اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا، مرز 800 کیلومتری، مشترکات زبانی، فرهنگی و اجتماعی و وجود 300 هزار افغان به عنوان نیروی انسانی در کرمان و برخی به عنوان تاجر ظرفیتی بی نظیر برای صادرات و واردات با این کشور ایجاد کرده است.
سهم استان کرمان از مجموع 2 میلیارد و 400 میلیون دلار صادرات کشور در سال 96 به افغانستان تنها 19 میلیون دلار بوده که با وجود مشترکات بین کرمان و افغانستان رقمی بسیار اندک است.
واردات کشور افغانستان در سال 96 بیشتر کالاهای ازجمله فرش، لباس، نوشابه، آلومینیوم، مصنوعات آلومینیومی، آهن، فولاد، مواد غذایی، روغن و خدمات فنی و مهندسی بوده که در کرمان نیز تولید می شود.
تاجران و فعالان اقتصادی استان پهناور کرمان با ظرفیت های بی شمار در حوزه کشاورزی، صنعت و معدن می توانند بخش بزرگی از بازار مصرفی با جمعیت 35 میلیون نفری افغانستان را به دست گیرد.
تجار ایرانی می توانند با به دست گرفتن این بازار ضمن درآمدزایی و ارز آوری زمینه فروش کالای ایرانی در بازار جهانی فراهم کنند.
کشور افغانستان با مشکلاتی از جمله رعایت نکردن برخی تعهدات، باقی ماندن محصولات غذایی در گمرکات و نداشتن کیفیت محصولات وارداتی توسط برخی از شرکای تجاریشان رنج می برد.
برای به دست آوردن بازار افغانستان باید ضمن اعتمادسازی در مبادلات تجاری، محصولات با کیفیت به این کشور صادر کرد تا استان کرمان و تولید کنندگان داخلی در دراز مدت از این بازار بهره مند شوند.
همایش توسعه همکاری های اقتصادی بازرگانی استان کرمان و کشور افغانستان در راستای بررسی همکاری دوجانبه روز پنجشنبه با حضور هیات تجاری از این کشور و مسئولان دستگاه های اجرایی و بخش خصوصی استان در محل اتاق کرمان برگزار شد.
در این همایش برخی از مشکلات توسعه تجارت افغانستان با استان کرمان مطرح شد که باید ضمن احصای این مشکلات، مسیر همکاری مبادلات تجاری با این کشور را هموار کرد.
**نتوانستیم مسیر تجارت با ایران را باز کنیم
عضو هیات مدیره اتاق تجارت و صنایع افغانستان و مسئول حوزه جنوب شرق افغانستان در این همایش گفت: از 30 سال پیش مبادلات تجاری را با واردات آهن از ایران آغاز کردیم و از این تجارت بسیار خرسندم و امیدواریم فعالان اقتصادی افغانستان محصولات مورد نیاز افغانستان را از استان کرمان تامین کنند.
حاج محمد گردیزی افزود: از استان پکتیا (در جنوب شرق افغانستان) محصولات کشاورزی از جمله گردو و کشمش به پاکستان صادر می شود و تاکنون به صورت مطلوب نتوانستیم مسیر تجاری را به ایران باز کنیم.
وی اضافه کرد: فعالان اقتصادی کرمان به افغانستان بیایند و از ظرفیت های این کشور را از نزدیک ببینند و در بازار جهانی برادران ایرانی برای فروش محصولات افغانستان همکاری کنند.
عضو هیات مدیره اتاق تجارت و صنایع افغانستان بیان کرد: برای خرید محصولات خرما، پسته و سایر محصولات غذایی در کرمان فضای مناسبی برای واردات افغانستان وجود دارد و در این زمینه رابط تجاری مردم جنوب شرق افغانستان با مردم کرمان خواهیم بود.
**تجارت با ایران را ترجیح می دهیم
رئیس اتاق تجارت و صنایع ولایت غزنی افغانستان نیز با بیان اینکه تعهد ارزی میزان تجارت با ایران را کاهش داده است گفت: ما تجارت با ایران را به علت هم زبانی، نزدیکی و امکانات این کشور ترجیح می دهیم.
عبدالمتین قلندری افزود: معاملات افغانستان با ایران به صورت نقدی است و کمتر از فضای بانکی استفاده می شود.
وی عنوان کرد: برخی تاجران به نمایندگی از اتاق های مختلف در کرمان حضور خواهند یافت و به علت نظارت بر قراردادهای تجاری کمیته مشترک افغانستان و ایران با نظارت اتاق کرمان تشکیل شود.
رئیس اتاق تجارت و صنایع ولایت غزنی افغانستان ادامه داد: قراردادها با نظارت این کمیته تنظیم شود که افراد به عهد خود در تجارت پایدار باشند زیرا اعتمادسازی مهمترین اصل است.
وی با اشاره به مشکلات قرنطینه و گمرک محصولات وارداتی گفت: امیدواریم بندر چابهار فرصتی برای رشد تجارت های ایران و افغانستان داشته باشد.
قلندری تاکید کرد: امیدواریم ایران به خصوص استان کرمان جایگاه نخست سرمایه گذاری در افغانستان را بر عهده گیرد و در این زمینه از رهبری اتاق کرمان تشکر می کنم.
وی اظهار داشت: استان غزنی به عنوان پایتخت فرهنگی کشورهای اسلامی، دارای معادن بکر از جمله لیتیوم، طلا، مس، آهن، سرب و سنگ های قیمتی، مرمر و رخام است که نیاز به اکتشاف و بهره برداری دارد.
رئیس اتاق تجارت و صنایع ولایت غزنی افغانستان تصریح کرد: غزنی یکی از استان های مهم افغانستان است و ایجاد زمینه سرمایه گذاری ایرانیان در راستای کشاورزی مکانیزه با تجربه و تخصص و آب فراوان و زمین حاصل خیز افغانستان برای 2 کشور بسیار سودآور خواهد بود.
وی ادامه داد: آلو بخارا، بادام، کشمش، تخم شبدر و اقلام دیگر صادراتی اکنون به صورت سنتی در افغانستان کشت می شود و غزنی با یک میلیون و 850 هزار نفر جمعیت یکی از پر مصرف ترین ولایات افغانستان به شمار می رود.
قلندری گفت: فرصت ها و موقعیت افغانستان با امکانات کشور بزرگ ایران برای 2 کشور منفعت مناسبی دارد، در حالی که با وجود فرصت ها اکنون میزان صادرات کالا از کرمان به افغانستان رقمی اندک است.
وی عنوان کرد: کیفیت کالا برای مواد دارویی، شوینده ها و مواد غذایی وارداتی بسیار با اهمیت است.
رئیس اتاق تجارت و صنایع ولایت غزنی افغانستان افزود: صادرات ما به ایران تنها چند میلیون دلار است و صادرات افغانستان به کشورهای هند، پاکستان، ترکیه و ایران انجام می شود همچنین ایران، پاکستان و هند بیشترین واردات این کشور را دارد.
**نیازهای افغانستان در کرمان تولید می شود
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان نیز با بیان اینکه بسیاری از نیازهای افغانستان در کرمان تولید می شود گفت: محصولات کشاورزی پسته، خرما، صنعتی و معدنی از جمله آهن، مس و آلومینیوم به صورت گسترده در این استان تولید می شود.
مهدی حسینی نژاد تصریح کرد: ظرفیت های مناسب کرمان و افغانستان در ارتباطات و زیرساخت ها می تواند موجب ارتقای مبادلات تجاری 2 کشور شود.
وی ادامه داد: مجموع صادرات سال 96 کشور به افغانستان 2 میلیارد و 450 میلون دلار بوده که در مقایسه با صادرات کشورهای همسایه بسیار ناچیز است که باید مورد توجه صادرکنندگان قرار گیرد.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان تاکید کرد: یکی از مهمترین کارخانجات آلومینیوم ایران در شهر کرمان قرار دارد و کرمان بزودی با تولید 10 میلیون تن از این محصول، قطب فولادی کشور خواهد شد.
وی افزود: تکمیل زنجیره ها از کنستانتره، گندله، آهن اسفنجی و فولاد، کارخانه های شیر پگاه، زمزم و روغن گلناز اکنون در استان موجود است که فرصتی برای واردات به افغانستان است.
حسینی نژاد ادامه داد: نیاز ما به مواد اولیه معدنی نیز ظرفیت خوبی برای کشور افغانستان است زیرا در حوزه معدنی این کشور زیرساختی ایجاد نشده اما ظرفیت خوبی وجود دارد و می تواند از کرمان در حوزه اکتشاف، استخراج و تامین مواد اولیه استفاده کند.
وی گفت: وجود دانشگاه های استان و سه منطقه ویژه اقتصادی در کرمان ظرفیت مطلوبی برای استفاده و توسعه افغانستان است.
**افغانستان بازار مصرف کالاهای کرمانی
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان هم بیان کرد: افغانستان به عنوان کشوری مصرفی می تواند بازاری بزرگ برای مواد غذایی تولید شده در کرمان باشد و محصولات کرمان از جمله خرما، پسته، کشاورزی و روغن نباتی قابلیت صادرات به افغانستان را دارد.
سیدمهدی طبیب زاده تصریح کرد: سهم این استان از مجموع 2 میلیارد و 400میلیون دلار صادرات کشور در سال 96 به افغانستان 19 میلیون دلار بوده که با وجود مشترکات بین کرمان و افغانستان رقم بسیار اندکی است.
وی افزود: حجم مبادلات تجاری با وجود اشتراکات با این کشور باید افزایش یابد و این همایش مقدمه جهش موثر در حوزه تجارت کرمان و افغانستان باشد.
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان اظهار داشت: کشور افغانستان در مسیر توسعه قرار گرفته و نیروی انسانی این کشور نیاز به تحصیل و کسب تخصص دارد و زبان مشترک و دانشگاه های استان کرمان می تواند زمینه مهارت آموزی مهاجران افغانی را فراهم کند.
وی یادآور شد: همچنین حضور شرکت های تخصصی و پیمانکاری به توسعه این کشور کمک می کند و محصولات تولیدی استان کرمان نیز قابلیت صادرات به افغانستان را دارا هستند.
طبیب زاده گفت: برخی از افراد در انجام تعهدات خود کوتاهی می کنند و تجارت پایدار آینده باید با اعتماد همراه باشد و در کرمان بنای این تجارت باید برای درازمدت گذاشته شود و به عنوان کشور دوست و همراه، تجارتی سودآور برای 2 کشور داشته باشیم.
وی افزود: با تشکیل کمیته تجاری، میز افغانستان در اتاق کرمان ایجاد شود و از شعارزدگی دوری کنیم که مذاکرات و تجارت با افغانستان شکل گیرد.
مسئولان اتاق های بازرگانی، بخش خصوصی و فعالان اقتصادی کشور افغانستان با هدف ارتقای توسعه و تجارت، علاقمندی خود را برای ورود ایران به خاک افغانستان و تقویت همکاری 2 جانبه با کرمان اعلام کردند.
بازار افغانستان به عنوان محلی امن برای فروش محصولات تولیدی کشور و استان کرمان در دوران تحریم ها دریچه ای برای نفوذ و توسعه تجارت در دنیا است.
در صورت بهبود روابط، ایران از طریق افغانستان می تواند تولیدات خود را در سایر نقاط دنیا نیز به فروش برساند و یا محصولات مورد نیاز و مواد اولیه خود را از این کشور تامین کند.
گزارش: حامد سالاری
3029/7420
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.