اخبار مرتبط

به گزارش خبرنگار ایرنا ، 'هوشنگ خندان دل' روز پنجشنبه در کمیته زیرساخت های اربعین که با حضور معاونان هماهنگی امور عمرانی استانداران کشور در محل پایانه مسافربری مرز خسروی برگزار شد ، افزود: در بازدید از مرز خسروی مقدمه های لازم برای تردد زائران حسینی در همایش پیاده روی بزرگ اربعین حسینی ، از نزدیک بررسی و مشاهده شد.
وی اظهار داشت: برای اینکه زمینه های اجرایی برای ایجاد زیرساخت ها در مرزها مطلوبتر باشد ، کارها تقسیم و استان های معین در منطقه نیز تعیین شدند.
وی بیان کرد: در جلسه امروز نیز وظیفه تمامی ستادهای معین و استان های مرزی خوزستان ، ایلام و کرمانشاه در زمینه ایجاد زیرساخت های اربعین و تقسیم کارها تشریح و بررسی شد تا کارها به نحو مطلوب پیش برود.
سرپرست معاونت عمرانی و توسعه امور شهری و روستایی وزارت کشور افزود: با هدف تسهیل در تردد زائران حسینی ، تمام اهتمام خود را در کمیته زیرساخت ها به کار می بندیم تا در آینده مشکلی نداشته باشیم.
خندان دل ، در خصوص بازگشایی مرز رسمی خسروی نیز گفت: با توجه به ایجاد زیرساخت های مناسب ، مقدمه های لازم برای تردد زائران اربعین حسینی از این مرز رسمی فراهم است.
وی همچنین در حاشیه این نشست در باره سفر یک روزه معاونان امور عمرانی استانداران سراسر کشور به مناطق زلزله زده غرب کرمانشاه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: با توجه به حجم خسارت وارده ناشی از زلزله آبان پارسال ، روند ساخت و ساز در مناطق زلزله زده به ویژه در شهرستان های قصرشیرین و سرپل ذهاب مطلوب ارزیابی شد.
این مقام مسئول ، از دیگر اهداف سفر یک روزه به مناطق زلزله غرب کرمانشاه را استفاده از تجربیات به وجود آمده برای انبوه سازی در صورت بروز حوادث غیرمترقبه از جمله زلزله در دیگر مناطق کشور ذکر کرد.
خندان دل ، اشتیاق زلزله زدگان و مسئولان را برای بازسازی مناطق زلزله زده بسیار مطلوب ارزیابی کرد و گفت: با توجه به پیشرفت کارها ، امید است تا قبل از فصل بارندگی بخش بزرگی از مشکلات این مناطق مرتفع شود و بازسازی در مناطق روستایی پایان یابد و منازل احداثی تحویل مالکان شود.
وی اضافه کرد که روند ساخت و سازها در مناطق شهری نیز با توجه به پیچیدگی های موجود ، با اتخاذ تصمیم خوب دولت در آینده نیز رفع می شود تا مشکلات فراروی زلزله زدگان رفع شود.
فرماندار قصرشیرین نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به سابقه طولانی مرز خسروی در مقایسه با سایر مرزهای کشور برای تردد زائران عتبات عالیات ، اضافه کرد که بازگشایی این مرز رسمی یکی از مطالبه های به حق مردم استان کرمانشاه است.
مرادعلی تاتار افزود: بسیاری از زیرساخت های اربعین در شهرستان قصرشیرین در جریان زلزله هفت و سه دهم ریشتری 21 آبان پارسال از بین رفت و برخی مکان هایی نیز که در اختیار ستادهای معین قرار گرفت ، باید تعمیر شود از این رو این استان ها با توجه به محدودیت امکانات ، باید برای رفع مشکلات فراروی اهتمام بیشتری داشته باشند.
معاونان امور عمرانی استان های مرزی و همچنین استان های معین نیز در ارتباط با آخرین اقدام های انجام شده در زمینه ایجاد و اسقرار امکانات برای تردد زائران اربعین حسینی نیز سخنانی بیان کردند.
احداث سرویس های بهداشتی ، توقفگاه های خودرو و استقرار استان های معین برای پذیرایی از زائران از دیگر مواردی بود که از سوی معاونان امور عمرانی استانداران سراسر کشور به آن اشاره و از سوی سرپرست معاونت عمرانی و توسعه امور شهری و روستایی وزارت کشور نیز بر حسن اجرای این طرح ها تاکید شد.
با پیگیری مسئولان استان و با ابلاغ نامه ای از سوی وزارت کشور مبنی بر بازگشایی مرز خسروی در 28 اسفند 93 به استانداری کرمانشاه، اکنون این مرز رسمی و بین المللی بازگشایی و آماده تردد زایران عتبات عالیات است.
شهرستان قصرشیرین دارای 14 واحد اقامتی شامل هتل و مهمانپذیر درجه یک تا سه با 322 اتاق و یک هزار و 200 تخت است که بیشتر این اماکن در اوایل دهه 80 ساخته شده است تا زائران عتبات عالیات در مسیر تردد خود به عراق یک شب را در این منطقه مرزی اقامت داشته باشد.
مرز خسروی نزدیکترین نقطه از کشورمان به بغداد، کربلا، کاظمین و سامراست که این مرز رسمی تا بغداد پایتخت کشور عراق 190، نجف 380، کربلا 300، کاظمین 203 و تا سامرا 326 کیلومتر فاصله دارد.
عملیات ساخت پایانه بین المللی مرز خسروی از سال 77 در نقطه صفر مرزی آغاز شد و این مجموعه در سال 81 با 75 میلیارد ریال اعتبار به بهره برداری رسید.
قصرشیرین با 27 هزار تن جمعیت در غرب کرمانشاه، بیش از 186 کیلومتر مرز مشترک با عراق دارد و در امتداد این مرزهای طولانی 2 مرز رسمی خسروی و پرویزخان قرار دارد که اولی هم مرز با حوزه حکومت مرکزی (بخش عربی) و دومی هم مرز با اقلیم کردستان عراق است.
مرز خسروی در 20 کیلومتری شهر قصرشیرین واقع شده است.
7079/3012/8066
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.