اخبار مرتبط

فرهاد تجری روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: لایحه ایجاد منطقه آزاد تجاری قصرشیرین به عنوان یک مطالبه و خواسته اصلی مردم منطقه همراه با سایر مناطق هفتگانه استان های کشور که به تصویت کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی رسیده است ، تنها به علت حجم و تراکم کاری بالای مجلس ، برای تصویب نهایی در صحن علنی مطرح نشده است.
وی مطالب انتشار یافته در برخی شبکه های مجازی مبنی بر اینکه لایجه ایجاد منطقه آزاد تجاری قصرشیرین به همراه سایر مناطق هفتگانه برای تصویب نهایی در صحن عنلی مجلس به تعویق افتاده است را نادرست عنوان کرد
نماینده مردم قصرشیرین ، سرپل ذهاب و گیلانغرب در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: با کاهش تراکم و حجم کار نمایندگان مردم در خانه ملت ، لایحه منطقه آزاد تجاری به زودی برای تصویب نهایی در صحن علنی مجلس شورای اسلامی مطرح می شود.
تجری ابراز امیدواری کرد در چند روز آینده با تصویب این لایحه در صحن علنی مجلس شورای اسلامی ، شاهد توسعه بیش از پیش استان کرمانشاه و شهرستان مرزی قصرشیرین باشیم.
روز گذشته برخی کانال ها و شبکه های اجتماعی و رسانه های محلی از تاخیر در طرح لایحه منطقه آزاد تجاری قصرشیرین در مجلس شورای اسلامی خبر داده بودند.
لایحه مناطق آزاد تجاری پیشنهادی را رئیس جمهوری تیرماه 95 تقدیم مجلس کرد و کلیات آن در همان سال به تصویب نمایندگان رسید.
براساس این لایحه به دولت اجازه داده می شود در استان های گلستان (اینچه برون)، ایلام (مهران)، اردبیل (اردبیل)، سیستان و بلوچستان (سیستان)، کردستان (بانه - مریوان)، هرمزگان (جاسک)، بوشهر (بوشهر)، منطقه آزاد تجاری - صنعتی را در محدوده هایی که به تصویب هیات وزیران می رسد، ایجاد کند.
نام قصرشیرین پس از قول رئیس جمهوری در سفر استانی کرمانشاه (تیر 95) به این لایحه اضافه شد.

** مزایای منطقه آزاد
منطقه آزاد تجاری، موقعیت جغرافیایی مشخصی است که اغلب در محدودهٔ داخل یک بندر یا مجاورت آن قرار گرفته و تجارت در آن با سایر نقاط جهان محدودیت ندارد؛ به این معنی که می توان بدون پرداخت حقوق و عوارض گمرکی کالا صادر یا وارد کرد یا آن ها را برای مدتی ذخیره و در صورت لزوم بسته بندی و دوباره صادر کرد.
هدف از ایجاد چنین تسهیلاتی، جذب سرمایه گذاران خارجی، توسعه صادرات، انتقال فناوری و رشد صنعت و اشتغال است.
هم اکنون هفت منطقه آزاد اروند، ماکو، ارس، انزلی، چابهار، قشم و کیش و 64 منطقه ویژه اقتصادی در کشور وجود دارد.
مناطق ویژه اقتصادی برخلاف مناطق آزاد از معافیت مالیاتی کامل برخوردار نیستند.
از سوی دیگر، سرمایه گذاران خارجی می توانند در مناطق آزاد به صورت صد درصدی مالکیت واحدهای تولیدی را در اختیار داشته باشند و ورود و خروج سرمایه نیز آزاد است.
برای ثبت موسسات صنعتی، فرهنگی و مالکیت معنوی نیازی به زمان زیادی نیست و در کوتاه ترین زمان ممکن این کار انجام خواهد شد.
همچنین در مناطق آزاد سهم دولت در عوارض صادرات و واردات کالا صفر است اما در مناطق ویژه این رقم به موضوع فعالیت تخصصی منطقه بستگی دارد.
خرده فروشی کالا در مناطق ویژه اقتصادی فقط برای اتباع خارجی امکان پذیر است، اما در مناطق آزاد محدودیتی ندارد.

** توافق دولت و مجلس
محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس 25 دی از موافقت این کمیسیون با همه مناطق آزاد معرفی شده خبر داد و گفت که این تایید پس از توافق مجلس و دولت برای اصلاح قانون چگونگی اداره مناطق آزاد تجاری و صنعتی صورت می گیرد.
توافق کمیسیون اقتصادی و دولت شامل اصلاح قانون فعلی با هدف 'جلوگیری از قاچاق کالا، جلوگیری از فرار مالیاتی، جلوگیری از تشکیل شرکت‌های صوری در مناطق آزاد، بحث کالای همراه مسافر، مشوق‌های صادراتی و کاهش حجم واردات' است.
شهرستان قصرشیرین با 27 هزار نفر جمعیت در غرب کرمانشاه واقع شده و 186 کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق دارد.
این شهرستان با 2 مرز رسمی خسروی و پرویزخان و بازارچه سومار، محور نیمی از صادرات 2 میلیارد دلاری ایران به همسایه غربی است که انتظار می رود این رقم با ایجاد منطقه آزاد قصرشیرین جهش قابل توجهی داشته باشد.
کرمانشاه نزدیکترین و بهترین مسیر ایران به عراق است و در کمتر از 2.5 ساعت به حدود 18 میلیون نفر از جمعیت آن دسترسی دارد.
7079/3012/8066
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.