اخبار مرتبط

به گزارش خبرنگار ایرنا، مرزبان درجه یک و فرمانده هنگ مرزی قصرشیرین در این نشست گفت: با اقدام های صورت گرفته مرزهای قصرشیرین هم اکنون از امنیت پایداری برخوردار است و حفظ این امنیت برای حضور مرزنشینان از اولویت های کاری مرزبانی است.
سرهنگ «حجت الله کریمی» افزود: کنترل دقیق نوار مرز و افزایش همکاری ها از سوی مرزبانان 2 کشور جمهوری اسلامی ایران و عراق باعث تحکیم انتظامات مرزی و تثبیت امنیت مرز می شود.
وی، با اشاره به اقدام های موثر انجام گرفته توسط هنگ مرزی قصرشیرین در رابطه با تامین امنیت مرزهای مشترک، از طرف عراقی خواست که با ارتقای بیش از پیش کنترل بر مرزها با عناصر مسلح غیرقانونی و قاچاقچیان به طور جدی برخورد کنند.
فرمانده هنگ مرزی قصرشیرین گفت: جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عراق دارای مشترکات زیادی هستند و هم اکنون در مرزهای مشترک امنیت کامل برقرار است و هیچ گونه مشکلی وجود ندارد و امید است این امنیت کماکان حفظ شود.
سرهنگ کریمی، مبارزه با گروهک های تروریستی، مبارزه با قاچاق کالا، تامین امنیت جانی اتباع ایرانی، روان سازی صادرات کالاهای ایرانی به عراق و تامین امکانات رفاهی رانندگان ایرانی در کشور عراق، برخورد قاطع با قاچاقچیان سلاح، مهمات، حفظ و نگهداری علائم و میله های مرزی و حضور به موقع در ملاقات های مرزی را از دیگر موارد مطرح شده در این نشست بیان کرد.
وی همچنین رعایت و اجرای دقیق پروتکل ها و قوانین مرزی از سوی 2 طرف را بسترساز امنیت مطلوب در نوار مرزی دانست و بر گسترش همکاری ها در کنترل نوار مرزی تاکید کرد.
فرمانده مرزبانی سلیمانیه نیز گفت: ما از جهت مرزهای ایران احساس امنیت می کنیم و بیشترین هم افزایی و همکاری بین همسایگان ما با ایران است.
سرتیپ «فخرالدین عبدالله محمد سعید» افزود: ایران دوست و برادر عراق است، اگر نشست یا ملاقاتی برگزار می کنیم نه برای برطرف کردن مشکل، بلکه برای تحکیم روابط برادری است و ما آماده ایم هر زمان لازم شد با هم ملاقات مرزی داشته باشیم.
وی اظهار داشت: با توجه به اشتراکات زیاد بین جمهوری عراق و جمهوری اسلامی ایران همکاری های فی مابین باید بیش از پیش افزایش یابد.
پس از بررسی مسائل و مشکلات مرزی 2 جانبه، صورتجلسه ای در6 بند به امضا طرفین رسید.
شهرستان مرزی قصرشیرین در غرب کرمانشاه با بیش از 27 هزار تن جمعیت، با عراق 186 کیلومتر مرز دارد که در امتداد این مرز، 2 معبر رسمی پرویزخان و خسروی قرار دارد که مبادلات اقتصادی، تجاری و صادرات کالا به اقلیم کردستان و حکومت مرکزی عراق از این 2 مرز انجام می شود.
پرویزخان در شهرستان قصرشیرین که هم مرز با اقلیم کردستان عراق و در همسایگی استان سلیمانیه قرار دارد، در سال 86 به مرز رسمی تبدیل شد.
هم اکنون عمده کالاهای صادراتی از مرز رسمی پرویزخان قصرشیرین با مناطق کردنشین عراق به ویژه شهرهای کلار، سلیمانیه، موصل، خانقین و کرکوک در بخش مرکزی این کشور انجام می شود.
نزدیکی فرهنگ 2 منطقه مرزی استان کرمانشاه و سلیمانیه عراق به دلیل همزبان بودن از مهمترین عوامل رونق اقتصادی و تجاری این بازارچه مرزی است.
پرویزخان اکنون یکی از مرزهای راهبردی و مهم کشورمان است که 54 درصد صادرات غیرنفتی کشورمان به عراق را به خود اختصاص داده و نقش کلیدی و حیاتی در جذب بازار این کشور همسایه دارد.
همچنین 500 دستگاه کامیون کالا از طریق مرز رسمی خسروی به حوزه حکومت مرکزی عراق (بخش مرکزی) صادر می شود.
روزانه به طور میانگین 600 دستگاه تانکر سوخت رسان عراقی و ایرانی نیز از مبدا اقلیم کردستان عراق از طریق مرز رسمی پرویزخان به مقصد بنادر جنوبی کشورمان، وارد خاک جمهوری اسلامی ایران می شود.
3012/8066
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.