اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا، هوشنگ بازوند روز شنبه در کارگروه توسعه آبزی پروری که در استانداری کرمانشاه برگزار شد، افزود: جشنواره آبزیان با همکاری شهرداری و سرمایه گذاران تا ابتدای مهر ماه در بلوار طاقبستان کرمانشاه برگزار می شود.
استاندار کرمانشاه دستور داد تا مجوزهای لازم توسط اداره کل میراث فرهنگی و شهرداری برای برگزاری این جشنواره صادر شود.
وی آمار مصرف آبزیان در کرمانشاه را چشمگیر دانست و گفت: بازار خوب مصرف آبزیان در استان ظرفیت مطلوبی برای توسعه تولید فراهم کرده است.
استاندار کرمانشاه یادآور شد: موانع تولید آبزیان باید در سدهای جامیشان، زمکان و داریان برطرف شود تا بتوانیم از ظرفیت این سدها برای تولید آبزیان استفاده شود.
وی با بیان اینکه آبزی پروری در سدهای جامیشان و زمکان در انتظار مجوزهای محیط زیست است، گفت: تا نیمه نخست شهریور ماه اداره کل محیط زیست مجوزهای لازم را برای آبزی پروری در سدهای زمکان و جامیشان صادر می کند.
استاندار کرمانشاه اظهارداشت: سرمایه گذاران برای استفاده از آب سدها معرفی شوند که بتوانند پروژه های خود را به نتیجه برسانند و برای مردم اشتغالزایی کنند.
بازوند افزود: پرورش ماهی در قفس یکی از نکات مورد تایید رهبری است و ایشان تاکید دارند که بتوانیم از همه ظرفیت ها همچون آبزی پروری در پشت سدها برای اشتغالزایی استفاده کنیم.
وی همچنین در رابطه با پروژه گرمسیری برای آبزی‌ پروری گفت: بهره برداری از این پروژه عظیم در انتظار هزار میلیارد تومان تامین اعتبار است که پس از تامین اعتبار آب مورد نیاز برای آبزی پروری تخصیص پیدا خواهد کرد.

** مصرف سالانه هر کرمانشاهی 9 کیلوگرم ماهی است
مدیرکل شیلات استان کرمانشاه نیز اعلام کرد که براساس آمارهای به دست آمده هر کرمانشاهی سالانه ۹ کیلوگرم ماهی مصرف می کند.
فرزاد افضلی اظهار داشت: این میزان در سال ۹۳، ۲۵۰ گرم بود که با فرهنگ سازی انجام شده افزایش پیدا کرده است.
براساس اعلام وی ، سرانه مصرف آبزی در کشور برای هر نفر ۱۲ کیلوگرم و در جهان ۲۰ کیلوگرم است.
مدیرکل شیلات کرمانشاه با بیان اینکه ظرفیت تولید ماهی در استان ۳۵ هزار تن در سال است، گفت: در سال ۹۵، ۱۶ هزار و ۱۵۰ تن آبزی و در سال گذشته ۱۷ هزار و ۲۰۶ تن ماهی در استان تولید شد.
افضلی ادامه داد: براساس پیش بینی ها به نظر می رسد که تا پایان امسال ۲۱ هزار تن آبزی در کرمانشاه تولید شود که چهار هزار و ۳۰‌ نفر اشتغال به همراه دارد.
به گفته وی ، کرمانشاه با تولید سه هزار و ۷۰۶ تن رتبه نخست تولید ماهیان گرمابی در استان های غیر ساحلی را دارد.
مدیرکل شیلات اظهار داشت: کرمانشاه تنها تولید کننده میگو آب شیرین در کشور است و در سال ۹۶ بیش از ۱۵ تن میگو در این استان تولید شد.
افصلی همچنین به رونق تولید ماهیان زینتی در کرمانشاه اشاره کرد و گفت: سال گدشته سه میلیون قطعه انواع ماهی زنده زا و تخم ‌گذار زینتی در‌ استان تولید شد.
مدیرکل شیلات کرمانشاه افزود: سال گذشته همچنین ۶۴۰ تن ماهی در قفس های پشت سد زاگرس تولید شد.
8066/7445
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.