اخبار مرتبط

به گزارش خبرنگار ایرنا؛ هوشنگ بازوند روز چهارشنبه در جلسه ستاد تسهیل رفع موانع تولید با دستور کار مناطق زلزله زده افزود: از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی 400 میلیارد تومان برای رونق در بخش صنعت و 200 میلیارد تومان نیز برای بخش کشاورزی اختصاص یافته است.
او بهره این تسهیلات را 6 درصد اعلام کرد و گفت: دولت به دنبال رونق تولید در مناطق زلزله زده استان کرمانشاه است و همه دستگاه ها باید برای تحقق این ماموریت تلاش کنند.
استاندار کرمانشاه در ادامه با بیان اینکه دولت برای بازسازی مناطق زلزله زده استان قدم های بسیار خوبی برداشته است، گفت: تاکنون 53 هزار و 920 میلیارد ریال اعتبار در قالب تسهیلات، اعتبارات عمرانی و کمک های بلاعوض ابلاغ کرده است.
بازوند از روند کند پرداخت تسهیلات در حوزه صنعت و اشتغال در مناطق زلزله زده استان کرمانشاه گلایه کرد و گفت: بوروکراسی اداری به مانعی برای ایجاد رونق در این مناطق تبدیل شده است.
او تاکید کرد که باید روند پرداخت تسهیلات سریع تر شود تا شاهد رونق حوزه اشتغال و اقتصاد در این مناطق باشیم.
وی به قول های وزیر صنعت، معدن و تجارت برای تامین کالاها و اقلام مورد نیاز بازسازی واحدهای صنعتی آسیب دیده در زلزله نیز اشاره کرد و گفت: قرار شد که سیمان، آهن و سرامیک و شیشه این واحدها از سوی وزارت صنعت تامین شود که تاکنون تامین نشده است.
وی اظهار کرد که در زلزله 21 آبان سال گذشته، 186 واحد صنعتی در 10 شهرستان استان دچار خسارت شدند که رقم خسارت وارده به این واحدها 657 میلیارد ریال است.
وی یادآور شد که با تخریب این تعداد واحد، 2 هزار و 750 نفر بیکار شده است.
او اضافه کرد که برای بازسازی این واحدها نیز به رقمی معادل 2 هزار و 700 میلیارد ریال تسهیلات بانکی نیاز است.
وی خواستار تسریع در ارائه لیست این واحدها به بانک ها برای دریافت تسهیلات و بازسازی واحدها شد.
استاندار کرمانشاه همچنین به نصب حدود 18 هزار کانکس توسط دولت و سه هزار و 500 کانکس توسط مردم در مناطق زلزله زده استان اشاره کرد و گفت: با گرم شدن تدریجی هوا به 24 هزار دستگاه کولر آبی نیاز داریم.
وی تمام تلاش دولت را تسریع در بازسازی این مناطق ذکر کرد و افزود: تا پایان شهریور امسال 12هزار خانه روستایی در مناطق زلزله زده بازسازی و تحویل مردم می شود.
در این جلسه مقرر شد که لیست واحدهای صنعتی آسیب دیده در زلزله هرچه سریعتر برای دریافت تسهیلات تحویل بانک ها داده شود و بانک ها نیز موظف شدند با حذف بوروکراسی اداری تسهیلات را پرداخت نمایند.
زمین لرزه 7.3 ریشتری 21 آبان در 11 کیلومتری بخش ازگله و 32 کیلومتری شهرستان سرپل ذهاب در غرب کرمانشاه 620 کشته و 12 هزار و 386 مصدوم داشته است.
این زلزله به 10 شهرستان و یک هزار و 930 روستای استان کرمانشاه خسارت وارد کرد و براساس ارزیابی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی بیش از 100 هزار واحد مسکونی شهری و روستایی آسیب کلی و جزئی دیده اند.
3033/8066
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.