اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا، روابط عمومی استانداری کرمانشاه روز یکشنبه به نقل از هوشنگ بازوند در نشست رسمی استانداران کرمانشاه و دیالی عراق در شهر بعقوبه افزود: سال گذشته با تمام پیگیری های مقامات ایران نتوانستیم زمینه تردد به کربلا را از مرز خسروی فراهم کنیم اما امیدواریم امسال هم کشور عراق از این خیر و مزیت بزرگ بهره ببرد و هم مشتاقان امام حسین (ع) در ایران بتوانند از آن استفاده کنند.
وی اظهار کرد: در صورت همکاری و موافقت استان دیالی، دولت مرکزی عراق هم همکاری بیشتری برای بازگشایی مرز خسروی خواهد کرد.
وی همچنین گفت: استان کرمانشاه برای بازسازی و تامین زیرساخت ها در استان دیالی آماده همکاری کامل است.
استاندار کرمانشاه در ادامه گفت: گمرکات 2 کشور برای توسعه صادرات و واردات می توانند قدم های بزرگتر با شتاب بیشتری بردارند و در این مورد ایران آماده تفاهم های بیشتر است.
او گفت: استان کرمانشاه همچنین آماده مبادله بیشتر کالا و تعاملات اقتصادی در مرز سومار است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود یاد و خاطره شهدای سرافراز و رزمندگان دلیری که در راه مبارزه با تکفیری های داعش جانفشانی کرده اند را گرامی داشت.
او با بیان اینکه در این نشست به دنبال اهداف مشترک این 2 استان هستیم، گفت: انتقال دانش فنی با دارا بودن بیش از هفت هزار نیروی مهندس متخصص و صدها شرکت تخصصی و بازسازی راه ها، پل ها و مراکز دولتی از جمله ظرفیت های کرمانشاه برای همکاری است.
استاندار کرمانشاه روز یکشنبه در راس هیاتی از مسئولان استانی به استان دیالی عراق سفر کرد.
مرز خسروی نزدیکترین نقطه از کشورمان به بغداد، کربلا، کاظمین و سامراست که این مرز رسمی تا بغداد پایتخت کشور عراق 190، نجف 380، کربلا 300، کاظمین 203 و تا سامرا 326 کیلومتر فاصله دارد.
عملیات ساخت پایانه بین المللی مرز خسروی از سال 77 در نقطه صفر مرزی آغاز شد و این مجموعه در سال 81 با 75 میلیارد ریال اعتبار به بهره برداری رسید.
قصرشیرین با 27 هزار تن جمعیت در غرب کرمانشاه، بیش از 186 کیلومتر مرز با عراق دارد و در امتداد این مرزهای طولانی 2 مرز رسمی خسروی و پرویزخان قرار دارد که اولی هم مرز با حوزه حکومت مرکزی (بخش عربی) و دومی هم مرز با اقلیم کردستان عراق است.
مرز خسروی در 20 کیلومتری شهر قصرشیرین واقع شده است.
3033/8066
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.