اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا حسین زین الصالحین روز چهارشنبه در سومین همایش هفته جمعیت در محل جهاد دانشگاهی کرمان با بیان اینکه نرخ باروری کشور در سال 95 حدود 1.8 و این نرخ در استان کرمان 2.1 درصد بوده است افزود: امروز بیشترین هرم سنی جمعیت بین جمعیت 20 تا 34 سال است که هدایت این امر در آینده به سمت جمعیت جوان نیاز به عزم ملی دارد.
وی با بیان اینکه نرخ رشد جمعیتی کشورهای منطقه خاورمیانه بالای 2 است که خطر بزرگی محسوب می شود تصریح کرد: با وضع موجود شاهد جمعیت کهنسال در کشور خواهیم بود.
وی ادامه داد: اگر توان نداشته باشیم دشمن بر ما چیره می شود و حضور 40 میلیونی مردم پای صندوق های رای به پشتوانه جمعیت جوان کشور بود که نظام را بیمه کرد.
مدیرکل ثبت احوال استان کرمان گفت: با همین نرخ رشد، جمعیت سالمند کشور در سال، یکهزار و 429 با جمعیت زیر 15 سال برابر می شود که در این صورت با مشکل بزرگی مواجه خواهیم شد.
وی افزود: رشد جمعیت در دهه 90 کاهش قابل ملاحضه ای داشته و کشور ایران در حال سالخوردگی است زیرا هم اکنون بین هفت تا 14 درصد جمعیت ایران بالای 60 سال دارند.
زین الصالحین اظهار کرد: ایران از سال 2 هزار تا 2 هزار و 20 میلادی وارد مرحله سالمندی شده و تا سال 2 هزار و 50 وارد مرحله فوق و انفجار سالمندی خواهد شد.
وی گفت: نرخ رشد جمعیتی پایین تری را در شمال استان کرمان که رفاه بیشتری نسبت به مناطق محروم دارند شاهد هستیم.
مدیرکل ثبت احوال استان کرمان افزود: فرزندی که امکانات دارد اما مسیر را نمی شناسد با اولین ناهنجاری منحرف خواهد شد لذا افزایش رفاه نباید در معیارهای افزایش جمعیت تاثیری داشته باشد.
وی با بیان اینکه هر ماه بیش از پنج هزار نفر در استان کرمان متولد می شود بیان کرد: کمترین نرخ رشد جمعیت در کوهبنان 0.6 و بیشترین رشد در رودبار جنوب با 2 و نیم برابر جمعیت در بین شهرستان های این استان است.
زین الصالحین با بیان اینکه 12.4 درصد افزایش آمار ازدواج نسبت را در سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل داشتیم گفت: در مقابل تولد هر 100 زن 104 مرد در استان کرمان متولد می شود و در مقابل فوت هر 100 زن، 134 مرد از دنیا می روند.
وی افزود: مهمترین اصل در سند چشم انداز 20 ساله افزایش جمعیت است و کشور ما برای 150 میلیون جمعیت ظرفیت دارد.
مدیرکل ثبت احوال استان کرمان عنوان کرد: برای افزایش جمعیت نیاز به برنامه ریزی، کار فرهنگی و مدیریت مناسب داریم و نخبگان استان کرمان باید برای افزایش جمعیت بین مردم فرهنگ سازی کنند.
وی گفت: 14 بند سیاست های ابلاغی رهبر معظم انقلاب در سال 93 توسط این دولت ابلاغ شده که بسیاری از دستگاه ها در این سیاست ها دخیل هستند و ثبت احوال به عنوان دبیر شورای عالی جمعیت تلاش می کند تا تمام دستگاه های مرتبط در محیطی خوب خدمات ارائه کنند.
زین الصالحین افزود: همه باید در مسئله جمعیت دخیل باشند و ثبت حوال بند 14 سیاست ها را به خود مرتبط کرده است و از این سیاست عقب نشینی نخواهیم کرد.
مدیرکل ثبت احوال استان کرمان گفت: بنا داریم در اتاق فکر نخبگان و کارگروه تخصصی پیشنهادهایی به شورای راهبرداری استان کرمان به ریاست استاندار برای افزایش جمعیت مطرح کنیم و در پی سند توسعه راهبردی برای جمعیت این استان هستیم.
وی افزود: در قبال توسعه یافتگی و اینکه در مسیر توسعه قرار داریم باید مسیرهای توسعه ای را پیش ببریم و کاهش جمعیت امروز به کشور ضربه می زند.
زین الصالحین تصریح کرد: اگر برای ظرفیت سازی جامعه و جوان برنامه نداشته باشیم جوانان در مسیر کمال توفیقی پیدا نخواهند کرد گرچه ثبت احوال متولی این امر است اما این مهم برنامه ریزی کلی بوده که با نگاه ملی و استانی پیش رفته است.
وی گفت: بیش از 200 هزار شهید در دفاع مقدس دادیم و در سازندگی با عزم راسخ شرکت کردیم و این جوانان با حماسه سازی در انتخابات شرکت کردند و اگر به جامعه جوان و نیروی انسانی که بالاترین سرمایه امنیت است بها داده نشود اقتدار نخواهیم داشت.
مدیرکل ثبت احوال استان کرمان افزود: ثبت احوال در اقتصاد مقاومتی ورود کرده و با همکاری دفاتر پیشخوان امسال یک میلیون کارت هوشمند و 500 هزار شناسنامه تحویل مردم خواهد داد.
وی اظهار کرد: برای سومین سال متوالی ثبت احوال استان کرمان رتبه برتر کشوری را کسب کرد.
خبرنگار: حامد سالاری ** انتشار دهنده: نجمه حسنی
7420/3029
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.