اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا ، حبیب الله خنجری روز شنبه در جشنواره زعفران زرند افزود: کشت زعفران و زرشک در دهستان دشتخاک این شهرستان به لحاظ کمی و تولید مرغوب کشت زعفران و زرشک به معیشت مردم منطقه کمک موثری کرده است .
وی با اشاره به خاک حاصلخیز و آب و هوای مناسب این منطقه گفت: محصول زعفران دشتخاک از نوع مرغوب است و کیفیت خیلی خوبی دارد تا جایی که با زعفران دیگر مناطق کشور قابل رقابت است.
فرماندار هدف از برگزاری این جشنواره را ترویج جایگزینی کشت زعفران به عنوان محصول کم آب و نیز ارتقای سطح کیفی و کمی زعفران اعلای دشتخاک دانست و گفت: هدف دیگر این جشنواره شناساندن مناطق بکر و ظرفیت های گردشگری این منطقه به سایر نقاط است.
خنجری تصریح کرد: امیدواریم معرفی زعفران دشتخاک، فرصت مناسبی را برای گردشگری در این روستا ایجاد کند تا ظرفیت های بالقوه این منطقه برای جهانیان نمایان گردد.
وی با تاکید بر اینکه چند سالی است که اصلاح الگوی کشت مورد توجه کشاورزان منطقه قرار گرفته است گفت: کشاورزان برای کشت و توسعه محصولات کم آب از تسهیلات کم بهره ، 80 درصدی بهره مند می شوند .
خنجری افزود: در حال حاضر شهرستان زرند با 340 هکتار سطح زیر کشت و تولید متوسط سه کیلوگرم در هکتار، مقام اول زعفران را در استان کرمان دارد.
وی زمان برداشت این گیاه ارزشمند را نیمه دوم مهر تا آخر آبان ماه اعلام کرد و گفت: در زمان برداشت قریب یکهزار و 500 خانوار برداشت این گیاه را به عهده دارند.
کشت زعفران برای نخستین بار در شهرستان زرند در سال 69 در روستای ختم سربنان آغاز شده است و مورد استقبال کشاورزان قرارگرفته و در حال حاضر کشت این گیاه سود آور در این شهرستان رو به افزایش است و در سال جاری 20 هکتار افزایش سطح زیر کشت داشته است.
زرند در 75کیلومتری کرمان قرار دارد.
9889/ 5054
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.