اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا، حوادث تلخ و غم انگیز استان گلستان و شیراز، تلنگری جدی برای سایر استان ها بود تا پیش از وقوع بحران، آماده باشند و در زمان آشفتگی با آمادگی کامل در صحنه حضور داشته باشند.
بارانِ رحمت الهی، طی روز های گذشته باعث خساراتی در هفت شهرستان جنوبی استان کرمان شد که این مساله با توجه به پیش بینی سازمان هواشناسی سبب اعلام زنگ خطری برای فرمانداری ها، دانشگاه علوم پزشکی، هلال احمر، راهداری و ادارات آب و برق این منطقه شد و هم اکنون تمامی این دستگاه ها در حالت آماده باش قرار گرفته اند.
** بخش سلامت برای مقابله با حوادث احتمالی اعلام آمادگی کرد
رئیس دانشگاه علوم پزشکی جیرفت از آمادگی کامل بخش سلامت برای مقابله با حوادث احتمالی خبر داد و گفت: با توجه به بارش مستمر باران و جاری شدن سیلاب، مجموعه علوم پزشکی جیرفت در هفت شهرستان جنوبی استان کرمان به حالت آماده باش درآمده است.
اصغر مکارم ضمن تبریک سال نو اظهار داشت: در هفت شهرستان جنوبی کرمان، با وجود بارش باران مشکل خاصی نداشتیم و کارگروه سلامت و EOC تشکیل شده تا پیش بینی ها و هماهنگی های لازم برای مواجه با حوادث احتمالی انجام گیرد.
وی افزود: در صورت بروز حادثه و خسارت، بخش بزرگی از بهداشت و درمان درگیر می شود از این رو تمامی مراکز درمانی، بهداشتی و ستادی در حالت آماده باش هستند تا با بروز مشکل، شاهد خدمات رسانی خوبی باشیم.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی جیرفت بر لزوم آمادگی پایگاه های 115 اورژانس برای مأموریت های ویژه تاکید کرد و گفت: آمادگی لازم برای مقابله با حوادث احتمالی را داریم و پیش بینی های لازم هم اتخاذ شده است.
** مردم نگران نباشند؛ نیروهای راهداری آماده اند
مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای جنوب استان کرمان نیز از آماده باش نیروهای راهداری در هفت شهرستان جنوبی استان کرمان خبر داد.
مسعود جمیلی افزود: با توجه بارش ها در منطقه جنوب کرمان 145 دستگاه راهداری سبک و سنگین و 185 نیروی راهداری در حالت آماده باش قرار دارند.
وی ادامه داد: هفت راهدارخانه مستقر در شهرستان های جنوبی استان کرمان به دلیل اخطاریه های سازمان هواشناسی و سازمان مدیریت بحران کشور در آماده باش کامل به سر می برند تا در صورت نیاز به امدادرسانی در محورها، با کمترین زمان ممکن حضور پیدا کنند.
وی با بیان اینکه گشتهای راهداری بعد از سیل چند روز گذشته در هفت شهرستان جنوبی استان به صورت ویژه ملزم به بررسی باز یا بسته بودن دهانه پلها و آبروها شده اند افزود: تا صبح امروز پُلهای تمامی مسیرها، مورد ارزیابی راهداران قرار گرفته است.
** 67 پُل در جنوب کرمان بازگشایی شد
معاون اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای جنوب استان کرمان با اشاره به بازگشایی بسیاری از محورها و پل ها گفت: این اداره کل با توجه به آغاز طرح راهداری نوروزی 98 آمادگی کامل برای مقابله با بحران را دارد.
مرتضی رهبر با بیان اینکه بستر بیش از 67 پُل در محورهای ارتباطی جنوب استان توسط دستگاه های راهداری بازگشایی شده است، افزود: با توجه به احتمال بارش باران در نقاط بالا دست به ویژه در مناطق روستایی، مسافران نوروزی که قصد عبور از این مناطق را دارند جوانب احتیاط را رعایت کنند.
وی با اشاره به آماده باش مرکز مدیریت راه های جنوب کرمان، از مردم خواست خبرها را تنها از طریق منابع موثق و رسانه های معتبر دریافت و از توجه به شایعات خودداری کنند.
** نزدیک شدن به رودخانه ها ریسک بر سر زندگی است
رئیس شورای تامین شهرستان جیرفت با بیان اینکه در شرایط کنونی نزدیک شدن به رودخانه ها ریسک بر سر زندگی است گفت: با توجه به بارش باران و جاری شدن سیلاب، مردم از نزدیک شدن به رودخانه ها جدا خودداری کنند.
احمد امینی روش افزود: بر اساس اعلام سازمان هواشناسی، ناپایداری های جوی تا پایان هفته ادامه خواهد داشت.
وی ادامه داد: بارش ها به صورت رگباری بوده و احتمال آبگرفتگی معابر عمومی و سیلابی شدن مسیل ها و طغیان رودخانه ها وجود دارد لذا مردم از نزدیک شدن به مسیل ها و رودخانه ها جدا خودداری کنند.
فرماندار جیرفت اظهار داشت: دامداران و عشایر از بستر رودخانه های فصلی فاصله گرفته و میهمانان نوروزی و سایر همشهریان نیز در این مدت از تردد و توقف در حاشیه مسیل‌ها و رودخانه‌ها خودداری کرده و هنگام تردد در جاده‌های کوهستانی تجهیزات کامل زمستانی به همراه داشته باشند.
امینی روش از آماده باش ستاد مدیریت بحران شهرستان جیرفت خبر داد و گفت: با توجه به احتمال بروز سیلاب، اعضای ستاد مدیریت بحران شهرستان برای مقابله با پیامدهای آبگرفتگی و سیلاب آماده هستند.
** شهرداری جیرفت اعلام آمادگی کرد
شهردار جیرفت از آماده باش نیروهای شهرداری خبر داد و گفت: در صورت بروز مشکل، نیروهای شهرداری آماده کمک رسانی هستند.
نعمت الله حسین زاده ضمن افزود: در پی اعلام گزارشات هواشناسی و ناپایداری های جوی، شهرداری جیرفت هم اکنون با تمامی امکانات در آماده باش کامل بسر می برند.
وی گفت: با توجه به بارش‌ باران و جاری شدن سیلاب، همشهریان و میهمانان نوروزی از بستر رودخانه های فصلی فاصله گرفته و از تردد و توقف در حاشیه مسیل‌ها و رودخانه‌ها خودداری کنند.
هم اینک می توان اذعان کرد که جنوب کرمان در مهار ظغیان های احتمالی رودها، از آمادگی مطلوبی برخوردار است و اقدامات امدادی و راهداری دستگاه های این منطقه طی روزهای اخیر، گواهی بر این ادعاست.
سیلاب طی روزهای اخیر در جنوب استان کرمان خسارت ها ی هنگفت و قابل توجهی به زیرساخت وارد ساخت ،اما تلاش های جهادی مردم، مسئولان و راهداران برای بازگشایی مسیرهای ارتباطی این دیار همچنان ادامه دارد.
مرکز مدیریت راهها با شماره تماس 141 آماده دریافت گزارش های تخریب محورها و اطلاع رسانی از وضعیت جوی جاده ها برای مسافران و رانندگان است.
گزارش: هادی شفیعی
7450/7429/ 5054
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.