اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا، دکتر صیاد غلامی روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران، مقابله با بیماری های استراتژیک دامی و نظارت بر بهداشت عمومی را 2 وظیفه اصلی دامپزشکی دانست و افزود: در بخش نظارت که به صورت مستقیم با سلامت مردم در ارتباط است هیچ گونه اغماضی نداریم و با هرگونه تخلف بشدت برخورد خواهد شد.
وی با اشاره به امکان شیوع بیماری خطرناک تب خونریزی دهنده کریمه کنگو در فصل گرم سال، پیشگیری را مهم ‌ترین موضوع در ارتباط با این بیماری عنوان کرد.
وی تب کریمه کنگو را یک بیماری مشترک بین انسان و دام بیان کرد و افزود: در ایران بیش‌ترین موارد ابتلا به این بیماری از طریق ذبح غیربهداشتی دام و تماس با لاشه دام های آلوده بوده است.
او بیان کرد: گوشت هایی که خارج از شبکه مجاز کشتار عرضه می شود ممکن است بهای پایین تری داشته باشد اما تهدید جدی برای سلامت مردم ‌محسوب می شود زیرا امکان هیچ گونه نظارت بهداشتی و شرعی بر این گوشت ها وجود ندارد.
او یادآوری کرد که مردم باید توجه کنند گوشت قرمز حتما مهر دامپزشکی داشته باشد و گوشت مرغ نیز در بسته بندی با تاریخ مصرف مشخص عرضه شود.
وی با بیان اینکه دامپزشکی نیز در تمام ساعات شبانه روز تلاش می کند امنیت غذایی را برای مردم تامین کند، تصریح کرد: شهروندان هم می توانند هرگونه انتقاد، پیشنهاد و شکایت را با تلفن 1512 و یا سامانه پیامکی 100010001512 با دامپزشکی در میان بگذارند.

** ضبط 9 راس دام در کرمانشاه
مدیرکل اداره اجرائیات شهرداری کرمانشاه نیز از ضبط 9 راس دام زنده در شهر کرمانشاه در روز گذشته خبر داد و گفت: این تعداد دام از چهار دستگاه خودرو که قصد کشتار غیرمجاز و عرضه آن را داشتند کشف و ضبط شد.
علی ناصری افزود: اکیپ های متشکل از اداره اجرائیات شهرداری، دامپزشکی و شبکه بهداشت، این تعداد دام را پس از شناسایی صورت گرفته در 2 محله مسکن و الهیه شهر کرمانشاه کشف و ضبط کردند.
وی گفت: این اکیپ ها سه دستگاه خودرو با هفت راس احشام و لوازم مرتبط در بازار مسکن و همچنین یک دستگاه خودرو با 2 راس دام را در میدان رسالت الهیه ضبط و به همراه لوازم آن به اداره اجرائیات شهرداری انتقال دادند.
وی اظهار داشت: در این راستا مدیران ادارات مرتبط در محل اداره اجرائیات نسبت به تنظیم صورتجلسه اقدام و موضوع طی نامه ای به مرجع قضایی ارسال شد.
وی گفت: همچنین 9 راس احشام که به اجرائیات انتقال داده شده بود در هماهنگی با مقام قضایی به کشتارگاه بیستون انتقال داده شد که برابر قانون و ذبح شرعی کشتار و لاشه های آنها تحویل مالکان گردید.
وی اضافه کرد: برای آزادی خودروهای مذکور، ماده 34 عوارض محلی و قوانین ماده 276 قانون کیفر عمومی برای خاطیان اعمال خواهد شد.
مدیرکل اداره اجرائیات شهرداری کرمانشاه در ادامه با اشاره به اینکه کشتارهای غیرمجاز در شهر کرمانشاه به وفور مشاهده می شد، گفت: با هماهنگی مدیریت مراکز بهداشت و دامپزشکی و اداره اجرائیات شهرداری و هماهنگی با مقام قضایی مقرر شد که ادارات مرتبط براساس ماده 88 قانون مجازات اسلامی، ماده 13 اصلاح مرکز بهداشت، ماده 5 قانون دامپزشکی و بند 20 ماده 50 قانون شهرداری ها این سه اداره با هماهنگی و دستور مقام قضایی نسبت به جلوگیری و جمع آوری کشتارگاه های غیرمجاز و غیربهداشتی که تهدید علیه بهداشت عمومی تلقی می شود، اقدام و گزارش آن را به مراجع قضایی ارسال نمایند.
ناصری افزود: در این راستا مرجع قضایی طی دستوری کتبی به تمام کلانتری های سطح شهر اعلام و ابلاغ کرده که با این سه اداره برای جلوگیری و جمع آوری لوازم غیرمجاز و ضبط لوازم که با آن کشتار غیرمجاز صورت می گیرد اقدام و آنها را جلب و به مرجع قضایی معرفی نمایند.
کرمانشاه با حدود سه میلیون راس گوسفند و بز و 200 هزار راس گاو و گوساله یکی از قطب های دامپروری کشور محسوب می شود که از این تعداد حدود یک میلیون و 150 هزار راس دام در اختیار عشایر استان قرار دارد.
سالانه 450 هزار تن محصولات دامی در استان تولید می شود که از این میزان حدود 25 هزار تن آن گوشت قرمز و بیش از 300 هزار تن نیز شیر است.
اکنون یک کشتارگاه صنعتی دام در شهر کرمانشاه و 11 کشتارگاه سنتی و 9 کشتارگاه مرغ در استان فعال است.
3033/8066
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.