اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا، مسئولان باید خود را برای شرایط خشکسالی و ترسالی آماده کنند تا بروز مشکل در این دو شرایط نباشیم و حوادث استان های سیلاب زده و خشکسالی های تجربه ای باید برای ادامه مسیر باشد تا دچار مشکل نشویم.
**مسئولان برای سال های پرآب برنامه ریزی کنند
امام جمعه جیرفت گفت: مسئولان برای ترسالی برنامه ریزی لازم را داشته باشند تا وقایع استان های شمالی تکرار نشود و از این نعمت الهی بصورت بهینه برداشت کنند تا در سال های خشکسالی دچار مشکل نشویم.
**کرمان همچنان در وضعیت کم آبی قرار دارد
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان کرمان گفت: مشکل خشکسالی با توجه به بارندگی های اخیر استان رفع نشده و این خطه همچنان در وضعیت کم آبی قرار دارد.
ابراهیم علیزاده افزود: استان کرمان تابستان امسال از نظر آمار بارندگی وضعیتی بهتر نسبت به سال گذشته داشته اما به طور کلی تغییر اقلیم موجب بر هم خوردن توازن بارندگی ها و در نتیجه رفع نشدن مشکل کم آبی در این استان شده است.
وی ادامه داد: اختلاف بارندگی در مناطق مختلف استان کرمان از 14 میلیمتر تا 460 میلیمتر متفاوت است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان کرمان با بیان اینکه متوسط بارندگی بلندمدت در استان کرمان 129 میلیمتر بوده است گفت: ایستگاه های آب منطقه ای 120 میلیمتر متوسط بارندگی را طی سال آبی جاری از مهرماه سال 97 تاکنون نمایش می دهد.
وی ادامه داد: 53 میلیمتر متوسط بارندگی استان کرمان در سال آبی گذشته بوده است.
**میزان آب ذخیره شده در سدهای استان کرمان
علیزاده با اشاره به وضعیت آب گیری سدهای استان کرمان پس از بارندگی های اخیر، عنوان کرد: ظرفیت سد سیرجان 38 میلیون متر مکعب بوده که اکنون 10 میلیون آب پشت آن ذخیره شده است.
وی افزود: از میزان 40 میلیون مترمکعب ظرفیت سد بافت تاکنون 33 میلیون مترمکعب آب گیری شده است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان کرمان تصریح کرد: 180 میلیون مترمکعب آب از ظرفیت 330 میلیون مترمکعبی سد جیرفت ذخیره شده و مابقی این سد اینک خالی است.
وی ادامه داد: همچنین اکنون 140 میلیون آب از مجموع 170 میلیون مترمکعب ظرفیت سد نساء بم پر شده است.
علیزاده گفت: مخازن سدهای استان کرمان برای تنظیم ورودی و خروجی آب سدها به صورت لحظه ای رصد می شود.
**750 سازه آبخیزداری در جنوب کرمان آبگیری شد
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری جنوب کرمان گفت: 750 سازه از طرح های آبخیزداری و آبخوان داری این منطقه طی بارندگی های اخیر آبگیری شد که نقش مهمی در کنترل سیلاب، تغذیه سفره های زیرزمینی و نیز کنترل رسوب داشته است.
محمدحسن کردستانی افزود: با توجه به بررسی های انجام گرفته در پی بارندگی های اخیر از اسفند ماه سال گذشته تاکنون به طور میانگین 70 درصد طرح های آبخیزداری هفت شهرستان جنوبی استان کرمان آبگیری شد.
وی با بیان اینکه 750 سازه آبخیزداری در جنوب کرمان ایجاد شده است، تصریح کرد: از این تعداد طی بارندگی های اخیر 300 طرح به صورت 100 درصدی و مابقی تا 50 درصد آبگیری شده است.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری جنوب کرمان گفت: با توجه به بررسی های صورت گرفته در پی بارندگی های اخیر 80 میلیون متر مکعب کنترل سیلاب، 12 میلیون متر مکعب میزان نفوذ آب به سفره های زیر زمینی و 2 میلیون متر مکعب هم کنترل رسوب صورت گرفته است.
وی ادامه داد: همچنین حدود 350 هزار هکتار از حوضه های آبخیز، 30 هزار هکتار اراضی زراعی و باغی، 300 آبادی و همچنین مناطق شهری فاریاب، رودبار جنوب، قلعه گنج و زهکلوت از خطر بروز سیلاب و ایجاد خسارت به منازل مسکونی و تاسیسات زیربنایی مصون ماندند.
کردستانی گفت: طرح های آبخیزداری و آبخوان داری نقش بزرگی در کنترل سیلاب، تغذیه سفره های زیرزمینی و نیز کنترل رسوبات دارد.
وی بیان کرد: امروزه اهمیت و نقش ویژه طرح های آبخیزداری و آبخوان داری بر هیچکس پوشیده نیست و در همین راستا از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی، اعتبارات خوبی برای این بخش در نظر گرفته شده است.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری جنوب کرمان اظهار داشت: طرح های آبخیزداری و آبخون داری فواید بسیاری دارد که در نهایت موجب کاهش اثرات خشکسالی می شود، از این رو آبخیزداری را می توان مهمترین کار در حوزه منابع طبیعی دانست.
**تالاب جازموریان آبگیری شد
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کرمان با اشاره به بارندگی های اخیر استان کرمان گفت : تالاب جازموریان بر اساس مشاهدات میدانی آبگیری شده است.
مرجان شاکری با بیان اینکه بزودی روند فعالیت تالاب جازموریان از نزدیک با سفر به این منطقه بررسی خواهد شد افزود: 51 درصد تالاب جازموریان در حوزه استحفاظی استان کرمان و مابقی در سیستان و بلوچستان قرار دارد که امسال از سوی 2 استان بارندگی خوبی داشته است.
وی اظهار داشت: آبگیری تالاب جازموریان به صورت موقت بر کاهش میزان گرد و غبار استان کرمان تاثیرگذار خواهد بود اما بادهای 120 روزه سیستان، بادهای محلی غالب و قرار گرفتن کویر لوت در استان کرمان نیز موجب بروز ریزگردها در شرق این استان می شود.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کرمان گفت: همزمان با بارندگی های اخیر برخی از نقاط استان کرمان درگیر گرد و غبار بود که نشان می دهد این تالاب به تنهایی ریشه گرد و غبار شرق استان نیست.
وی ادامه داد: تالاب جازموریان منشاء 25درصد گرد و غبار داخلی کشور است و در صورتی که تابستانی داغ با شدت تبخیر و کاهش بارندگی داشته باشیم، مشکل برخاستن گرد و غبار از تالاب جازموریان نیز رفع نخواهد شد.
شاکری با بیان اینکه جازموریان تالابی فصلی است و در تمامی سال فعالیت نمی کند، عنوان کرد: تالاب ها به صورت کلی آب را در طولانی مدت نگهداری و پوشش گیاهی و جانوری منطقه را تحت تاثیر قرار می دهد.
وی ادامه داد: موضوع مهم تالاب جازموریان موجب تخصیص ردیف اعتباری ملی شده که این بودجه به احیا و بهبود وضعیت این تالاب کمک می کند.
شاکری با تاکید براینکه باید احیای تالاب جازموریان همچنان در دستور کار مسئولان ملی و استانی قرار گیرد اظهار داشت : زیرا اطمینانی وجود ندارد که در سال های آینده بارندگی ها در حوالی این تالاب ادامه داشته باشد.
وی اضافه کرد : البته اعلام دقیق میزان آبگیری تالاب جازموریان بر عهده وزارت نیرو قرار دارد.
**بارندگی های اخیر، محیط زیست کرمان را بهبود بخشیده است
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کرمان بیان کرد: بارندگی ها اخیر در استان با توجه به اینکه بین شرایط موجود و بارندگی در منطقه تعادلی برقرار بود برای حیات وحش و پوشش گیاهی این استان مطلوب بوده و وضعیت تالاب ها را بهبود بخشیده است.
وی با بیان اینکه بارندگی در بهار پوشش گیاهی استان کرمان را تحت تاثیر قرار می دهد گفت: بر اساس اعلام هواشناسی بروز سامانه های بارشی به کشور تداوم خواهد داشت و این سامانه ها در بهار استان کرمان را نیز تحت تاثیر قرار خواهند داد.
**اهالی کرمان محیط بان باشند
شاکری با بیان اینکه حفاظت از محیط زیست استان کرمان با تعداد نیروی موجود در این اداره کل ممکن نیست تاکید کرد: برای حفاظت از محیط زیست به میزان تمامی جمعیت استان نیازمند محیط بان هستیم و مردم باید از این عرصه حمایت کنند.
وی ادامه داد: بنا به گفته رئیس سازمان حفاظت محیط زیست نیازمند عزم جدی و حمایت 80 میلیونی مردم محیط بان ایران هستیم تا بتوانیم بر اساس اصل 50 قانون اساسی به عنوان وظیفه عمومی وضعیت محیط زیست کشور را ارتقا دهیم.
**169 میلیون متر مکعب از ظرفیت سد جیرفت خالی ماند
در پی بارش های شدید باران در جنوب کرمان، بیشتر مردم جیرفت، دلهره سرریز شدن آب سد را داشتند اما فقط حدود 50 درصد این سد آبگیری و 50 درصد آن همچنان خالی ماند.
مسعود افشاری پور، مدیر سد جیرفت هم در اوج بارش ها به خبرنگار ایرنا گفته بود، ورودی آب به سد جیرفت، هفت و نیم متر مکعب در ثانیه و خروجی آن، هفت مترمکعب بر ثانیه است.
سد 336 میلیون متر مکعبی جیرفت سال گذشته در همین بازه زمانی 202 میلیون مترمکعب آبگیری شده بود ولی امسال 167 میلیون مترمکعب آبگیری شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل 34 میلیون مترمکعب کاهش داشته ایم.
گزارش از هادی شفیعی
7450/7429/ 5054
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.