اخبار مرتبط

در این یادداشت آمده است: خبر و اطلاع رسانی رسالتی است که اگر به درستی و به شکل مناسب انجام گیرد می تواند نقشی اساسی را در شکل دهی اتفاقات خوب یا ممانعت از بروز حوادث ناگوار و حتی تغییرات بزرگ در ساختارهای سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی یک جامعه را داشته باشد.
گاهی یک خبر بسیار کوتاه پرده از رازی بزرگ بر می دارد و یا گزارشی حرفه ای تاثیری شگرف از خود به جای می گذارد و یا ثبت یک عکس، جهانی را تکان می دهد. این رسانه ها و خبرنگاران شجاع بوده اند که در طول تاریخ اتفاقات بزرگ را ثبت، ضبط و شکل داده اند.
بدون تردید تاثیر یک رسانه مستقل و خبرنگار متعهد و توانمند در شکل گیری فرایند توسعه و ممانعت از هدر رفت منابع و هدایت رفتارهای اجتماعی و فرهنگ سازی بی بدیل از هر نهاد و سازمانی اثرگذارتر و عمق نفوذش عمیق تر است.
خبرنگار به عنوان چشم بینا و گوش شنوای مردم قطعا می تواند بهترین ناظر عملکرد دستگاه ها، ارگان ها و اشخاص باشد.
بدون شک بخش مهمی از میزان سلامت و پیشرفت هر جامعه ای به توان، ظرفیت، سلامت و نوع نگاه حرفه ای خبرنگاران و رسانه‌های مستقل آن جامعه باز می گردد.
هرچه رسانه و خبرنگاران استقلال و عزت نفس خود را بیشتر حفظ کنند بدون تردید آن جامعه از عزت نفس و سلامت افزون تری برخوردار خواهد بود و البته عکس این موضوع نیز قابل رخ دادن است.
خبرنگاران و اصحاب رسانه به عنوان بازوی نظارتی مردم هر دیاری بی شک در شکل گیری مناسبات و شرایط عمومی جامعه خود سهیم و تاثیر گذارند و هر میزان از ابزار نظارتی خود بهره بیشتری ببرند به همان میزان به سلامت جامعه و شکل گیری روند توسعه کمک خواهند نمود.
شرایط امروز استان کرمانشاه نیز چه بخواهیم و چه زیر بار آن نرویم بدون شک بخشی از آن به پای اصحاب رسانه و جامعه خبری استان نوشته خواهد شد. خبرنگارانی که نتوانسته اند زبان گویای یک جامعه مطالبه گر باشند و نظارتی ضعیف بر مناسبات استان داشته اند در مشکلات استان سهیم هستند.
اگر ما اصحاب رسانه با توان و ظرفیت بیشتر، حفظ استقلال عمل نظارتی درست، دقیق و مستمر بر پروژه‌ها و عملکرد دستگاه ها و افراد داشتیم و با صدایی رسا مطالبات مردم را فریاد می زدیم، بی شک امروز کرمانشاه و کرمانشاهی جایگاه مناسب تری در مناسبات سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، ورزشی و آموزشی کشور داشت.
آنچه که عیان است ضعف تربیت نیروهای حرفه ای و توانمند در عرصه اطلاع رسانی، عدم شکل گیری رسانه های مستقل و البته با تاثیرگذاری بالا و ضعف اقتصادی رسانه های استان که آنها را محتاج و دست به دعای مدیران دستگاهها کرده است به معضلی بزرگ برای فضای رسانه ای استان کرمانشاه تبدیل شده و آن ها را از مسیر شنوایی، بینایی و فریاد مشکلات و معضلات منحرف کرده است.
کاری به عوامل شکل گیری این وضعیت که متعدد و به ظاهر اصلاح ناشدنی اند، ندارم. اما آنچه که می تواند در این مسیر گره گشا باشد، تربیت خبرنگارانیست که حافظ و حامی رسالت خبرنگاری باشند.
خبرنگارانی مستقل که با نظارتی مستمر حافظ منافع جامعه خود باشند و نه مدیران و اشخاص.
17 مرداد که در تقویم به عنوان روزی برای تجلیل از فعالین عرصه خبر و اطلاع رسانی یاد شده است شاید بهترین فرصت برای ماست که با محاسبه ی دقیق سهم خود در شکل گیری اتفاقات و شرایط کنونی کشور و استان، حرفه‌ای تر، بیناتر و مستقل عمل کنیم.
8066
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.