اخبار مرتبط

آزادکاران امید با یک طلا و 2 برنز به کارشان پایان دادند

ثریا شهبازی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، اظهار داشت: این جشنواره قرار است با همکاری سازمان کوهنوردی فرانسه، فدراسیون کوهنوردی ایران، اداره کل ورزش و جوانان و هیات کوهنوردی کرمانشاه، در دیواره کوه بیستون برگزار شود.
وی با بیان اینکه ازابتدا قرار بود این جشنواره هر 2 سال یکبار برگزار شود، گفت: امسال و با یک دوره توقف، چهارمین دوره آن برگزار خواهد شد.
شهبازی زمان پیشنهادی برای برگزاری این دوره از جشنواره را 29 مهر تا پنجم آبان سال جاری ذکر کرد و گفت: مسئولان فدراسیون نیز با این تاریخ موافقت کرده اند.
رئیس هیات کوهنوردی کرمانشاه ادامه داد: دیواره سنگ نوردی بیستون پنجمین دیواره بلند جهان و بلندترین دیواره کشور است که 1200 متر ارتفاع دارد و تاکنون بیش از 100 مسیر آن بازگشایی شده است.
وی همچنین با اشاره به سفر اخیر رئیس فدراسیون کوهنوردی کشور به کرمانشاه و دیداری که با برخی مسئولان استان داشته است، گفت: در این دیدار قرار شد تا ستاد جشنواره بزودی در استان راه اندازی شود.
شهبازی در پایان از آمادگی کامل استان برای برگزاری چهارمین جشنواره جهانی سنگنوردی بیستون خبر داد و گفت: پیش بینی می شود در این جشنواره بیش از 150 سنگنورد داخلی و خارجی از کشورهای مختلف شرکت کنند.
دوره های اول تا سوم جشنواره جهانی سنگ نوردی بیستون به ترتیب در سال های 89، 91 و 93 برگزار شد.
در آخرین دوره این رقابت ها، 179 سنگنورد داخلی و خارجی از کشورهای مانند ایتالیا، فرانسه، اسلونی، سوئیس، آمریکا، اتریش، سوئد، فنلاند، استرالیا، آلمان، لهستان، تونس و دانمارک حضور داشتند.
در محوطه تاریخی بیستون که در 30 کیلومتری شرق کرمانشاه واقع شده تاکنون بیش از 150 اثر تاریخی شناسایی شده که مهمترین آن کتیبه و سنگ نگاره های داریوس هخامنشی است که به ثبت جهانی رسیده است.
با توجه به استقبال گردشگران خارجی و داخلی از محوطه تاریخی بیستون طی سال های اخیر کاروانسرای شاه عباسی به منظور اسکان مهمانان به هتل تغییر کاربری داده است.
7458/8066
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آزادکاران امید با یک طلا و 2 برنز به کارشان پایان دادند

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.