اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا، علی محمدی روز جمعه در اختتامیه دومین همایش ملی پسته در تالار خیام دانشگاه ولیعصر (عج) رفسنجان افزود: اجرای طرح احداث کارخانه اسید از سال قبل آغاز شده و در 2 ماه آینده تولید اسید را خواهیم داشت.
وی تصریح کرد: با راه اندازی کارخانه اسید در سرچشمه از میزان غلظت گاز و آلایندگی به نحو موثری کاسته خواهد شد.
عضو هیئت مدیره شرکت ملی صنایع مس ایران ادامه داد: اسید می تواند از شوری خاک باغ های پسته بکاهد.
محمدی با اشاره به اینکه اسید به عنوان پایه کود برای درختان خواهد بود و امید می رود کارخانه تولید اسید در سرچشمه تا پایان امسال به بهره برداری برسد گفت: در صنعت مس سعی کردیم در سالهای اخیر از آب به طوری استفاده کنیم که سفره های آب زیرزمینی را تا حد امکان نگهداریم و در این راستا 500 میلیارد تومان برای ذخیره آب و استفاده آن در صنعت هزینه کردیم.
وی بیان کرد: همچنین در سالهای اخیر طرح انتقال آب از خلیج فارس به استانهای کرمان و یزد آغاز شده و با بهره برداری از آن می توان 130 میلیون متر مکعب آب را به این استانها انتقال داد.
وی ادامه داد: 80 درصد کار انجام شده و تا پایان سال 98 آب را به منطقه سرچشمه خواهیم رساند .
وی افزود: لذا با اجرای طرح انتقال آب از خلیج فارس به استانهای یزد و کرمان، تاکنون تا سیرجان در قالب 290 کیلومتر و هفت ایستگاه پمپاژ آب برای انتفال آب آماده شده است.
وی با اشاره به اینکه وضعیت آب از از سالهای قبل در وضعیت بحران قرار گرفته لذا از 10 سال قبل از مسئولان منطقه خواستیم درآمد پسته در صنعت هزینه شود.
محمدی با بیان اینکه استان کرمان بیش از 300 هزار هکتار باغ پسته دارد اظهار داشت: امسال پنج درصد محصول پسته را داریم در حالی که سالهای قبل بالای یک میلیارد دلار صادرات این محصول را داشتیم و امسال شاید به 200 میلیون دلار نرسد که فاجعه است.
وی خاطرنشان کرد: خسارت وارده شده به پسته باید از جایی جبران شود لذا لازم است دولت برای هر هکتار 10 میلیون تومان هزینه کند تا بخشی از مشکلات کشاورزان بر طرف شود.
مجتمع مس سرچشمه یکی از معادن بزرگ روباز خاورمیانه است که در 50 کیلومتری رفسنجان قرار دارد و بیش از 15 هزار نیرو در این مجتمع شاغل هستند.
دومین همایش ملی پسته ایران با همکاری مس سرچشمه، انجمن پسته ایران، انجمن علوم باغبانی، فرمانداری و دیگر نهادها طی 2 روز گذشته در رفسنجان برگزار و 167 مقاله در حول محور پسته و برون رفت از مشکلات بخش کشاورزی ارائه شد.
3029/7433
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.