اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا؛ هوشنگ بازوند روز سه شنبه در اولین نشست کارگروه توسعه منطقه 4 کشور به میزبانی کرمانشاه و با حضور معاون سیاسی وزارت کشور در سرسرای تدبیر استانداری، افزود: استان کرمانشاه با 371کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق در طول هشت سال جنگ تحمیلی به صورت مستقیم درگیر جنگ بود.
وی در ادامه به تشریح برخی طرح های کلان و زیربنایی در استان پرداخت و گفت: یکی از این طرح ها، طرح گرمسیری با 60 هزار میلیارد ریال اعتبار مهمترین طرح عمرانی در دست احداث در کشور است که در 22 بهمن ماه امسال به بهره برداری می رسد.
او اظهار کرد: این طرح بزرگ که در قالب طرح مهار آب های مرزی اجرا می شود بخشی از آب سیروان را به مناطق گرمسیری کرمانشاه و سپس ایلام منتقل می کند.
به گفته او این طرح تا دهلران امتداد دارد و ممکن است در آینده به خوزستان هم برسد.
وی اضافه کرد: کرخه یکی از مهم ترین رودخانه های کشور است که بخشی از سرشاخه های مهم آن از استان های همدان، کرمانشاه، لرستان سرچشمه می گیرد.
او تصریح کرد: این رودخانه و سرشاخه های آن مهم ترین حوزه آبریز در غرب و جنوب غرب کشور محسوب می شوند که آب مورد نیاز استان های خوزستان ایلام، لرستان و کرمانشاه را تامین می کند و بخشی از مباحث نشست های این کارگروه را به خود اختصاص خواهد داد.
نماینده عالی دولت در استان کرمانشاه در ادامه طرح سردسیری را یکی دیگر از طرح های مهم در دست مطالعه استان دانست و گفت: در قالب این طرح بخشی از آب سیروان به رودخانه سیمره و حوزه آبریز کرخه منتقل می شود و می تواند بخش زیادی از مشکلات آبی استان کرمانشاه و دیگر استان های مسیر این رودخانه مانند لرستان و خوزستان را بر طرف کند.
بازوند تاکید کرد که اجرای طرح مهم سردسیری نیازمند یک همگرایی و برنامه ریزی توسط استان های مذکور است که باید با جدیت دنبال شود.
او با بیان اینکه در حوزه گردشگری نیازمند تشکیل یک شرکت مادر بزرگ در حوزه 6 استان عضو کارگروه هستیم، افزود: این شرکت مادر(هلدینگ) باید با یک برنامه ریزی مناسب یک کردیدور گردشگری از استان مرکزی به همدان، کرمانشاه، لرستان، ایلام و خوزستان و همچنین بالعکس را تعریف کند و بستر رونق گردشگری در این مناطق را فراهم نماید.
وی در ادامه همچنین گفت: طرح آزاد راه همدان به کرمانشاه یکی از پروژه های مهم منطقه است و در لایحه بودجه امسال کشور نیز گنجانده شده است که در این زمینه باید تلاش کنیم بودجه آن تامین شود.
او افزود: بزرگراه اسلام آباد غرب به اندیمشک نیز یک محور مهم مبادلاتی برای استان های کرمانشاه، لرستان، ایلام و خوزستان محسوب می شود که این جاده باید دو بانده شود و مشکلات برخی نقاط آن نیز برطرف گردد.
استاندار کرمانشاه یادآور شد که آزادراه کرمانشاه به ایلام یکی دیگر از پروژه های مهم این حوزه است که 90 کیلومتر آن مسیر کرمانشاه تا حمیل در حال واگذاری به سرمایه گذار بخش خصوصی است.
او تاکید کرد که برای مسیر حمیل تا ایلام نیز باید برای جذب یک سرمایه گذار تلاش کنیم.
بازوند افزود: راه آهن کرمانشاه به خسروی یک طرح بسیار مهم و استراتژیک است که به توسعه منطقه غرب کشور کمک می کند.
وی افزود: این راه آهن از طریق خط ریلی عراق به بندر لاذقیه در دریای مدیترانه متصل می شود و می تواند یک مسیر مبادلانی مهم برای کشور و به ویژه استان های همسایه باشد.
او در بخش پایانی سخنان خود نیز گفت: استان های عضو کارگروه توسعه منطقه 4 کشور در بحران زلزله حضور بسیار پررنگی در روند امدادرسانی و ارسال کمک به منطقه داشتند.
وی اظهار کرد: استانداران این استان ها علاوه بر بسیج امکانات برای کمک به زلزله زده گان، خود نیز به صورت میدانی در منطقه حضور یافتند و. برخی استان ها نیز اکنون به عنوان استان معین در منطقه در حال تلاش برای بازسازی مناطق زلزله هستند.
اولین نشست کارگروه توسعه منطقه ۴ کشور به میزبانی کرمانشاه و با حضور دکتر جبارزاده معاون سیاسی وزارت کشور و استانداران ‌ایلام، خوزستان، لرستان، کرمانشاه، مرکزی و همدان در سرسرای تدبیر استانداری کرمانشاه در حال برگزاری است.
استان کرمانشاه با 2میلیون نفر جمعیت یکی از استان های هم مرز با کشور عراق است.
3033/3209
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.