اخبار مرتبط

فرهاد تجری روز چهارشنبه هنگام عزیمت به عراق به همراه اعضای کمیسیون امنیت ملی کشورمان از طریق مرز خسروی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: اعضای کمیسیون امنیت ملی به همراه نمایندگان کرمانشاه موضوعات مرزی و مشکلات مناطق زلزله زده را با توجه به ظرفیت ها و قابلیت های این استان و مرزهای بسیار خوب با عراق در امر صادرات ، واردات و تردد زائر و مسافر را در مجلس شورای اسلامی پیگیری می کنند.
وی ادامه داد: با توجه به پیگیری های انجام شده و حضور 2 تن از نمایندگان و رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی و سابقه و اهمیت گذشته مرز رسمی خسروی که در کنوانسیون های مختلف مطرح شده ، اعتقاد ما این است امنیت پایداری در عراق برقرار است و این مرز شرایط لازم را برای تردد زائران دارد.
نماینده مردم قصرشیرین ، سرپل ذهاب و گیلانغرب در مجلس شورای اسلامی گفت: در بازدیدهای هوایی و زمینی که از مرزها به عمل آمد تمامی زیرساخت ها و نوار مرز مورد بررسی قرار گرفت و هم اکنون مرز خسروی شرایط لازم را برای تردد زائران عتبات عالیات و بازگشایی دارد.
اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در سفر 2 روزه به قصرشیرین از نوار مرزی و شهر مرزی نفت شهر از توابع بخش سومار ، مرزهای خسروی و پرویزخان قصرشیرین بازدید کرده و از طریق مرز خسروی عازم عتبات عالیات شدند.
شهرستان قصرشیرین دارای 14 واحد اقامتی شامل هتل و مهمانپذیر درجه یک تا سه با 322 اتاق و یک هزار و 200 تخت است که بیشتر این اماکن در اوایل دهه 80 ساخته شده است تا زائران عتبات عالیات در مسیر تردد خود به عراق یک شب را در این منطقه مرزی اقامت داشته باشد.
مرز خسروی نزدیکترین نقطه از کشورمان به بغداد، کربلا، کاظمین و سامراست که این مرز رسمی تا بغداد پایتخت کشور عراق 190، نجف 380، کربلا 300، کاظمین 203 و تا سامرا 326 کیلومتر فاصله دارد.
عملیات ساخت پایانه بین المللی مرز خسروی از سال 77 در نقطه صفر مرزی آغاز شد و این مجموعه در سال 81 با 75 میلیارد ریال اعتبار به بهره برداری رسید.
قصرشیرین با 27 هزار تن جمعیت در غرب کرمانشاه، بیش از 186 کیلومتر مرز مشترک با عراق دارد و در امتداد این مرزهای طولانی 2 مرز رسمی خسروی و پرویزخان قرار دارد که اولی هم مرز با حوزه حکومت مرکزی (بخش عربی) و دومی هم مرز با اقلیم کردستان عراق است.
مرز خسروی در 20 کیلومتری شهر قصرشیرین واقع شده است.
3012/8066
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.