اخبار مرتبط

به گزارش خبرنگار ایرنا، سیدعباس صالحی روز سه شنبه در دیدار با اصحاب فرهنگ و هنر کرمانشاه در تالار وحدت این شهر افزود: ویژگی های ایران زمین تنوع ادبیات و آداب و رسوم آن است و هرچقدر بتوانیم این مزیت ها را مورد توجه قرار دهیم یک فرصت ملی محسوب می شود.
وی اظهار کرد: باید از موسیقی اصیل ایرانی حمایت شود و انجمن های موسیقی نیز در این رابطه فعال شوند.
صالحی گفت: در بحث رسانه ها معاونت مطبوعاتی جدید نحوه حمایتها را بازبینی می کند و در بحث کاغذ و بیمه خبرنگاران نیز بسته ای تهیه شده که در سال 97 براساس آسیب شناسی ها اقدام می کنیم.
وی اظهار داشت: در دوره اخیر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بنا شد که به استان ها سفر کرده و برنامه های خود را تا سال 1400 ترسیم کنیم.
وی با بیان اینکه این مسیر کمک می‌کند که نسبت ارتباط استانداری ها و وزارتخانه مشخص شود، افزود: امروز خلاقیت استان های ایران در زمینه علمی ، فرهنگی و هنری به نحو چشم ‌گیری به چشم می‌خورد.
وزیر فرهنگ‌ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: پیشتر افراد برای مطرح شدن در حوزه خود باید به مرکز سفر‌می ‌کردند اما امروز استان های ایران بخشی از امور فرهنگ‌ و هنر ایران زمین را بر عهده دارند.
صالحی با تاکید بر اینکه استان ها باید بیش از گذشته در حوزه فرهنگ‌ و هنر مورد توجه مرکزنشینان قرار گیرند، گفت: نگاه ما به استان ها حداکثری است و از تمام توان خود برای کمک به توسعه مناطق کشور استفاده خواهیم کرد.
وی به تفاهم نامه امضا شده با استانداری کرمانشاه اشاره کرد و گفت: این تفاهم نامه با حدود 90 میلیارد تومان اعتبار، چشم انداز فرهنگ و هنر کرمانشاه در سه سال آینده را مشخص می کند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه براساس این تفاهم نامه در 2 سال آینده هفت پروژه فرهنگی به بهره برداری می رسد، ادامه داد: از جمله این طرح ها ساخت تالار مرکزی شهر کرمانشاه است که زمین آن را استانداری تامین می‌ کند و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی آن را ایجاد خواهد کرد.
صالحی عنوان کرد: فضای فرهنگی در استان و شهرستان کرمانشاه با استانداردها فاصله دارد اما ما باید روز به روز بر این میزان‌ فضا بیافزاییم.
وی با بیان اینکه بخشی از این تفاهم نامه تکمیل و نوسازی تجهیزات و تقویت رویدادهای فرهنگی و هنری استان است، گفت: تقویت انجمن های فرهنگی، رسانه ای و هنری استان از دیگر بخش های آن محسوب می شود.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر اینکه انجمن‌ها صاحبان اصلی برنامه های فرهنگی و هنری کشور باید باشند، اظهار داشت: حمایت از اصحاب فرهنگ و هنر، رسانه و پرداخت تسهیلات به فعالان فرهنگی، هنری و رسانه ای هم در این تفاهم نامه مدنظر قرار گرفته است.
وی در بخش دیگری از صحبت های خود گفت: اشخاص حقیقی و حقوقی بخش فرهنگ پایداری فرهنگ را تثبیت می کنند و دولت نیز باید تصدی گری خود را حداقلی کند و نقش نظارتی داشته باشد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه باید صادقانه عمل کنیم، گفت: دوره آرمان گرایانه که می خواهد بهشت را یک ‌روزه بر زمین مستقر کند به اتمام رسیده است، ما باید خشت بر خشت روی هم بگذاریم تا به اهداف خود برسیم.
صالحی با بیان اینکه فضاهای فرهنگی در هر جامعه ای به اندازه فضای سبز مهم است، گفت: اگر ما به فضای سبز برای سلامت جسم نیاز داریم، ‌فضای فرهنگی نیز برای سلامت روح لازم است.
وی در بخش دیگری از صحبت های خود به زلزله اخیر کرمانشاه اشاره کرد و گفت: خانه های فرهنگ سرپل ذهاب به کار خود ادامه دهند، ما نیاز داریم که بحث های فرهنگی، هنری و قرآنی را در مناطق زلزله زده حفظ کنیم تا مردم ‌روحیه خود را از دست ندهند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین گفت: در حوزه صنایع فرهنگی، ظرفیت قابل توجهی در ایران داریم و اگر بخواهیم در زمینه اقتصاد فرهنگی گام بر داریم باید اشتغال فرهنگی را در نظر بگیریم.
صالحی افزود: انجمن های فرهنگی و هنری می تواند بازوان دولت و استانداری ها به منظور اشتغالزایی و رسیدن به اقتصاد مقاومتی باشند.
7445/8066
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.