اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا، مسعود سلطانی فر روز شنبه در ستاد ساماندهی امور جوانان استان کرمان افزود: لایحه جدا کردن موضوع راه و ترابری از مسکن، صنعت و معدن از بازرگانی و سازمان ملی جوانان از ورزش به مجلس پیشنهاد شده اما به تصویب نرسیده است.
وی با اشاره به اینکه رئیس جمهوری در دور دوم فعالیت های انتخاباتی، جدا کردن موضوعات ورزش و جوانان را به عنوان مطالبه جدی مردم قلمداد کرده و پس از انتخابات نیز بلافاصله آن را تقدیم مجلس کرد ادامه داد: تاکنون با این موضوع مخالفت شده است.
وی خاطرنشان کرد: در صورت تصویب جدا شدن سازمان جوانان و وزارت ورزش، آماده هستیم در کوتاهترین زمان ممکن این مصوبه را اجرایی کنیم.
*** رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد منافع آمریکا در برجام تامین نشده است
وزیر ورزش و جوانان در ادامه سخنان خود گفت: رئیس جمهوری فعلی آمریکا بعد از رسیدن به قدرت، بهانه کرد که در جریان برجام منافع آمریکا تامین نشده است و وزیر امور خارجه ایران سر وزیر امور خارجه آمریکا را کلاه گذاشته و ایران در این توافق نامه بین الماللی به هر چه خواسته رسیده و می تواند به قدرت هسته ای تبدیل شود و از زیر تحریم ها نیز بیرون آمده است.
سلطانی فر ادامه داد: تحلیل این آدم این است که در برجام منافع ایران به صورت کامل تامین شده و منافع آمریکا نادیده گرفته شده و با این بهانه از برجام خارج شد و با خروج خود فکر می کرد ما نیز بلافاصله خارج می شویم.
وی ادامه داد: رئیس جمهور آمریکا فکر می کرد این توافق نامه بین المللی بی خاصیب شده و لغو می شود اما اراده ما در کشور بر این بود که در زمین آمریکا بازی نکنیم و خودمان به جای آنکه تابع باشیم به عنوان متغیر سمت و سو و رویکردی را اتخاذ کنیم که در برگیرنده منافع ملی کشور باشد.
وی با اشاره به اینکه کشور در شرایط خاصی از نظر اقتصادی قرار دارد گفت: در جریان برجام، بعد از 30 ماه مذاکره سنگین، موفق شدیم که به یک تفاهم بین المللی به نام برجام رسیده و زمینه لغو تحریم های ناعادلانه و ظالمانه علیه کشور را فراهم کنیم و مسیر کشور را باید جدیت و پویندگی بیشتر دنبال کنیم.
وی ادامه داد: اما به دلیل زیاده خواهی و تمامیت خواهی آمریکا این تفاهم نامه بین المللی از سوی آمریکا لغو شد و این در حالی است که آمریکا با همه قدرت های بزرگ دنیا در افتاده است.
وزیر ورزش و جوانان با تاکید بر اینکه امروز شرایط خاصی بر کشور حاکم است عنوان کرد: تفاوت شرایط امروز ما با پنج سال قبل (زمان آغاز مذاکرات برجام) این است که در آن زمان تمام دنیا پشت سر آمریکا بودند و امروز به جز 2 یا سه کشور عربی و اسرائیل، سایر کشورها از ایران حمایت می کنند و در سطح بندی سیاسی و اقتصادی، جبهه ما جبهه ای قوی است.
وی ادامه داد: امروز نیز راهکارهایی برای گسترس ارتباطات ملی، پولی و تجاری خود با دنیا داریم تا بتوانیم در برابر تهدیدات آمریکا بایستیم و در کنار ساز و کاری که اروپایی ها و سایر کشورها به دنبال آن هستند، وحدت، هماهنگی، همدلی و یکپارچگی داخلی نیز به عنوان زیرساخت مهم می تواند ما را در برابر تهدیدات آمریکا مقاوم کند تا از این مواجهه، فشارها و تحریم های غیرقانونی و غیرعادلانه مانند گذشته سربلند بیرون بیاییم.
*** نگاهی به کارنامه وزارت ورزش و جوانان
وزیر ورزش و جوانان در ادامه به بخشی از کارنامه وزارت ورزش و جوانان در پنج سال گذشته و در دولت های یازدهم و دوازدهم اشاره و بیان کرد: با وجود رسانه های متعدد ورزشی شاید اینگونه تداعی شود که این وزارتخانه به ورزش بیش از جوانان توجه می کند اما بیاد گفت که چنین نیست و تعداد سمن های کشور در بخش جوانان در سال 92 حدود 100 سمن بوده است که به دو هزار و 115 سمن رسیده است.
وی بیان کرد: مشکل 15 ساله سمن ها برای داشتن ماهیت مشخص در سال جاری در تعامل با وزارت کشور حل شده است و این سمن ها توانستند شناسنامه مستقل بگیرند و فعالیت کنند.
سلطانی فر اظهارداشت: تا پایان سال جاری تمامی سمن ها رسمیت خود را از وزارت کشور با اخذ یک کد شناسه دریافت می کنند و می توانند کار خود را انجام دهند.
وی در رابطه با وام ازدواج نیز گفت: میزان این وام در سال 92 حدود سه میلیون تومان بوده است که این میزان در سال 95 با سقف 10 میلیون تومان برای هر یک از زوجین رسید و در مجموع اعتبارات اختصاص یافته به آن به 9 هزار و 800 میلیارد تومان افزایش یافت.
وی یادآور شد: در سال گذشته نیز با دستور ریاست جمهوری سقف تسهیلات ازدواج به 15 میلیون تومان برای هر یک از زوجین رسیده و عملکرد سیستم بانکی در این زمینه نیز به بالای 12 هزار میلیارد تومان رسید.
وزیر ورزش و جوانان خاطرنشان کرد: در شش ماه نخست امسال نیز نزدیک به شش هزار میلیارد تومان عملکرد سیستم بانکی بوده است و حتما این رقم در پایان سال به مرز 15 هزار میلیارد تومان خواهد رسید.
سلطانی فر ادامه داد: تعداد خانه های جوان نیز در سال 92، صفر بوده است اما امروز 93 خانه جوان در کشور وجود دارد و به همین شکل رو به گسترش می رویم.
وی اظهارداشت: باور ما این است که هر شهرستان باید یک خانه جوان وجود داشته باشد و در مرکز استان ها نیز حداقل دو خانه جوان و خانه سمن ها ها باید وجود داشته باشد.
وی بیان کرد: فرهنگسرای کوثر کرمان که متعلق به سازمان ملی جوانا ن است نیز باید هر چه زودتر تخلیه شده و در اختیار سمن های جوانان قرار گیرد تا سمن ها بتوانند فعالیت کنند و اگر تخلیه شد برای تجهیز آن نیز همکاری خواهیم داشت.

*** هیچ یک از اعضای سمن های جوانان در اعتراضات دی ماه گذشته دستگیر نشده اند
وزیر ورزش و جوانان در ادامه سخنان خود گفت: در ناآرامی های دی ماه سال گذشته که در برخی شهرها در کشور ایجاد شد؛ حتی یک نفر از اعضای سمن های جوانان جزء دستگیرشدگان نبودند.
سلطانی فر افزود: در جوامع مردم سالار مانند جمهوری اسلامی ایران که یک حکومت مردمسالار دینی است، یکی از شاخص ها این است که زمینه مشارکت جدی مردم در عرصه های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و ... را فراهم کنیم و احزاب و رسان های مستقل را گسترش دهیم تا تمامی تعاملات، انتقادها، ایده ها و مطالب به صورت غیر خشونت آمیز مطرح شود و این خاصیت حضور نهادهای مردم سالار است که جمهوری اسلامی ایران در این رابطه کارنامه بسیار خوبی داشته است.
وی ادامه داد: فعالیت 200 هزار عضو در قالب سمن ها و نشان می دهد که سازمان های مردم نهاد می توانند در ایجاد ارتباط بین مردم، حکومت و مودیران موثر باشند.
وی با تاکید بر این مطلب که امن ترین نظام های سیاسی دنیا آزادترین آنها هستند و هیچگاه امنیت آنها با بیان انتقادات مردم به خطر نیفتاده است، ادامه داد: اگر فضای مناسبی برای بیان درخواست ها و ایده های مردم ایجاد نکنیم، نا امنی ایجاد می شود.
وزیر ورزش و جوانان همچنین گفت: یکی از برنامه های این وزارتخانه در دو سال گذشته راه اندازی دفاتر مشاوره و راهنمایی ازدواج و برگزاری دورههای آموزشی و راهنمایی بوده که تاکنون 400 دفتر در این راستا ایجاد شده است.
وی یادآور شد: برای آنکه بتوانیم مجموعه بزرگی از نمایندگان سمن ها را به عنوان مجمع بزرگ سازمان های مردم نهاد داشته باشیم، برنامه ریزی و اقدام شده است و اجلاس آن نیز سوم تا پنجم بهمن ماه به میزبانی کرمان برگزار می شود و گام بزرگی برای رشد و توانمندسازی سمن ها به شمار می رود.
وی در ادامه سخنان خود گفت:با احتساب فضاهای ورزشی در اختیار ادارات، سازمان ها و .... سرانه ورزشی استان کرمان نسبت به میانگین کشور کم نیست و استعدادهای بسیار خوبی نیز بین جوانان و نوجوان این استان داریم.
7440
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.