اخبار مرتبط

'پسیل پسته با تغذیه از شیره پرورده گیاه موجب ریزش برگ‌ ها و حتی جوانه‌ های گل و برگ سال آینده درختان پسته شده و خسارت کیفی و کمی به این محصول صادراتی وارد می کند.'
به گزارش ایرنا ، علی اسماعیلی پور روز شامگاه جمعه در اختتامیه همایش ملی پسته در دانشگاه ولیعصر(عج) رفسنجان افزود: در روش مدیریت تلفیقی از فصل زمستان تا پس از برداشت محصول پسته، رسیدگی هایی به باغ از جمله حذف علف های هرز، هرس، شخم زدن زمین، استفاده از روش های غیرشیمیایی و بیولوژیک، مثل کارتها و نوارهای زرد برای کنترل آفات به ویژه پسیل پسته توصیه می شود.
وی آخرین راه کنترل این بیماری درختان پسته را استفاده از سموم عنوان و تصریح کرد: کشاورزان باید برای کنترل آفت از نظرات کارشناسان جهاد کشاورزی و کلینیک های گیاهپزشکی در راستای خریدسموم، نحوه و زمان سمپاشی و کاربرد تجهیزات کنترل غیرشیمیایی استفاده کنند.
اسماعیلی پور بیان کرد: وضعیت محصول پسته امسال منحصر بفرد است و تا 50 سال قبل این مشکل را نداشتیم کاهش کیفیت آب و شور شدن خاک در منطقه، تغییرات اقلیمی و وضعیت تغذیه نامناسب بر تولید محصول تاثیر گذار بوده و افت محصول را در پی داشته است.
اسماعیلی پور ادامه داد: حداقل طی 6 سال گذشته در انار و رفسنجان کمترین عملکرد تولید پسته در هر هکتار 1050 کیلو گرم مربوط به رقم فندقی و بیشترین عملکرد مربوط به احمدآقایی در هر هکتار 1500 کیلوگرم بوده است.
وی خاطرنشان کرد: هم اکنون در شرایطی قرار گرفته ایم که کمبود سرما، سرمازدگی بهاره و گرمازدگی اسفند سال گذشته بر کاهش محصول پسته در استان کرمان موثر بوده است .
مدیر پژوهشکده پسته ایران گفت: طرحهایی از جمله استفاده از سایبان و پوشش پلاستیکی را جهت مقابله با این معضلات در دستور کار داریم که امید می رود در سال آینده این طرح ها تصویب شوند.
اسماعیلی پور افزود: بیماری گوموز در پسته سالانه 250 تا 300 درخت را از بین می برد و مصرف سم الیت تا 80 درخت را از خطر این بیماری کاهش می دهد.
وی یادآور شد: دو بیماری جدید در باغات پسته رفسنجان مشاهده شده که بر اثر تغییرات جوی در فروردین و اردیبهشت ایجاد گردیده و سال گذشته و امسال داشتیم که این مورد نیز به سازمانهای اجرایی برای بررسی منعکس شده است.
بیش از 280 هزار هکتار باغ پسته در استان کرمان وجود دارد که 80 هزار هکتار آن در شهرستان رفسنجان قرار گرفته است .
رفسنجان با جمعیت بالغ بر 311 هزار نفر در 110 کیلومتری کرمان قرار دارد.
دومین همایش ملی پسته ایران نیز طی دو روز گذشته در رفسنجان برگزار شد و در این همایش 167 مقاله به صورت سخنرانی و پوستر بمنظور مقابله با بیماریهای پسته ارائه شد.
7433/ 5054
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.