اخبار مرتبط

به گزارش خبرنگار ایرنا؛ هوشنگ بازوند روز پنجشنبه در نشست مشترک ۵۳ فدراسیون ورزشی با حضور وزیر ورزش و جوانان در پایانه بین المللی مرز خسروی شهرستان قصرشیرین، افزود: در زلزله 21 آبان سال 96 که در 100 سال گذشته بی سابقه بوده 10 شهرستان با یک هزار و 931 روستا دچار خسارت شد که در مجموع 104 هزار واحد مسکونی آسیب دید که 37 هزار واحد آن احداثی و 67 هزار واحد تعمیری است.
وی اظهار داشت: از مجموع 67 هزار واحد تعمیری، مالکان 63 هزار واحد پای کار آمده اند و با اخذ تسهیلات از بانک های عامل اکنون 61 هزار خانه تعمیر شده و مابقی در دست تعمیر است.
وی تصریح کرد: از مجموع 37 هزار واحد احداثی نیز 24 هزار و 773 واحد تکمیل و مابقی با 70 درصد پیشرفت فیزیکی در دست بازاسازی است.
استاندار کرمانشاه در ادامه گفت: پیش بینی ما این است که پایان خرداد 98 کار بازسازی روستاها پایان یابد و بازسازی واحدهای شهری نیز تا پایان سال 98 به اتمام برسد.
وی مجموع پیشرفت فیزیکی ساخت و ساز در روستاها را 92 درصد و در شهرها را 67 درصد بیان کرد.
بازوند اضافه کرد: از مجموع 6 هزار و 100 زلزله و پس لرزه بعد از وقوع زلزله 7.3 ریشتری سال گذشته، 700 پس لرزه باعث شد که مردم از شدت زلزله از منازل خود خارج شوند اما با صبوری زندگی عادی خود را از سر گرفته و از کار اقتصادی خود جدا نشدند.
استاندار کرمانشاه در ادامه با بیان اینکه زلزله پارسال غرب کرمانشاه نمونه ای از انسجام ملی در کشور بود، گفت: شاه بیت این حادثه حضور رهبر معظم انقلاب و پیام ایشان باعث دلگرمی و تقویت روحیه مردم شد.
بازوند با بیان اینکه حضور رئیس جمهوری در 36 ساعت اول بحران قابل توجه بود، افزود: کمک ها و خدمات بسیار خوبی از سوی همه مسئولان و نهادهای نظامی و انتظامی در اختیار زلزله زدگان قرار گرفت
و صبر و بردباری مردم نیز در این حادثه برای تحمل سختی ها قابل تقدیر بود.
وی از دکتر سلطانی به عنوان پیشقراول وزرا برای حضور در مناطق زلزله زده و اقدام برای اسکان موقت با اهدای 40 کانکس برای زلزله زدگان قبل از تصمیم برای اسکان موقت قدردانی کرد.
استاندار کرمانشاه در ادامه سخنان خود گفت: بار مالی زلزله برای زیرساخت های اداری یک هزار و 241 میلیارد تومان بوده که 700میلیارد تومان آن اختصاص یافته و 19.5 میلیارد تومان از این میزان تخصیص یافته است.
بازوند تصریح کرد: زلزله در مجموع 10 هزار و 500 میلیارد تومان خسارت داشته که یک هزار و 400 میلیارد تومان آن در قالب کمک های بلاعوض پرداخت شده است.
نماینده عالی دولت در استان کرمانشاه همچنین در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه ورزشکاران همواره از مردم و در کنار مردم بوده اند، گفت: حضور ورزشکاران در کنار مردم زلزله زده باعث دلگرمی آنان شد.
بازوند افزود: تاریخ می گوید که مرحوم جهان پهلوان تختی نیز در جریان زلزله سال۴۲ بویین زهرا خدمات زیادی به زلزله زدگان نموده است.
او یادآوری کرد که اکثر ساخت و سازهایی که دولت ها قبل از زلزله آبان ۹۶ در مناطق زلزله زده انجام داده بودند، موفق و اصولی نبود و مقاومت لازم را از خود نشان ندادند اما ساخت و سازهایی که توسط مردم انجام شده بود به مراتب مقاوم تر و اصولی بود.
وی افزود: واحدهای مسکونی که پس از زلزله توسط دولت در مناطق زلزله زده ساخته شد، در زلزله ۶.۴ ریشتری اخیر مقاومت استانداردی از خود نشان دادند و حتی یک واحد ساخته شده توسط دولت، تخریب نشد.
3033/3012
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.