افزود: هم اکنون بیش از 50 اپلیکیشن شبکه‌ های اجتماعی در کشور در حال استفاده است.
وی با بیان اینکه متاسفانه عده ‌ای به اشتباه، فضای مجازی را مکانی امن برای سوء استفاده و انجام جرم می‌ دانند تصریح کرد: پلیس فتا بر این فضا اشرافیت کامل داشته و 100 درصد پرونده‌ های این حوزه کشف شده است.
جانشین رئیس پلیس فتا استان کرمان، شبکه‌ های مجازی را بزرگترین دستاورد سال ‌های اخیر در حوزه اینترنت برشمرد و گفت: نامحدود بودن ارتباطات، بی‌ هویت بودن کاربران، آزادی بسیار زیاد و بی‌ مکانی و بی‌ زمانی کاربران، فرامرزی بودن، عمومی و در دسترس بودن و کاهش هزینه‌ های اقتصادی و اجتماعی موجب استقبال کاربران از این فضا شده است.
وی با بیان اینکه یکی از مهمترین مزایای شبکه‌ های اجتماعی که متاسفانه کاربران در کشور ما از آن غافل مانده ‌اند، اشتغالزایی و درآمدزایی از این شبکه ‌ها است خاطر‌نشان کرد: فضای مجازی خطرات و فرصت‌ ها را در کنار هم دارد.
رضایی با انتقاد از اینکه قبل از آنکه فرهنگ و سواد استفاده از شبکه ‌های مجازی و تهدیدات آن آموزش داده شود، اپلیکیشن‌ ها و ابزار آن وارد جامعه شده است گفت: نداشتن سواد لازم و دانش کافی خانواده‌ ها در مورد این شبکه ‌ها از مهمترین آسیب های فضای مجازی است.
وی با اشاره به اینکه از دید کارشناسان وراثت و محیط بیشترین تاثیر را بر رفتار و اخلاق انسان‌ ها می‌ گذارد گفت: افرادی که ساعت ‌های زیادی را در فضای مجازی می گذرانند مجبورند تاثیرات منفی اخلاقی و رفتاری را در خود بپذیرند.
جانشین پلیس فتا استان کرمان با اشاره به اینکه شکل‌ گیری و ترویج شایعات و اخبار کذب در این فضا به سرعت شکل می‌گیرد گفت: مردم ما با هوشیاری باید از انتشار و باز نشر مطالبی که از صحت آن مطمئن نیستند، خودداری کنند.
خبرنگار: سمیه حسن شاهی ** انتشار دهنده: نجمه حسنی
7440/3029

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.