اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا، کرمان به عنوان پهناورترین استان کشور با ظرفیت های بی شمار صنعتی، معدنی، کشاورزی، گردشگری و نیروی انسانی کارآمد طی سال های گذشته با اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی و استفاده مطلوب از ظرفیت ها در راستای رهنمودها و فرمایشات مقام معظم رهبری طرح های بسیاری را اجرایی کرده است.
برنامه های الگوی عدالت محور و مردم گرای اقتصاد مقاومتی در استان کرمان با تقسیم بندی این استان به هشت زون(منطقه) و ایجاد مثلث توسعه اقتصادی از دولت یازدهم در دیار کریمان آغاز شد و با سیاست گذاری و مدیریت توسعه توسط دولت، اقتصاد مناطق مختلف استان به مردم و شرکت های توسعه گرا واگذار شده است.
تاکید و عمل مسئولان استان کرمان در اجرای طرح های اقتصاد مقاومتی در راستای توسعه پایدار و متوازن مناطق مختلف این استان بوده و تاکنون اثرات مطلوبی بسیاری داشته است.
اجرای این طرح ها علاوه بر اینکه استان را به سمت صنعتی شدن سوق می دهد، موجب جذب سرمایه گذاری به تولید، ایجاد اقتصادی مردمی، اشتغالزایی، افزایش تولید، تحول زیرساختی، ارتقای وضع معیشت عمومی، استفاده از دانش بومی، توزیع عادلانه ثروت، توسعه مناطق کمتر برخوردار، بهره گیری از ظرفیت های بومی و در نهایت به خودکفایی، بی اثر شدن تحریم ها و توسعه پایدار می انجامد.
عمل به اهداف و سیاست های اقتصاد مقاومتی و تبدیل این سیاست های به فرهنگ، چشم اندازی برای توسعه همه جانبه پیش روی مردم و مسئولان استان کرمان قرار داده و دستاوردهای این حوزه گامی موثر در راستای توسعه، پیشرفت و آبادانی کشور و این استان پهناور محسوب می شود.
**طرح های اقتصاد مقاومتی، اولویت کاری مدیران کرمان است
استاندار کرمان با تشریح بخشی از اقدامات انجام شده در حوزه اقتصاد مقاومتی این استان گفت : برنامه های اقتصاد مقاومتی بر مبنای سیاست های 24 گانه تدوین شده اند و جزو اولویت های کاری مدیران است .
محمدجواد فدائی افزود: نظر به تجربه چند سال گذشته و موفقیت هایی که در حوزه جذب منابع غیردولتی در قالب اجرای طرحهای اقتصاد مقاومتی داشته اینم معتقدیم که اجرای طرح های اقتصاد مقاومتی در توسعه استان، ایجاد اشتغال و رفع فقر و محرومیت موثر است و روند توسعه استان را شتابان کرده است.
استاندار کرمان از مدیران تهیه گزارشی از روند پیشرفت فیزیکی طرح های اقتصاد مقاومتی را خواستار شده و گفته : براساس برنامه ریزی های انجام شده تا پایان سال جاری باید 146 طرح به بهره برداری می رسید و تاکنون 41 پروژه افتتاح شده است.
**271طرح اقتصاد مقاومتی در استان کرمان عملیاتی شده است
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی و دبیر ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان کرمان گفت : اینک 271طرح اقتصاد مقاومتی با میانگین پیشرفت فیزیکی 26درصد در این استان در حال اجراست که تکمیل آنها موجب تحول زیرساختی و اشتغال پایدار خواهد شد.
جعفر رودری در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه استان کرمان جزو سه استان پایلوت اقتصاد مقاومتی در کشور تعریف شده، اظهار داشت : علاوه بر این تعداد طرح در دست انجام این استان موفق به انجام و اتمام 41طرح اقتصاد مقاومتی در شرایط کنونی شده است.
دبیر ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان کرمان 14 برنامه و 271 پروژه مصوب ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در این استان را جزو اولویت های کاری مدیران دانست و بیان کرد: عمدتا تکمیل و بهره برداری از این طرح ها برای سه سال آینده پیش بینی شده است.
رودری پیشرفت فیزیکی این تعداد طرح تعریف شده را 26 درصد و هدف گذاری پیشرفت را تا پایان سال جاری 62 درصد اعلام کرد.
وی منابع مورد نیاز 271 پروژه تعریف شده ستاد را 55 هزار میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: در سال جاری 10 هزار و 500 میلیارد تومان هدف گذاری شده بوده که تاکنون هفت هزار و 200 میلیارد تومان از تمام منابع تامین اعتبار و محقق شده که عمدتا از بخش غیر دولتی است.
رودری با اشاره به پیشرفت پروژه های تعریف شده افزود: از 36 دستگاه اجرایی استان کرمان که در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان پروژه تعریف کرده اند 14 دستگاه بالاتر از میانگین عملکرد داشته اند.
**35 هزار میلیارد تومان طرح اقتصاد مقاومتی در کرمان در دست اجراست
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان نیز با بیان اینکه پروژه های در حال اجرای استان در حوزه اقتصاد مقاومتی با تکمیل زنجیره ارزش افزوده صنایع معدنی ارتباط دارد ، گفت: 35 هزار میلیارد تومان طرح عملیاتی این حوزه اینک در استان در حال اجرا است.
مهدی حسینی نژاد در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به تاکید رهبری بر حوزه پروژه های اقتصاد مقاومتی افزود: این میزان حجم سرمایه گذاری در استان برای تکمیل زنجیره ارزش افزوده طی 2 سال آینده کرمان را به استانی صنعتی تبدیل می کند که در افق سال 1404 با تولید 10 میلیون تن از مجموع 55 میلیون تن فولاد کشور استان فولادی ایران نام خواهد گرفت.
وی با بیان اینکه پس از 60 سال بهره برداری از معادن کرومیت که تاکنون برداشت از آن به صورت کلوخه ای انجام می شد اظهار داشت: خوشبختانه بزرگترین کارخانه فروکروم خاورمیانه را با ظرفیت 200 هزار تن در منطقه ویژه اقتصادی رفسنجان احداث کردیم.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان ادامه داد: اکنون ظرفیت 60 هزار تنی این پروژه به بهره برداری رسیده است و فاز دوم و سوم نیز تا سال آینده افتتاح خواهد شد.
وی با اشاره به اقدامات انجام شده در حوزه ذغالسنگ نیز گفت: استان کرمان در زمینه ایجاد ارزش افزوده حوزه کک با ایجاد یک میلیون و 200 هزار تن کک در سال جزو استان های تولید کننده این محصول در کشور قرار گرفته است.
حسینی نژاد با بیان اینکه این محصول تاکنون در انحصار تنها یک استان( اصفهان )بوده و اکنون به کرمان منتقل شده است افزود: همچنین در این زمینه برنامه سازمان برای تولید صنایع پایین دستی از جمله قطران، بنزول، نفتالین و گوگرد در حال اجرا است.
وی عنوان کرد: در تکمیل زنجیره مس نیز با تولید برنامه ریزی شده برای افق سال 1404 به میزان 480 هزار تن در تولید کاتد، گامی بسیار بلند در راستای تولید این محصول برداشتیم.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان بیان کرد: اکنون حدود 280 هزار تن مس کاتد در این استان تولید می شود ضمن اینکه تکمیل زنجیره ارزش افزوده کنستانتره، آند، کاتد و تکمیل زنجیره مصنوعات و مقاطع مسی در این استان در حال احداث و یا تولید هستند.
وی اضافه کرد: 83.5 درصد ذخایر کشف شده از مجموع 42 ماده معدنی اثبات شده در استان استان کرمان مربوط به این چهار نوع ماده معدنی هستند.
حسینی نژاد گفت: صنایع پیشران و مادر در برخی استان ها موتور محرکی برای صنایع کوچک، جانبی و شرکت های خدماتی بودند که در استان کرمان نیز این پروسه در حال اجرا است.
وی تاکید کرد: هولدینگ هایی در راستای رونق معادن کوچک و دیگر مواد معدنی ایجاد شده است و این معادن کوچک که توان صنایع فراوری را ندارند با کمک واحدهای بزرگتر از جمله مس و گل گهر فعال می شوند و همچنین تکمیل زنجیره ارزش افزوده در واحدهای کوچکتر نیز پیگیری می شود.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان گفت: کرمان به علت داشتن بیش از 30 درصد فعالیت های معدنی کشور و ذخایر خدادای در حوزه سنگ آهن، مس، کرومیت و ذغالسنگ، استانی معدنی در کشور محسوب می شود و ظرفیت های مطلوبی در حوزه اقتصاد مقاومتی دارد.
وی تصریح کرد: استان کرمان با داشتن 42 نوع ماده معدنی و ذخایر قطعی اثبات شده، حدود پنج و هشت دهم میلیارد تن نیاز به تکمیل چرخه تولید و زنجیره ارزش افزوده معادن در استان به عنوان برنامه و هدف وجود داشت لذا این ضرورت ها در برنامه ششم توسعه و سند راهبردی سازمان صنعت، معدن و تجارت تعریف شده است.
حسینی نژاد افزود: به صورت عملیاتی از ابتدای سال 91 صدور مجوزهای صنایع معدنی در استان کرمان آغاز شد که به علت مشکلات زیرساختی و قانونی امکان پیشرفت این پروژه ها در استان وجود نداشت لذا با اصلاح چند بند قانونی در رفع موانع تولید به استناد اصل 44 قانون اساسی تکمیل زنجیره ارزش افزوده سرعت عملیاتی گرفت.
وی ابراز کرد: سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان در حوزه استخراج سنگ آهن بیش از 28 میلیون تن کنستانتره، 26 میلیون تن گندله، 11 میلیون تن آهن اسفنجی و 10 میلیون تن شمش را برنامه ریزی کرده است.
استان کرمان به عنوان استانی پیشرو در اجرای طرح های اقتصاد مقاومتی با بهره گیری از دانش و توان بخش غیر دولتی از دولت یازدهم تاکنون توانسته نگاه توسعه ای 23معین اقتصادی را به این استان معطوف سازد که این معین های اقتصادی در قالب مسئولیت های اجتماعی و تعهد پذیرفته شده طی سالهای اخیر اقدامات زیربنایی موثری را در نقاط مختلف استان به سرانجام رسانده اند.
فعالیت های اقتصاد مقاومتی و ابتکارات استان کرمان در توسعه مناطق محروم به آنجا رسید که شهرستان کمتر برخوردار و کویری قلعه گنج از سوی رهبر معظم انقلاب به عنوان شهر نمونه اقتصاد مقاومتی تقدیر شد و فعالیت های مردمی انجام شده در این شهرستان امروز به الگویی برای دیگر استان ها تبدیل شده است.
در پایان می توان گفت طرح هایی اقتصاد مقاومتی استان کرمان با محوریت مردم و ترکیب سیاست های اقتصاد مقاومتی و الگوی انقلابی - اسلامی علاوه بر افزایش تولید، اشتغالزایی و توزیع درآمدها بین اقشار مختلف مردم موجب ارتقای سطح کیفی و کمی زندگی مردم مناطق مختلف این استان شده است.
گزارش: حامد سالاری
7420/ 5054
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.