اخبار مرتبط

فرزاد سهیلی روز چهارشنبه به مناسبت روز خبرنگار در گفت و گوی با ایرنا افزود: هرجایی که خبر نباشد آنجا مکانی برای بروز شایعه خواهد بود.
او اهمیت موضوع و ضریب ابهام را 2 عامل موثر در بروز شایعه عنوان کرد و گفت: رسانه های رسمی در جامعه باید آنقدر قدرتمند باشند که بتوانند با ایجاد شفافیت مانع حضور منابع غیررسمی در عرصه خبررسانی شوند.
سهیلی تاکید کرد: شبکه های اجتماعی برای تسریع در امر ارتباطات افراد و تبادل نظر آنها ایجاد شده است و قرار نیست که مجرای خبررسانی و خبردهی باشند.
او افزود: متاسفانه امروز شبکه های اجتماعی به بستری برای گسترش شایعه تبدیل شده اند و اتفافا به دلیل مراجعه زیاد مردم به این شبکه ها و نیز پایین بودن میزان سواد رسانه ای آنها موثرنیز بوده اند.

** تاثیر نهاد رسانه بر باورها و رفتار افراد
مدیر مسئول نشریه رازآور در ادامه گفت و گوی خود اشاره کرد که در گذشته نه چندان دور اندیشمندان حوزه روانشناسی اجتماعی فقط تاثیر آموزشی سه نهاد خانواده، دین و سیستم رسمی آموزشی را به رسمیت می شناختند اما امروز نهاد چهارمی هم به نام رسانه به این جمع اضافه شده است.
به باور او ، تاثیر نهاد رسانه امروزه به گونه ای است که حتی قدرتش از سه نهاد دیگر نیز بیشتر است.
سهیلی اضافه کرد: حتی در کمتر از یک دهه پیش تمام حوزه های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی متاثر از حوزه سیاست بودند و برای موضع گیری رسمی نهادی مانند وزارت امور خارجه کشوری تا یک هفته باید منتظر می شدیم اما به واسطه قدرت رسانه این موضع گیری به کمتر از هشت ساعت کاهش پیدا کرده است.

** ضعف رسانه های داخلی در حوزه تحقیقی
این استاد دانشگاه حوزه ارتباطات در ادامه روزنامه نگاری تحقیقی را مسیر اصلی توسعه رسانه ها در جهان دانست و گفت: متاسفانه رسانه های داخل کشور نتوانسته اند به درستی در این مسیر حرکت کنند و باعث شفافیت در حوزه های اقتصادی و سیاسی شوند.
او به وابستگی بیش از حد رسانه های داخلی به حامیان مالیشان اشاره کرد و بیان داشت: این موضوع مانع جسارت در روزنامه نگاری تحقیقی می شود.
هرچند به گفته او ، موضوع وابستگی اقتصادی شاید در رسانه های بزرگ دنیا هم مطرح باشد اما این وابستگی به صورت شدید و مستقیم نیست.
سهیلی تاکید کرد: هرجا وابستگی مستقیم باشد دست رسانه نیز بسته می شود.
مدیر مسئول نشریه رازآور در ادامه موضوعات آموزش و نیز تقویت جسارت را دیگر نیازهای تحقق روزنامه نگاری تحقیقی عنوان کرد و گفت: حتی در قوانین مختص به رسانه ها نیز نیازمند بازنگری جدی هستیم.
او ادامه داد: براساس قانون چهارم توسعه ، لایحه جامع رسانه ها باید به تصویب مجلس می رسید اما الان در برنامه ششم توسعه به سر می بریم و هنوز خبری از تصویب این لایحه در مجلس نیست.
سهیلی در ادامه یکسان نبودن برخورد با رسانه های مختلف را از آسیب های این حوزه برشمرد و افزود: این تبعیض در برخورد باعث شده تا شاهد جسارت واحدی در بین رسانه های داخلی نباشیم.
او در خصوص رسالت رسانه ها در فساد زدایی در جامعه نیز گفت: فساد را باید در 2 بخش دولتی و مردمی بررسی کرد و فقط نمی توان دولت را مسبب اصلی گسترش فساد در جامعه دانست.
به باور سهیلی ، گاهی خود مردم نیز به موضوع فساد دامن می زنند و نمونه اخیرش را نیز در بحران بازار طلا و ارز کشور شاهد بودیم.
7457/8066
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.