به گزارش ایرنا، رضا فلاح روز پنجشنبه در نشست خبری تشریح طرح های نوروز 98 هلال احمر استان کرمان افزود: جمعیت هلال احمر در پاسخویی به حوادث همواره آمادگی دارد و طرح ملی ایمنی و سلامت جوانان و طرح ملی خدمات نوروزی این جمعیت از 28 اسفندماه امسال آغاز می شود و تا پایان 16 فروردین سال 98 ادامه خواهد داشت.
وی اظهار داشت: یکی از هدف های جمعیت هلال احمر ایجاد بستری مناسب برای سفر ، ایجاد آمادگی و خدمات بشر دوستانه و پاسخگویی به خدمات با اجرای طرحی به عنوان طرح ملی خدمات نوروزی است.
مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان کرمان گفت: طرح ایمنی و سلامت هلال احمر در راستای ارتقای آگاهی و تغییر نگرش شهروندان به رفتارهای پرخطر در ایام نوروز 98 اجرا می شود که در این طرح پست های ایمنی و سلامت جوانان در ورودی های شهرستان ها و اماکن پرتجمع طی ایام نوروز مستر می شوند.
وی تصریح کرد: 25 پست ثابت، هشت پست سیار، 24 فضای دوستدار کودک، هشت خیمه نماز، 9 ایستگاه سلامت با حضور 420 نفر عضو جوانان هلال احمر استان کرمان در ایام نوروز به مردم خدمات ارائه می دهند.
فلاح ادامه داد: پایگاه های نوروزی جمعیت هلال احمر همچنین برای کاهش خستگی کودکان و خانواده ها در سفرهای نوروزی فضایی آماده می کند و فضای دوستدار کودک و نقاشی های صلح و دوستی، ایستگاه های سلامت، معرفی به مراکز درمانی برای خانواده و خیمه های نماز برای عبادت در این زمینه راه اندازی شده است.
وی با بیان اینکه خدمات اجرایی نوروز 98 در استان کرمان 10 کمیته دارد افزود: کمیته خدمات امداد و نجات با ریاست جمعیت هلال احمر و عضویت دستگاه ها ازجمله دانشکاه علوم پزشکی، مدیریت بحران استانداری، اورژانس، هواشناسی، نیروی انتظامی، شرکت های بیمه ای، شرکت های امداد و خدمات پس از فروش، شهرداری و میراث فرهنگی، در ایام نوروز 98 فعالیت می کند و بر اساس دستورالعمل ابلاغی وظایفی در این کمیته تعریف شده است.
وی بیان کرد: کمیته خدمات امداد و نجات به منظور ایجاد بستر مناسب و سفر ایمن مسافران نوروزی و آمادگی برای عملیات های امداد و نجات در حوادث و بلایای طبیعی تشکیل شده است.
مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان کرمان گفت: استقرار پایگاه های سلامت و ایمنی در سفرها، ایجاد کمپ های درمانی نوروزی توسط اورژانس و دانشگاه علوم پزشکی ، برگزاری مانور امداد و نجات برای حفظ آمادگی پیش از نوروز، همکاری در جهت اسکان مسافران و اسکان اضطراری، پیش بینی تجهزات مناسب برای پایگاه های امداد و نجات و برنامه ریزی برای اطلاعرسانی موثر به مسافران و گردشگران در هنگام بروز حوادث بر عهده کمیته امداد و نجات نوروزی و اعضای آن است.
وی تاکید کرد: هدف اجرای این طرح نوروزی پاسخگویی و امدادرسانی در حوادث توسط جمعیت هلال احمر و دستگاه های مربوطه است.
وی اضافه کرد: پویش ملی به رفت (بهبود رفتار ترافیکی) با یکهزار و 200 پست ثابت و سیار در کشور با حضور 12 هزار عضو جوانان جمعیت راه اندازی شده است.
فلاح افزود: رانندگان نخستین گروه هدف پویش به رفت هستند و از طریق کودکان و غنچه ها و ارتباط چهره به چهره با مسافران و اطلاع رسانی در خصوص نقاط پرخطر جاده ها، تشویق رانندگان و مسافران به مطالعه و امضای میثاق نامه جهت پیوستن به پویش، ثبت اثر انگشت بر روی میثاق نامه برای تعهد به اجرا در طول سفرهای نوروزی ایجاد شده است.
وی عنوان کرد: همچنین در این پویش تعهد اخلاقی نگرفتن سبقت غیرمجاز، بستن کمربند ایمنی و استفاده نکردن از تلفن همراه، توقف در صورت خواب آلودگی و تهیه عکس از افراد مشارکت کننده با نمایش انگشت سبابه به عنوان نماد افراد در فضای مجازی منتشر خواهد شد.
مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان کرمان گفت: جامعه هدف پویش به رفت هنرپیشگان سینما و تلویزیون، اصحاب رسانه و خبرگزاری ها هستند و در کنار آن پروژه سحاب (سامانه حرکت های امدادی و بشر دوستانه) در ایام نوروز 98 به مرحله اجرا خواهد رسید.
وی تصریح کرد: طرح سحاب با تیم های 2 نفره به صورت پیاده و دوچرخه سوار با رویکرد پیشگیری و ایمن سازی در جهت ارائه خدمات امدادی، پیشگیرانه و بشر دوستانه در حوادث و مخاطرات انسانی و زیست محیطی طی ایام نوروز در شلوغ ترین و مسافر پذیرترین و آسیب پذیرترین نقاط به مرحله اجرا می رسد.
فلاح ادامه داد: جمعیت هلال احمر با 31 پایگاه امداد و نجات ازجمله 21 پایگاه ثابت و 10 مورد موقت به صورت 24 ساعت در ایام نوروز خدمات ارائه می کند و در مجموع 500 نفر نجات گر، امدادگر، پرستار و پرسنل در طرح امداد و نجات این جمعیت مشارکت دارند.
وی افزود: 20 مرکز پیام در سراسر استان کرمان و تیم امداد ویژه خواهران و واکنش سریع در مرکز این استان، آمادگی برای حوادث در نوروز 98 دارند.
مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان کرمان گفت: هدف اصلی امدادرسانی به تمامی حوادث به خصوص جاده ای، اسکان اضطراری، درماندگان حوادث در پایگاه های هلال احمر است و علاوه بر امداد و نجات زمینی استقرار تیم های امداد هوایی در محورهای مواصلاتی از جمله انار، سه راهی راین، محور راور - مشهد، ورودی بم، سیرجان، کهنوج و فهرج مستقر خواهد شد و در بیمارستان های افضلی پور، قائم بم و پاستور بردسیر امدادرسانی هوایی انجام می شود.
وی تاکید کرد: تمامی مسافران در حوادث ضمن حفظ خونسردی شماره 112 ندای امداد جمعیت هلال احمر را به خاطر بسپارند و در حوادث، بدون سیم کارت از نزدیک ترین پایگاه مطلع شوند.
همچنین در این آیین نماینده های رسانه های مختلف و خبرگزاری های استان کرمان با امضا و اثر انگشت به پویش های نوروزی جمعیت هلال احمر پیوستند.
7420/ 5054
انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.