اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا علیرضا رزم حسینی روز چهارشنبه در نشست روسای سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان ها در کرمان افزود: بعد از انقلاب اسلامی ایران دوره های اقتصادی مختلفی از جمله اقتصاد جنگی را داشته ایم که در این دوره در توسعه فعالیتی نداشته ایم و اقتصاد صد درصد دولتی بوده است.
وی خاطرنشان کرد: دوره بعد از جنگ نیز دوره سازندگی بود و باید خرابی های حاصل از جنگ را برطرف می کردیم که در این دوره ضمن ایجاد زیرساخت های کشور، پایه های اقتصاد کشور به خوبی پایه گذاری شد.
وی با اشاره به اینکه بیشترین رشد اقتصادی کشور مربوط به دوره اصلاحات بوده است گفت: مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی به عنوان رئیس جمهوری دوره سازندگی به خوبی زمینه های توسعه اقتصادی را در کشور بنا نهادند.
استاندار کرمان با بیان اینکه دوره دولت های نهم و دهم دوره فراوانی درآمدهای ارزی بوده است و من نمی توانم نامی برای آن تعیین کنم افزود: در دولت تدبیر و امید سیاست های خردگرایانه اقتصاد کلان و سیاست های خردمندانه اقتصادی در کشور حکمفرما شده است.
وی با اشاره به اینکه در توسعه کشور دارای چندین چالش جدی با سابقه بیش از 100 ساله هستیم گفت: دولت ها می آیند، کارهای خوبی انجام می شود و رشد اقتصادی نیز صورت می گیرد اما متاسفانه اقتصاد سینوسی را در دوره های گذشته طی کرده ایم.
رزم حسینی تمرکزگرایی در نظام اداری کشور را از چالش های جدی در مسیر توسعه برشمرد و افزود: در دوران سازندگی، استان ها اختیارات گسترده ای داشته اند که به تدریج این اختیارات کم شد.
وی بروکراسی اداری را مصیبت دیگر برای کشور برشمرد و اظهار کرد: بروکراسی دولتی موجب شده برای اجرای یک کار یا دریافت مجوز باید یک سال و دو سال منتظر ماند.
وی با اشاره به اینکه دعواها و اختلافات سیاسی از دیگر عوامل مانع در مسیر توسعه است بیان کرد: قوانین مزاحم از دیگر چالش های پیش روی توسعه هستند.
رزم حسینی گفت: در این دولت کتابچه ای تهیه شد و 52 دستگاه اجرایی قوانین مزاحم را احصا کردند و این موارد به دولت ارسال شده و در دست رسیدگی است.
وی افزود: چالش بسیار مهم دیگر در مسیر توسعه، انسجام نداشتن ارکان حکومت در امر توسعه است که واقعیتی انکارناپذیر است.
وی با تاکید بر اینکه دولتی کردن توسعه از دیگر مشکلات موجود در مسیر پیشرفت کشور است گفت: مدل مثلث توسعه اقتصادی سال 1392 در استان کرمان مطرح شد تا نمایندگان مجلس شورای اسلامی، سرمایه گذاران و مدیران دولتی به عنوان رئوس این مثلث در تحقق توسعه اقتصادی همگرا شوند و در این بین ائمه جمعه به عنوان ناظران این طرح معرفی شده اند.
وی اظهار کرد: سرمایه گذار در آموزه های دینی ما زالو صفت و سرمایه بر نیست بلکه زمینه ساز توسعه است.
استاندار کرمان گفت: در راستای تداوم طرح مثلث توسعه اقتصادی، ائمه جمعه استان کرمان با هر نگاه سیاسی سرمایه گذاران را تکریم می کنند و برای حل مشکلات مناطق به صورت جدی و فعالانه تلاش می کنند.
وی با اشاره به اینکه 76 هزار میلیارد تومان تفاهم نامه سرمایه گذاری کارنامه موفق مثلث توسعه اقتصادی در استان کرمان است گفت: تمام شرکت ها، صاحب فن و سرمایه هستند و تمامی طرح های ارائه شده نیز توجیه اقتصادی دارند.
وی بیان کرد: هم اکنون 6 هزار میلیارد تومان پروژه در دست اجراست و 16 هزار میلیارد تومان نیز افتتاح شده یا آماده بهره برداری و افتتاح است.
رزم حسینی گفت: در استان کرمان سه میلیارد دلار تامین مالی خارجی انجام شده که بخش زیادی از آنها پس از برجام محقق شده است.
وی متناسب نبودن اختیارات با وظایف را از دیگر مشکلات موجود در مسیر توسعه دانست و افزود: بخشی از اختیارات به استان واگذار شده و بخشی نیز در دست پیگیری است و وضعیت بهتر از گذشته شده است.
رزم حسینی با یادآوری این نکته که منطقه قلعه گنج محرومترین و ناامن ترین نقطه استان بود گفت: امروز با اجرای ایده شهر نمونه اقتصاد مقاومتی مبتنی بر داشته های این شهرستان و استفاده از ظرفیت بخش غیر دولتی ضریب امنیت در این شهرستان 70 درصد رشد داشته است و مردم به سوی توانمندسازی حرکت کرده اند.
وی خاطرنشان کرد: مدیریت توسعه در قلعه گنج محقق شد و امروز این شهرستان که بعد از انقلاب میزبان اسکان هیچ مسئولی به جز وزیر کشور دولت تدبیر و امید نبوده، تاکنون میزبان 300 گردشگر خارجی شده است.
استاندار کرمان با اشاره به پیگیری های انجام شده برای ایجاد نهاد پایدار اقتصاد مقاومتی در این استان گفت: این نهاد از دولت پول نمی خواهد، هزینه ندارد، نیروی استخدامی به دولت اضافه نمی کند و فقط از دولت اختیارات کامل در حوزه اقتصادی می خواهد.
وی افزود: مدعی هستیم که می توانیم کار انجام دهیم و ایجاد نهاد اقتصاد مقاومتی به منظور پایداری مدل توسعه استان بر مبنای ظرفیت های موجود را دنبال می کنیم.
رزم حسینی اظهار کرد: کشور را می توان با ظرفیت یکهزار شرکت داخلی توسعه یافته کرد و در این زمینه باید شرکت ها را بر مبنای مسئولیت های اجتماعی آنها به صحنه آورد.
وی با تاکید بر اینکه الگوی توسعه استان کرمان قابل اجرا در سایر استان هاست یادآور شد: تاکنون 21 موسسه اقتصادی به صورت داوطلبانه مسئولیت توسعه دراستان کرمان را بر عهده گرفته اند و در کنار برخی طرح های توسعه ای، خدمات اجتماعی و فرهنگی نیز ارائه می کنند.
خبرنگار: سمیه حسن شاهی ** انتشار: رسول محمدحسنی
7440/3028
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.